Laura Codruta Kövesit, a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) vezetőjét lejárató hangfelvételeket tett közzé a kormányon lévő Szociáldemokrata Párthoz közel álló Romania TV hírtelevízió. Tudorel Toader igazságügyi miniszter hétfőn a bírák és ügyészek szakmai szervezete (a Legfelsőbb Bírói Tanács - CSM) keretében működő Igazságszolgáltatási Felügyelethez fordult, hogy vizsgálja meg a felvételek valóságtartalmát.
Teljesíteni kell
A hangfelvételeken a beosztottai teljesítményével elégedetlen Kövesi - feltehetően a DNA egy munkaértekezletén - hatékonyabb munkát és több "fontos" ügyet követel a DNA ügyészeitől, akiknek a szemére veti, hogy öt hete nem gyanúsítottak meg senkit. Kövesi azt fejtegeti, hogy legalább egy újabb miniszter lebuktatására vagy más fontos ügyre van szükség ahhoz, hogy azok, akik nyilvánosan támadják a DNA-t, ne "másszanak rá" a vádhatóságra, ne bátorodjanak fel, ne érezzék úgy, hogy a DNA meggyengült és ideje visszaszorítani.
Az egyik hangfelvételen Kövesi kijelenti: azt szeretné, ha Jean Uncheselu - az a DNA-ügyész, aki az akkor kormányfői tisztségben lévő Victor Ponta ellen 2015-ben bűnvádi eljárást indított - "eljutna a miniszterelnökig, aki aláírta a szerződéseket azoknak a házaknak az ügyében". A román média úgy értelmezte, hogy ezúttal Sorin Grindeanu jelenlegi kormányfőről van szó, akiről felmerült, hogy temesvári alpolgármesterként illegális visszaszolgáltatásokhoz járult hozzá. A politikus tagadta a vádat.
Káosz
A DNA szóvivője nem sokkal a hangfelvételek megjelenése után, vasárnap este úgy nyilatkozott: Kövesi egy nyilvános munkaértekezleten elhangzott szavai közé olyan kifejezéseket "ékeltek be" utólag, amelyek teljesen kiforgatják az ott elhangzottak jelentését. A román médiában nagy visszhangot kiváltó kiszivárogtatás időzítését mindenki a jelenlegi kormányválsággal hozza összefüggésbe, de arról, hogy kinek az érdekeit szolgálná a - nyilvánvalóan hetekkel, hónapokkal korábban készült - hangfelvételek nyilvánosságra hozatala, eltérő értelmezések láttak napvilágot.
A román alkotmánybíróság február végén megállapította, hogy a DNA túllépte hatáskörét, és ezzel alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő, amikor vizsgálatot indított és kormánytagokat vont felelősségre a büntetőjog korrupcióellenes szigorát enyhítő, országos tiltakozási hullámot kiváltó kormányrendelet ügyében.