Pénzt, de sokat!
A Nyugat vezető fővárosaiban sápadtan figyelik az újabb és újabb számlák érkezését Kijevből. A napokban robbant a hír, miszerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felülvizsgált számításai alapján az áprilisban jóváhagyott 17 milliárd dolláros IMF-csomagon felül Ukrajnának további 15 milliárd dollár külső finanszírozásra lesz szüksége. Az IMF arra figyelmeztette a nyugati kormányokat, hogy ezt a pótlólagos összeget heteken belül elő kell teremteni, különben Ukrajnát a teljes pénzügyi összeomlás fenyegeti. A Financial Times értesülése szerint a 15 milliárd dolláros finanszírozási hiány fő oka az ukrán GDP 7%-os idei zuhanása és az orosz piacra irányuló ukrán export összeomlásszerű visszaesése. Ennek, valamint az adósság-törlesztésnek és a gázszámla kiegyenlítésének köszönhető, hogy az ukrán devizatartalék egy hónap alatt 21%-ot esett és novemberben 10 milliárd dollár alá olvadt, amely egyhavi importra elegendő.
A Nyugat viszont szíre-szóra nem szórja a pénzt a velejéig korrupt országnak. A Transparency International felmérése szerint Ukrajna a felmérésbe bevont 177 országból a 144-ik helyet foglalja el, Nigériával egy szinten. Még Arszenyij Jacenyjuk miniszterelnök is bevallotta, hogy az évi 25 milliárd dollárt kitevő közbeszerzésekből 10 milliárd dollár kézen-közön eltűnik.
Pedig a reálgazdaság rohamosan gyengül. Keleti szomszédunknál az export, ipari termelés, adóbevételek, kiskereskedelmi eladások és a reáljövedelmek mind két számjegyű zuhanást szenvedtek el az elmúlt időszakban. Ez annak ellenére van így, hogy a hrivnya értékének több, mint a felét elvesztette s ennek legalább az export-teljesítményt meg kellett volna dobnia. Az egyetlen érzékelhető növekedés a hadi-kiadásokban van, amely idén a tavalyihoz képest megkétszereződött, 4,2 milliárd dollárra.
Az ukrán Bokros-csomag
Nyugati nyomásra az ukrán parlament tegnap fogadott el egy újabb, adó és energiaár-emeléseket, állami cégek privatizációját is tartalmazó reformcsomagot, ami megnyithatja az utat a további hitelrészletek folyósításához. A csomag súlyos szociális vágásokat is tartalmaz: többek között - az elszálló infláció ellenére - a nyugdíjak befagyasztását, tömeges elbocsátásokat a közszektorban, valamint a kijevi parlament (Rada) képviselői létszámának csökkentését 450-ről 150 főre. Úgyszintén tegnap az amerikai származású ukrán pénzügyminiszter arra kérte a miniszter társait, hogy találják meg a módját egy további 25%-os kiadáscsökkentésnek!
Figyelembe véve azonban azt, hogy mekkora politikai tétről van szó, az Egyesült Államok, az EU és az IMF nagy valószínűséggel mindent megtesz annak érdekében, hogy a fejlemények szuverén törlesztési csőd esetén is rendezett mederben maradjanak, mindenekelőtt az ukrán államadósság szabályozott átstrukturálásával - jósolják a Capital Economics londoni elemzői.
Káncz Csaba jegyzete