4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.

Látványos prezentáción fényezték Oroszország legnagyobb bankja, a Sber bemutatótermében még novemberben a pénzintézet legújabb teljesítményét a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztésében – írta a Moscow Times az orosz MI-ről szóló cikkében.

A modellt GigaChat MAX névre keresztelték, és azzal fényezték, hogy megerősíti Oroszország helyét az mesterséges intelligencia nagyágyúi között. A modell 80 százalékos fejlődést mutatott egy az úgynevezett MMLU math benchmarktesztje szerint. Miután az iparágban ez a standard összehasonlítási alap, a fejlesztők büszkén könyvelhették el, hogy jelentős javulást értek el korábbi termékeikhez képest. A jogos elégedettség felszíne alatt azonban meghúzódik egy kényelmetlen tény.

Legalább egy-két évvel le vannak maradva az oroszok

Nevezetesen az amerikai modellek ezt a szintet már egy évvel ezelőtt is hozták. Az orosz, illetve az amerikai és a kínai fejlesztők között azonban nem csak a benchmarkhoz viszonyított összehasonlítás tesz különbséget. Miközben az oroszok az alapvető nyelvfelismerésnél tartanak, az amerikaiak és a kínaiak a magyarázatokra és a többsíkú megértésre képes MI-modellek piacán versenyeznek egymással.

Ami azonban a legnagyobb aggodalomra adhat okot az oroszoknak az az, hogy saját modelljeik még az a nyelvi működésben is elmaradnak az amerikaiak mögött. A GigaChat Max 20 milliárd asszociációt képes produkálni a szavak között (ezt hívják paramétereknek). Ez a ChatGTP-3.5 két évvel ezelőtti szintjének felel meg.

A kínaiak semmibe veszik az orosz MI-pacot

Az orosz modell 131 ezer tokent (szavakat vagy szótöredékeket) használ fel társalgásaiban, miközben a Google előző generációs Gemini 1.5-ös terméke kétmillió tud. Nem véletlen, hogy a Sber tartózkodott  attól, hogy belemenjen az ilyen összehasonlításokba. Inkább a nyílt forráskódú MI modellekhez hasonlították a MAX-ot, amelyek valamelyest le vannak maradva az élenjárók mögött. 

Az oroszok is rákaptak
Az oroszok is rákaptak
Fotó: Depositphotos

Ezen a téren sem olyan fényes azonban a helyzet, mint első látásra látszik. A nyílt forráskódú modellek, amelyek fejlesztésébe bárki bekapcsolódhat, Kínából indultak útjukra, aligha kínálnak az oroszoknak versenyelőnyt. A kínai cégeket nem érdekli az orosz piac. Az Alibaba legjobb terméke, a Qwen kiválóan muzsikál angol nyelven, oroszul azonban majdnem használhatatlan.  A kínaiak legfeljebb néhány kitüntetéssel jutalmazzák az orosz fejlesztőket, miután az ő MI fejlesztési technológiájukat választották. A nemzetközi elszigeteltségből és a tehetséges fejlesztők emigrálásából fakadó lemaradásukat aligha hozhatják be. A Tortoise Media tanácsadó cég a 31. helyre sorolja Oroszországot az MI fejlesztőinek rangsorában. Az icipici Észtország csak egy hellyel van ettől lemaradva.

Putyin felmondta a bullshitet a mesterséges intelligenciáról

Mindez sajátos hátteret ad Vlagyimir Putyin útmutatásának, amit az említett bemutatón fogalmazott meg. E szerint a mesterséges intelligencia a legfontosabb erőforrás Oroszország nemzeti fejlesztési céljainak eléréshez, védelmi képességeinek erősítéséhez, a gazdaság növekedéséhez, a szociális szektor erősítéséhez, a közszolgáltatások javításához és az innovációhoz.

A Moscow Times szakírói szerint ebben minden bizonnyal igaza van. Sajnálatos módon azonban alig van jele annak, hogy bármelyik MI modell, amely Oroszországban vagy a világon elérhető, az amerikaiakat leszámítva képes lenne orosz nyelven olyan teljesítményre, amire e célok eléréséhez szükség lenne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG