4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.

Látványos prezentáción fényezték Oroszország legnagyobb bankja, a Sber bemutatótermében még novemberben a pénzintézet legújabb teljesítményét a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztésében – írta a Moscow Times az orosz MI-ről szóló cikkében.

A modellt GigaChat MAX névre keresztelték, és azzal fényezték, hogy megerősíti Oroszország helyét az mesterséges intelligencia nagyágyúi között. A modell 80 százalékos fejlődést mutatott egy az úgynevezett MMLU math benchmarktesztje szerint. Miután az iparágban ez a standard összehasonlítási alap, a fejlesztők büszkén könyvelhették el, hogy jelentős javulást értek el korábbi termékeikhez képest. A jogos elégedettség felszíne alatt azonban meghúzódik egy kényelmetlen tény.

Legalább egy-két évvel le vannak maradva az oroszok

Nevezetesen az amerikai modellek ezt a szintet már egy évvel ezelőtt is hozták. Az orosz, illetve az amerikai és a kínai fejlesztők között azonban nem csak a benchmarkhoz viszonyított összehasonlítás tesz különbséget. Miközben az oroszok az alapvető nyelvfelismerésnél tartanak, az amerikaiak és a kínaiak a magyarázatokra és a többsíkú megértésre képes MI-modellek piacán versenyeznek egymással.

Ami azonban a legnagyobb aggodalomra adhat okot az oroszoknak az az, hogy saját modelljeik még az a nyelvi működésben is elmaradnak az amerikaiak mögött. A GigaChat Max 20 milliárd asszociációt képes produkálni a szavak között (ezt hívják paramétereknek). Ez a ChatGTP-3.5 két évvel ezelőtti szintjének felel meg.

A kínaiak semmibe veszik az orosz MI-pacot

Az orosz modell 131 ezer tokent (szavakat vagy szótöredékeket) használ fel társalgásaiban, miközben a Google előző generációs Gemini 1.5-ös terméke kétmillió tud. Nem véletlen, hogy a Sber tartózkodott  attól, hogy belemenjen az ilyen összehasonlításokba. Inkább a nyílt forráskódú MI modellekhez hasonlították a MAX-ot, amelyek valamelyest le vannak maradva az élenjárók mögött. 

Az oroszok is rákaptak
Az oroszok is rákaptak
Fotó: Depositphotos

Ezen a téren sem olyan fényes azonban a helyzet, mint első látásra látszik. A nyílt forráskódú modellek, amelyek fejlesztésébe bárki bekapcsolódhat, Kínából indultak útjukra, aligha kínálnak az oroszoknak versenyelőnyt. A kínai cégeket nem érdekli az orosz piac. Az Alibaba legjobb terméke, a Qwen kiválóan muzsikál angol nyelven, oroszul azonban majdnem használhatatlan.  A kínaiak legfeljebb néhány kitüntetéssel jutalmazzák az orosz fejlesztőket, miután az ő MI fejlesztési technológiájukat választották. A nemzetközi elszigeteltségből és a tehetséges fejlesztők emigrálásából fakadó lemaradásukat aligha hozhatják be. A Tortoise Media tanácsadó cég a 31. helyre sorolja Oroszországot az MI fejlesztőinek rangsorában. Az icipici Észtország csak egy hellyel van ettől lemaradva.

Putyin felmondta a bullshitet a mesterséges intelligenciáról

Mindez sajátos hátteret ad Vlagyimir Putyin útmutatásának, amit az említett bemutatón fogalmazott meg. E szerint a mesterséges intelligencia a legfontosabb erőforrás Oroszország nemzeti fejlesztési céljainak eléréshez, védelmi képességeinek erősítéséhez, a gazdaság növekedéséhez, a szociális szektor erősítéséhez, a közszolgáltatások javításához és az innovációhoz.

A Moscow Times szakírói szerint ebben minden bizonnyal igaza van. Sajnálatos módon azonban alig van jele annak, hogy bármelyik MI modell, amely Oroszországban vagy a világon elérhető, az amerikaiakat leszámítva képes lenne orosz nyelven olyan teljesítményre, amire e célok eléréséhez szükség lenne.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Véget érni látszik a Dacia szárnyalása?
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 15:22
A romániai autóipar erőteljesen beletaposott a fékbe. Mindkét ottani márka termelése csökkent.
Makro / Külgazdaság A béna kacsa esete a mestertervvel: van visszaút Oroszországba?
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 13:28
Donald Trump amerikai elnök állítólag azt a „rafinált” tervet eszelte ki, hogy „reciprok Nixonként” lehámozza Oroszországot Kínáról. Ennek az lehet az alapja, hogy fogalma sincs a lehetőségekről.
Makro / Külgazdaság Megjött a reakció Donald Trump újabb Európa-ellenes dührohamára
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 12:39
Az EU nem megy bele a sárdobálásba. 
Makro / Külgazdaság Örülhetnek a magyar autósok
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 10:55
Mit érdemes tudni az üzemanyagárakról? 
Makro / Külgazdaság Hamarosan karnyújtásnyira kerülhetünk Belgrádtól
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 16:16
Az idei év végére elkészül a Budapestet Belgráddal összekötő vasútvonal modernizálása, a két ország fővárosa így gyakorlatilag karnyújtásra kerül egymástól – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mi a legnagyobb természeti veszély az európai gazdaság számára
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:46
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára – közölte az Európai Központi Bank (EKB) és az Oxfordi Egyetem kutatását ismertetve a Luxembourg Times című, angol nyelvű luxemburgi hírportál pénteken.
Makro / Külgazdaság 2027-re ígéri az új kőolajvezetéket Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:31
A tárcavezető arról számolt be, hogy Európa rendkívül összetett kihívásokkal néz szembe, és ezek közül az egyik az energiaválság, amely az Oroszországgal szembeni szankciók és Ukrajna számlájára írható.
Makro / Külgazdaság 4iG: Technológiai együttműködés Kazahsztánnal
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 11:24
A kazah fél megerősítette elkötelezettségét.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe fog kerülni egy liter dízel
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 10:42
Szombaton a benzin nagykereskedelmi ára ezúttal sem változik.
Makro / Külgazdaság „Hihetőbb a 382 ezer” – Bod Péter Ákos szerint félrevezető a béradat
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 09:10
A minimálbér-emelés belengetése szembemegy a gazdasági realitásokkal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG