Az 1936-os Montreaux-Egyezmény értelmében Törökország egyedül felügyeli a területet: eszerint minden olyan hadihajó behajózhat a Fekete-tengerre, amelyik a tengerrel határos országhoz tartozik, míg más hajók csak meghatározott időre léphetnek be, amennyiben megfelelnek bizonyos szabályoknak általában az űrtartalmukat tekintve.
A török Hurriyet nevű lap tájékoztatása szerint Ukrajna ankarai nagykövete, Vasyl Bodnar továbbította a kérést Törökországnak a szoros elzárásáról egy ma reggeli sajtóértekezleten. A kérés a légtér lezárását is magában foglalta, továbbá azt, hogy Törökország léptessen életben szankciókat Oroszországgal szemben.
„Hozzátok fordulunk, hogy megelőzzük az agressziót. Ma Ukrajna a ti biztonságotoknak is a záloga”, mondta a nagykövet.
Törökország mint Nato-tag, Ukrajna és Oroszország szövetségese, az orosz gáz egyik jelentős felvevője, megpróbál a konfliktusban szereplő összes féllel jó viszonyban maradni.
Recep Tayyip Erdoğan török elnök többször is felajánlott egy háromoldalú találkozó Putyinnal és Zelenszkijjel Törökországban. Az ország Bayraktar TB2 típusú drónokat adott el Ukrajnának.
Erdoğan és Putyin tegnap beszéltek telefonon, amikor is a török elnök hangsúlyozta, hogy országa „nem ismer el semmilyen lépést, ami Ukrajna szuverenitását és területi integritását veszélyezteti”, számolt be erről a The Guardian.
Az AFP jelentése szerint Erdogan tegnap azt hangsúlyozta, hogy Törökország nem teheti meg, hogy feladja szövetségét akár Oroszországgal, akár Ukrajnával. „Azt szeretnénk, hogy az ügy megoldódjon anélkül, hogy választanunk kellene a két ország között.”
Az orosz-ukrán konfliktus összes híre itt található: