3p

Kétszáz éves tabut dönthet le Svájc azzal, hogy engedi hadiiparának termékeit Ukrajnába exportálni harmadik országoknak. A döntés elvi és gyakorlati szinten is nagy jelentőségű.

A svájci parlament biztonságpolitikai bizottsága olyan határozati javaslatot fogadott el, amely feloldaná a Svájcban gyártott hadianyagok háborús vagy konfliktuszónákba történő újraexportálásának tilalmát. A határozatról még a parlamentnek is szavaznia kell, de ha ott is megszerzi a többség támogatását, akkor a módosítás azonnal hatályba is lépne, és 2025. december 31-ig érvényben is maradna. 

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az olyan országok, amelyek például Svájcban gyártott lőszert vásároltak, e határozat hatályba lépése után szabadon küldhetnék vagy adhatnák el saját készleteiket akár Ukrajnába is.

A határozat továbbra sem szól Ukrajna közvetlen, fegyverekkel vagy hadianyaggal történő támogatásáról, azonban még így is mind elvi, mind gyakorlati szinten komoly jelentőséggel bír. Közismert, hogy Svájc 1815 óta, amikor a Napóleon waterlooi csatában elszenvedett veresége után megkötött párizsi szerződésben kimondták semlegességét, nem vett részt háborúban. Az ország ki tudott maradni a világháborúkból is, és a semlegesség őrzése az egyik alapköve maradt a svájci külpolitikának, amely olyan szabályozásokban is megnyilvánult, mint a most ideiglenesen hatályon kívül helyezni kívánt tilalom. Ennek fényében különösen érdekes a bizottság a javaslathoz fűzött indoklása:

„A bizottság többsége úgy véli, hogy Svájcnak hozzá kell járulnia az európai biztonsághoz, és ennek érdekében több támogatást kell nyújtania Ukrajnának”

írták a döntésről kiadott közleményben. A bizottság egyébként 14 igen, 10 nem szavazattal, egy tartózkodás mellett szavazta meg a javaslatot. Ez mutatja, hogy a semlegességet a legszigorúbban értelmező politikának még mindig jelentős támogatása van a svájci politikusok körében, de azt is, hogy az Ukrajna elleni orosz agresszió még a bő két évszázada féltve őrzött hagyományokkal is szembe tudta fordítani a svájci döntéshozók többségét.

Egy Gepard bevetésen. Hamarosan érkezhet svájci lőszer az Ukrajnának átadott példányok mellé? Fotó: Bundeswehr/Rott/Flickr/Wikipédia
Egy Gepard bevetésen. Hamarosan érkezhet svájci lőszer az Ukrajnának átadott példányok mellé? Fotó: Bundeswehr/Rott/Flickr/Wikipédia

A döntés azonnali, kézzelfogható következménye lehet, hogy Svájc végre engedélyezné a svájci gyártmányú, a Gepard német önjáró légvédelmi ágyúkba való lőszer Ukrajnába történő exportját. A Gepardok ugyan nem mai darabok, mégis nagyon jól teljesítenek az ukrán energiainfrastruktúra elleni támadásokban bevetett fegyverek, elsősorban az iráni drónok ellen, de cirkálórakéták ellen is értek már el velük sikereket az ukrán kezelők. Svájc eddig megtiltotta, hogy a Gepardokhoz való svájci lőszereket Ukrajnába küldjék a németek, utoljára tavaly november elején utasították vissza Berlin erre irányuló kérését.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG