Elutasította a Retail Prod és a PSA Finance Hungária magyar állam ellen indított devizahitelekkel kapcsolatos keresetét a Fővárosi Törvényszék hétfőn kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében. A bíróság szóbeli indoklása szerint a cégek általános szerződési feltételei nem állnak összhangban a törvénnyel, egyetlen esetben sem feleltek meg az átláthatóság kritériumának, így azok tisztességtelenek és érvénytelenek.
A Fővárosi Törvényszék egyébként ma egy másik ügyben is tárgyalt, az UniCredit bank magyar állam ellen indított perében elhalasztották a döntést.
Azt is megtudtuk ma: az OTP csoport cégei ismét beadták a Fővárosi Törvényszékre kereseteiket, miután korábban formai okokra hivatkozva visszadobták őket. Csányi Sándor elnök elmondta: az OTP Bank a perrel érintett teljes szerződésállományáról, körülbelül 120-130 ezer szerződésről próbálja majd bebizonyítani a Fővárosi Törvényszéken, hogy az abban foglalt feltételek tisztességesek voltak. Kereseti kérelmükben javasolták a Fővárosi Törvényszéknek, hogy forduljon az Alkotmánybírósághoz és az Európai Unió Bíróságához, sőt ha az OTP számára kedvezőtlen ítélet születik, akkor Csányi szavai szerint ők maguk is próbálnak ezekhez a fórumokhoz fordulni.
Van még hírünk a bankokról és a devizahitelekről: jelentett ugyanis az első féléves eredményről a K&H. A bankcsoport üzleti eredménye pozitív, az emelkedő bevételeknek, a stabil hitelkockázati költségeknek és a szigorú költséggazdálkodásnak köszönhetően az egyszeri tételek nélkül számított nettó eredmény 15,8 milliárd forint - lett volna. A devizahiteles perekre konzervatívan megképzett 70 milliárdos céltartalék azonban durva veszteséget hozott a banknál, egész pontosan 40,5 milliárd forintot bukott a bank az első félévben - tavaly ilyenkor még 7 milliárdos nyereségnél járt a bank.
Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy a magyar állam az Apollo Tyres-nek a gyöngyöshalászi gumiabroncsgyár felépítéséhez összesen közel 30 milliárd forintos regionális beruházási támogatást nyújtson. A brüsszeli bizottság úgy találta, hogy a Magyarország által folyósítandó támogatás kedvez a regionális fejlődésnek, esetleges versenytorzító hatásai pedig korlátozottak maradnak, ezért nem minősítette tiltott állami támogatásnak. A gyár az észak-magyarországi Gyöngyöshalászon fog megépülni, ezzel 975 új munkahely jön létre. A beruházás teljes értéke közel 140 milliárd forint.
Több mint egy éves mélypontra esett az északi-tengeri Brent könnyűolaj ára, most épp 100 dollárt sem kell adni egy hordóért. A palaolaj-kitermelés erősödésének köszönhetően ugyanis bőséges kínálat alakult ki a világpiacon, ami semlegesíti az ukrajnai és az iraki válság árnövelő hatását is.
A devizapiacon ma is oldalazva gyengül a forint, az euró jegyzése nem jutott messzire a 314-es szinttől.
A BUX napja egész jól indult, aztán fokozatosan veszített az index – mivel nagyjából csak az OTP-vel kereskednek ma, a bankpapír árfolyama a meghatározó.
Végül egy érdekesség: bár a Suzuki Swiftet 1983 óta gyártják, a modell teljesen átalakult 2004-ben, a köznyelv onnantól "új Swift" néven emlegeti a típust – ebből az autóból a napokban eladták a négymilliomodik darabot. Bár a látszat néha azt mutatja, hogy ez mind nálunk fut, valójában a négymillió eladott Swiftnek hozzávetőleg a fele Indiában talált gazdára, 19 százaléka Európában, 11 százaléka pedig Japánban boldogította a vevőket.