3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy-Britannia, Németország és az Egyesült Államok több nemzetiségű, bár egyelőre szerény haderőt tervez az orosz határhoz küldeni. Putyin közben vizsgálatot rendelt el a nyugati határok közelében állomásozó erők harckészültségének ellenőrzésére. Mintha az első világháború előtti időszakot látnánk.

Színes kis haderő

Néhány hét van hátra a Varsóban tartandó NATO csúcsig, de most a három ország jelezte, hogy egy-egy zászlóaljat küld az orosz határhoz, mintegy elrettentés gyanánt. Miután ez 1-2 ezer embert jelent, önmagában nem túl ijesztő erő, és igazság szerint ezt a játékot az igazi hidegháborúban már eljátszották jóval nagyobb erőkkel (bár akkor a társaság egy része még a másik oldalon volt). Sok értelme már akkor sem volt, miután konfliktus esetén úgyis előkerültek volna a nukleáris fegyverek, és Európából nem sok maradt volna.

Most ugyanezt elkezdeni elég fölöslegesnek tűnik, pláne, hogy ezek a bejelentések leginkább olyanok, mint amikor az első világháború előestéjén nyilatkoztak az országok és szövetségek, hogy itt erősítünk, ott mozgósítunk. Mindezt akkor addig tették, amíg hadüzenetek sorozatává nem vált az egész, igaz, hogy akkor nem hogy tömegpusztító fegyver nem volt még, de még azt sem feltételezték, hogy maga a háború komolyabb pusztítást fog okozni, mint az előző században.

Hol a határ?

Na de ha így van, mi értelme most az egésznek? Ráadásul Oroszország és a NATO határa gyakorlatilag meglehetősen rövid. Az egybefüggő Oroszország csak Észtországgal és Lettországgal határos, a többi aggódó tagról, Litvániától, Lengyelországtól és Romániától elválasztja Fehéroroszország és Ukrajna kicsinek nem mondható területe. Egyedül a kalinyingrádi enklávé, Oroszországnak egy pici, különálló darabja ékelődik Lengyelország és Litvánia közé, ahonnan azért lássuk be, elég nehéz lerohanni a fél világot.

A NATO azzal érvel, hogy a Krím elfoglalása egy váratlan agresszió volt, és ki tudja, mi következhetne utána. Valójában ők is pontosan tudják, hogy a Krím speciális eset, hisz még a Szovjetunión belül ajándékozta Hruscsov Ukrajnának, amikor az nem volt még önálló ország. A többi terület, ahol az orosz befolyás megjelent, de nem csatolták őket hivatalosan Oroszországhoz, mind oroszok által lakott régió.

Kölcsönös, de értelmetlen fenyegetés

Oroszország a NATO lépéseit ugyancsak fenyegetésnek tekinti. Nyilván nem önmagában a pár ezer, vagy ha a tervek szerint később megnövelik, pár 10 ezer fős haderőtől tart, hanem attól, hogy ez egy folyamat, amely igyekszik minél jobban megközelíteni, bizonyos értelemben bekeríteni Oroszországot. Most a frontvonal, már ha Észtország és Lettország keleti határait tekintjük annak, jóval közelebb van Oroszország szívéhez, mint az igazi hidegháborúban. Ennek korlátozott atomháború esetén van különös jelentősége, amely a frontvonal 500-1000 kilométeres körzetében zajlik (a korlátozott atomháború lehetőségét a hidegháború folyamán mindkét fél tanulmányozta, de eredménye Németország és általában Európa középső részének pusztulása lett volna, győzelmet pedig nemigen hozott volna senkinek).

Az egész jelenlegi csörte tehát kevéssé nevezhető racionálisnak. Amikor az oroszok egy 1997-es egyezségre hivatkoztak, miszerint a NATO nem telepít harcoló alakulatokat az orosz határ közelébe, a Reuters szerint a NATO amerikai megbízottja azt válaszolta, hogy úgysem lehet támadást indítani egy pár zászlóaljjal. Remélhetőleg az egész csak fölösleges kakaskodás, ami majd szép csendesen elmúlik, ahogy időben távolodunk a Krím elcsatolásától.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG