(fotó: Wikimedia Commons) |
Ha már az Obamacare kinyírásával csődöt mondott, és az afganisztáni stratégiát is teljesen máshogy alakította, a transzneműek kitiltása a hadseregből egy olyan lépés, amelyet Donald Trump már korábban is jelzett, egy múlt havi Twitter-bejegyzésben jelent meg először.
A korábbi ígérethez képest annyit enyhített, hogy az elnöki utasítás csak az újonnan jelentkezőkre vonatkozik. Emellett a Pentagon a továbbiakban nem fizetheti a nemváltoztatással járó műtéti és egyéb orvosi költségeket. Ez alól a már megkezdett folyamatok finanszírozása kivétel.
Lesz ez még szigorúbb is
Donald Trump ugyanakkor felkérte James Mattis védelmi minisztert és a belbiztonsági minisztériumot arra, hogy mérje fel a fegyveres erőknél már szolgálatot teljesítő transzneműek teljesítményét, hatékonyságukat, vizsgálja meg jelenlétük hatását a katonai egységek kohéziójára és tekintsen át minden lényeges elemet.
A dokumentumból nem derül ki, hogy a már szolgálatot teljesítő transzneműeknek idővel el kell-e majd hagyniuk a hadsereget, de a CBS - a Fehér Ház egyik, neve elhallgatását kérő tisztségviselőjére hivatkozva - arról adott hírt, hogy a kormányzat visszatér a 2016 előtti gyakorlathoz, amikoris transzneműek nem szolgálhattak a hadseregben.
Teljesen indokolatlan?
Donald Trump gyakorlata alapvetően aggályos a toleránsabb és elfogadóbb amerikai társadalomban, ahol Barack Obama 8 éve alatt több komoly előrelépés is történt az LMBTQ-jogok tekintetében, legyen itt akár szó az azonos neműek házasságának legalizálásáról, vagy a 2016-os változtatásról a hadseregben, amit az elnök éppen most igyekszik visszacsinálni.
A CNN cikke szerint egy 2016-os kutatás azt bizonyította, hogy a transzneműek katonai szolgálatának engedélyezése minimális pluszköltségeket jelentene csak az amerikai hadseregben, ugyanis annyira kevesen vannak, akik ténylegesen szolgálni akarnak.
A Rand Corporation tanulmánya szerint évente legfeljebb 130-140 műtétre és ugyanennyi hormonkezelésre lehetne számítani, amely maximum 8,4 millió dollárba kerülne összesen, ez pedig egészen elenyésző összeg az amerikai katonai egészségügyi kiadásokhoz képest.
Mi arra számítunk, hogyha az elnöki rendelkezés tényleg érvényben marad, akkor Trump bele lesz kényszerítve az egészségügyi költségek legalább részleges megtérítésébe, hogy elkerülje a még durvább visszacsapást az ügyből.