3p
Már az amerikai liberális média szerint is hatalmas hiba volt, hogy Kínát felvették a Kereskedelmi Világszervezetbe. London csatlakozott az amerikai és ausztrál kurzushoz, amely megakadályozza nemzetbiztonságilag érzékeny cégek eladását Pekingnek.

Az Egyesült Államok stratégiája megváltozott az évek során a vámpolitikáját illetően Kína irányába. A kétoldalú kereskedelmi hiány csökkentése helyett napjainkra a kínai ipar fejlődésének korlátozása a vált a fő cél. Az amerikai intézkedések megpróbálják hátráltatni Peking „Made in China 2025” technológiai fejlesztési programját - Bloomberg által közölt kutatás szerint az amerikai lépések a 70 százaléka ezt a kínai programot érintik.

Behatolás a Szilícium-völgybe

A Fehér Ház egy irodája által kedden közzétett jelentés felvázolja a Kína elleni gazdasági háború mozgatórugóit. A jelentés amerikai kulcstechnológiák megszerzésével vádolja Pekinget és azon kiemelkedő csúcstechnológiák elhappolásával, amelyek a jövőben a gazdasági növekedés forrásai lesznek, egyben a védelmi ipar előnyét garantálják. A jelentés kiemeli a kínai internetes Baidu nevű céget, amely egy Mélytanulási Intézetet állított föl a Szilícium-völgyben, hogy így tudjon versenyezni a Google, az Apple és a Facebook cégekkel a mesterséges intelligencia területén dolgozó tehetségekért.

Káncz Csaba

Az anyag azzal vádolja a kínai hatóságokat, hogy informátorokat helyeznek el az amerikai egyetemekre és más innovációs centrumokba. Ahogyan arról már három hete beszámoltunk, az FBI szerint Kína egyetemista és kutató ügynökei behatoltak a „naív” amerikai egyetemekre és a kutatási eredmények ellopása nemcsak a kormányzatot, hanem a teljes amerikai népet fenyegeti. Az elmúlt hónapokban az amerikai nemzetbiztonsági tisztek és katonai dokumentumok is azzal érveltek, hogy a több, mint 2 milliós kínai kolónia az USÁ-ban – beleértve a 350 000 ott tanuló kínai diák – gyakorlatilag ’ötödik hadoszlopként’ szolgálnak a pekingi kormány számára.

A liberálisnak tekinthető New York Times kedden teret engedett egy éles hangú vélemény-cikknek. Eszerint hatalmas hiba volt, hogy Kínát felvették a Kereskedelmi Világszervezetbe, abban a reményben, hogy a növekvő és gazdagodó, a világgazdasággal kapcsolatba kerülő kínai középosztály majd felemeli a hangját, és demokratizálni fogja Kínát. Ennek az ellenkezője történt. Kína gazdagodása részben a nyugati szellemi tulajdon ellopásából keletkezett, és az ország az internet korszakának olyan diktatúrájává fejlődik, amely továbbra is megtagadja a kölcsönösséget a befektetések és a kereskedelmi kapcsolatok vonatkozásában.

London is felveszi a kesztyűt

Közben szerdán London is csatlakozott az amerikai és ausztrál kurzushoz, amely megakadályozza nemzetbiztonságilag érzékeny cégek eladását Pekingnek. A brit kormány felfüggesztette a Northern Aerospace – egy repülőipari alkatrészgyártó – eladását annak a Gardner Aerospace-nek, amelyet tavaly vásárolt fölt egy kínai ipari konglomerátum.

Mindazonáltal a háború, ha egyszer https://geopoliticalfutures.com/us-china-trade-war-not-fast/ kitör, kiszámíthatatlan. Ha a tárgyalások során Amerika túl agresszív lesz Kínával szemben és Peking pedig úgy érzi, sarokba szorították, akkor Kína agresszívabbá válhat. A kormány a kínai nép mozgósítását rendelheti el a nacionalizmus segítségével, ez pedig bárhová vezethet: amerikai termékek bojkottjától kezdve katonai akciókig.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A telekommunikációs cégek önkéntesen korlátozzák áraikat
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 12:54
A kormány kérésének mindhárom nagy szolgáltató eleget tesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 10:21
Tovább zuhannak a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Hirtelen megszólaltak a kereskedők: nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre?
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 09:10
Veszélynek teszik ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat.
Makro / Külgazdaság KSH: 8,7 százalékkal esett vissza februárban az ipari termelés
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:33
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Zabálja az áramot a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:08
Jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére is.
Makro / Külgazdaság Rendesen kiosztotta Donald Trumpot egy volt pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 20:05
Janet Yellen nem kertelt. 
Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG