A háborúk, depressziók, természeti katasztrófák és járványok hamar feltárják egy-egy társadalom szervezettségét, ellenállóképességét. A népesség élelmiszer-ellátottsága a történelem kezdetei óta az egyik legfontosabb politikai kérdésnek számít. A jelenlegi globális közegészségügyi- és pénzügyi válság még csak a kezdeti fázisában jár, de már számos országban tapasztalhatunk növekvő feszültséget az élelmiszer körül.
A maffia is felfigyelt
Dél-Olaszország szegényebb régióiban már kisebb keresetűek ezrei számára nem jut élelmiszer az asztalra, így megnövekedtek a lopások. A rendőrség számos bevásárlóközpontban megkezdte a járőrözést. A maffia kihasználja a helyzetet, egyrészt lopásra sarkallva az embereket, másrészt beszervezi az elesetteket a soraiba.
Az Egyesült Királyságban is drámaian megnövekedett az utóbbi hetekben a rászorulók élelmiszerrel ellátó, úgynevezett „élelmiszerbankok” iránti igény. Ahogyan New York-ban is, ahol az gazdasági élet szinte teljesen leállt, és ezrével szűnnek meg naponta a munkahelyek.
Latin-Amerika szegénynegyedeiben már sokkal forróbb a helyzet. Honduras-ban március 24-én kezdődtek az éhséglázadások, amelynek keretében egy északi városban (Tegucigalpa) a tömeg lezárta a fővárosba vezető főutat. Panama Város legszegényebb negyedeiben többen megrohanták és kifosztották a boltok élelmiszerkészletét. Mexikóban több szövetségi államban (Oaxaca, Puebla, Mexico) rohanták meg a boltokat a szegények, a jelek szerint a szociális médiában ezeket előzetesen megtervezve. Válaszul Andrés Manuel López Obrador elnök bevetette a szövetségi rendőrséget, a nemzeti gárdát és a hadsereget.
Sorozatos exporttilalmak
Több nagy gabonatermesztő ország a napokban megtiltotta a termény kivitelét. Márpedig ez magasabb búza- és lisztárakhoz vezet a világpiacon, tovább növelve a politikai feszültséget a szegényebb országokban. Afrikában és Latin-Amerikában – amely régiók nettó élelmiszer-importőrök – ez óhatatlanul magasabb társadalmi feszültséghez vezet.
A világ legnagyobb gabonaexportőreként Oroszország egy hete tiltotta meg a gabonafélék kivitelét 10 napos időtartamra. Kazahsztán egyelőre április közepéig tiltotta meg az alapélelmiszerek kivitelét az országból. A közép-ázsiai ország a világ egyik legnagyobb lisztexportőre, és olyan országok számára, mint Üzbegisztán és Afganisztán, létfontosságú (lenne) a folyamatos szállítás.
Szerbia a koronavírus-járványra tekintettel megelőző lépésként megtiltotta az étolaj kivitelét. Vietnám a világ harmadik legnagyobb rizsexportőre – a délkelet-ázsiai állam a múlt héten függesztette fel a rizs kiviteli szerződéseket.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)