3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagy-Britannia, Németország és az Egyesült Államok több nemzetiségű, bár egyelőre szerény haderőt tervez az orosz határhoz küldeni. Putyin közben vizsgálatot rendelt el a nyugati határok közelében állomásozó erők harckészültségének ellenőrzésére. Mintha az első világháború előtti időszakot látnánk.

Színes kis haderő

Néhány hét van hátra a Varsóban tartandó NATO csúcsig, de most a három ország jelezte, hogy egy-egy zászlóaljat küld az orosz határhoz, mintegy elrettentés gyanánt. Miután ez 1-2 ezer embert jelent, önmagában nem túl ijesztő erő, és igazság szerint ezt a játékot az igazi hidegháborúban már eljátszották jóval nagyobb erőkkel (bár akkor a társaság egy része még a másik oldalon volt). Sok értelme már akkor sem volt, miután konfliktus esetén úgyis előkerültek volna a nukleáris fegyverek, és Európából nem sok maradt volna.

Most ugyanezt elkezdeni elég fölöslegesnek tűnik, pláne, hogy ezek a bejelentések leginkább olyanok, mint amikor az első világháború előestéjén nyilatkoztak az országok és szövetségek, hogy itt erősítünk, ott mozgósítunk. Mindezt akkor addig tették, amíg hadüzenetek sorozatává nem vált az egész, igaz, hogy akkor nem hogy tömegpusztító fegyver nem volt még, de még azt sem feltételezték, hogy maga a háború komolyabb pusztítást fog okozni, mint az előző században.

Hol a határ?

Na de ha így van, mi értelme most az egésznek? Ráadásul Oroszország és a NATO határa gyakorlatilag meglehetősen rövid. Az egybefüggő Oroszország csak Észtországgal és Lettországgal határos, a többi aggódó tagról, Litvániától, Lengyelországtól és Romániától elválasztja Fehéroroszország és Ukrajna kicsinek nem mondható területe. Egyedül a kalinyingrádi enklávé, Oroszországnak egy pici, különálló darabja ékelődik Lengyelország és Litvánia közé, ahonnan azért lássuk be, elég nehéz lerohanni a fél világot.

A NATO azzal érvel, hogy a Krím elfoglalása egy váratlan agresszió volt, és ki tudja, mi következhetne utána. Valójában ők is pontosan tudják, hogy a Krím speciális eset, hisz még a Szovjetunión belül ajándékozta Hruscsov Ukrajnának, amikor az nem volt még önálló ország. A többi terület, ahol az orosz befolyás megjelent, de nem csatolták őket hivatalosan Oroszországhoz, mind oroszok által lakott régió.

Kölcsönös, de értelmetlen fenyegetés

Oroszország a NATO lépéseit ugyancsak fenyegetésnek tekinti. Nyilván nem önmagában a pár ezer, vagy ha a tervek szerint később megnövelik, pár 10 ezer fős haderőtől tart, hanem attól, hogy ez egy folyamat, amely igyekszik minél jobban megközelíteni, bizonyos értelemben bekeríteni Oroszországot. Most a frontvonal, már ha Észtország és Lettország keleti határait tekintjük annak, jóval közelebb van Oroszország szívéhez, mint az igazi hidegháborúban. Ennek korlátozott atomháború esetén van különös jelentősége, amely a frontvonal 500-1000 kilométeres körzetében zajlik (a korlátozott atomháború lehetőségét a hidegháború folyamán mindkét fél tanulmányozta, de eredménye Németország és általában Európa középső részének pusztulása lett volna, győzelmet pedig nemigen hozott volna senkinek).

Az egész jelenlegi csörte tehát kevéssé nevezhető racionálisnak. Amikor az oroszok egy 1997-es egyezségre hivatkoztak, miszerint a NATO nem telepít harcoló alakulatokat az orosz határ közelébe, a Reuters szerint a NATO amerikai megbízottja azt válaszolta, hogy úgysem lehet támadást indítani egy pár zászlóaljjal. Remélhetőleg az egész csak fölösleges kakaskodás, ami majd szép csendesen elmúlik, ahogy időben távolodunk a Krím elcsatolásától.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
Makro / Külgazdaság A fideszes nagyuraknak régóta fáj a foguk erre a balos munkásvárosra
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:29
Salgótarjánnak új polgármestere lesz. Akárki is nyer, nem lesz könnyű dolga.
Makro / Külgazdaság Hiába emelkedett, még mindig a sokéves átlag alatt a magyar BMI
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:01
Sőt, az elmúlt évekhez képest is alacsonyabb az idei áprilisi értéke e fontos mutatónak.
Makro / Külgazdaság 1,2 milliárd euróval javult egy fontos magyar mutató
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 08:31
Mondjuk nemcsak az export nőtt, hanem az import is csökkent.
Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG