4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.

Az Izvesztyija orosz napilap úgy értesült, hogy az orosz kormány az úgynevezett párhuzamos import betiltására készül – vette át az értesülést a Moscow Times. Ez a szovjet időkből ismert szabály azt jelenti, hogy tilos a hivatalos csatornák megkerülésével importálni az országba olyan termékeket, amelyek márkájának tulajdonosa nem járult ehhez hozzá.

Klasszikus importhelyettesítési szándékról van szó. A külföldi áruk megjelenésének korlátozásával a hazai márkák termékeinek fogyasztását akarják segíteni. A hivatalos indoklás persze az lesz, hogy az ország ezetősége meg akarja védeni a lakosságot a rossz minőségű külföldi termékektől. A szovjet időkben is volt példa hasonló intézkedésre. Első látásra úgy tűnhet: ezzel a módszerrel akarják rávenni a külföldi cégeket, hogy hivatalosan térjenek vissza Oroszországba, miután az Ukrajna ellen indított háború kezdte után kivonultak az országból. Ez azonban téves feltételezés lenne. Amennyit a dologról tudni lehet, abból az derül ki, hogy a helyi vállalatok nagyon ellenzik a külföldiek visszatérését. Azzal lobbiznak, hogy meg kell bűnhődniük, amiért hátat fordítottak Oroszországnak.

A végső szót a helyi eladók mondják ki a visszavásárlási ügyekben

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke utasította a kormányt, hogy május közepéig dolgozza ki a feltételeit annak, ahogy az országból távozott külföldi cégek visszavásárolhatják az orosz piacon hagyott vagyonukat. Ezek egy része az elmúlt években orosz üzletemberek kezébe került. Az Izvesztyijához eljutott papír szerint készül egy lista a „szökevényekről”.

Új megoldásra építene Putyin
Új megoldásra építene Putyin
Fotó: MTI/EPA/Orosz elnöki hivatal/Szputnyik pool/Grigorij Sziszojev

Ezek úgy szerezhetik vissza korábbi eszközeiket, hogy figyelembe kell venni azoknak az orosz cégeknek az érdekeit, amelyek a kivonulásuk után foglalkoztak a vagyonukkal. Vélhetően ez a kikötés azt jelenti, hogy olyan elvárásokat fogalmaznak meg, amilyeneket akarnak, így a volt tulajdon visszaszerzése a lehetetlennel lesz határos. Ezt támasztja alá, hogy a dokumentumok szerint a helyi gyártóknak nem kell előállítaniuk semmit. Csak jelezniük kell a szándékukat arra, hogy a kezükben lévő eszközökkel olyasmit készülnek gyártani, ami éppen olyan jó vagy jobb annál a terméknél, amit az üzemekben eredetileg a külföldi tulajdonos gyártott.

De facto a kínaiak veszik át a nyugatiak helyét

Jól jellemzi azt, ami történni fog, ami már megtörtént a gyógyszerpiacon. A fogyasztók sokat panaszkodtak az orosz készítmények rossz minőségére, mellékhatásaira és hatástalanságára. Erre megfelelő választ kapnak az orosz „gyógyszergyártóktól”.

Ezek üzleti modellje egyszerű: generikus készítményeket vásárolnak Indiából, és átmaszkírozzák azokat valamilyen orosz gyógyszermárkává. A szovjet időkben bármit megkaphatott a vevő orosz gyártótól a kazettás magnótól kezdve a tévékészüléken át a háztartási gépekig, sőt a sportcipókig és farmernadrágokig. Csak néhány márka létezett, és ezek ugyanolyan minőségű árukat gyártottak. Az elit a GUM áruházban és a dollárért értékesítő boltokban vásárolta meg, vagy külföldről vitte haza a valódi márkás cuccokat. Nem fognak persze gyártani Oroszországban iPhone-t és más elektronikai cikkeket, mert ezeket nem lehet úgy lekoppintani, mint egy színestévét, de felújították például a Moszkvics autók gyártását és ezt megtehetik ruházati termékkel és cipőkkel is. Más kérdés, hogy ezek valójában kínai vagy akár vietnámi, bangladesi termékek lesznek, amelyeket előállításának végső szakaszát fogják végezni az orosz üzemekben.

Meg kell fizetni az importhelyettesítés árát, ami mindig ugyanaz

A Moszkvicsok például egy az egyben kínai típusok, amiket alkatrészeikből Moszkvában szerelnek össze. A hazai gyártást az is nehezíti, hogy senki sem akar napi tíz órát dolgozni olyan bérekért, amilyeneket Ázsiában fizetnek az embereknek. Ugyanakkor az e-kereskedelemben egyelőre beszerezhetők a fogyasztási cikkek Oroszországban.

Végül bizonyára lesznek olyan erős befolyással rendelkező nagyvállalatok, amelyek kivételt kapnak az importkorlátozás alól. A végeredmény persze összességében az lesz, ami az importhelyettesítésre mindig jellemző: magasabb árak. A drágább helyi termelés és a bonyolultabbá váló import költségét meg kell fizetni. Erős patrióta érzelmek kellenek majd ahhoz, hogy valaki ezt elfogadható áldozatnak tartsa a hazai feldolgozóipar támogatásáért cserébe.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Fordulat az építőiparban? Megmagyarázzuk a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:56
Bár éves szinten még visszaesés látható, havi alapon már bővült az építőipar teljesítménye – óvatos kilábalás jelei mutatkoznak az ágazatban.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megkötötte az évszázad üzletét
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:41
Katar megállapodást írt alá a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalattal utasszállítók beszerzésére a Qatar Airways légitársaság számára Donald Trump amerikai elnök szerdai látogatása során.
Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG