Az új szervezet igen nehezen illeszkedik az államgépezetbe, miután több felől olyan hatások érik, hogy idomuljon a régi, korrupt szisztémához, amely más hatalmi ágakban, különösen az ügyészség szintjén, még változatlan. A rendőrség egyik vezetője, aki nem bírta ezt a nyomást, márciusban kilépett, és most a Reutersnek beszámolt tapasztalatairól.
Rendőrség kontra ügyészség
Elmondta, hogy az új, modern rendőrség felállításának az volt a célja, hogy egy nyugati mintájú szervezetet hozzanak létre, nemcsak modern felszereltséggel, hanem megfelelő függetlenséggel is. A korábbi rendőrség szinte mindig azt csinálta, amit az ügyészek előírtak, most ez megváltozott, létrejött egy független rendfenntartó erő, melyet amerikaiak képezték ki, és a költségek egy részét is ők állták. A szervezet vezetője egy volt grúz miniszter.
Az ügyészségnek mindez nagyon nincs ínyére, így ott akadályozzák az új rendőrséget, ahol tudják, például vadásszák a kisebb rendőri tévedéseket, esetleg túlkapásokat, és megpróbálnak elefántot csinálni a bolhából. Ráadásul az ügyészség hatásköre nagyobb a máshol szokásosnál: gyakorlatilag az egész közszférát ellenőrizhetik, és gyakran indokolatlan vizsgálatokat indítanak.
A bírók is félnek
A helyzetet bonyolítja, hogy a bíróságok is jórészt a régi, korrupt rendszert támogatják, és ha másért nem, félelemből együttműködnek az ügyészséggel akkor is, amikor nyilvánvalóan eltúlzott, mondhatni koholt váddal találkoznak. Így pedig elég nehéz továbblépni, hogy a rendőrség van a modernizálódó, korrupciómentes oldalon, a vádhatóság és az igazságszolgáltatás pedig a régi, posztszovjet, korrupt rendszer részét alkotja.
Vitatott eset
Még februárban történt egy eset, amelyik felrázta a közvéleményt. Egy rendőrautó Kijevben üldözni kezdett egy gyorshajtó BMW-t, miután az nem akart megállni a rendőri jelzések ellenére. A rendőrök figyelmeztető lövések után 40 másodperc alatt 34 lövést adtak le a menekülő autóra. Egy golyó eltalált és megölt egy 17 éves fiút az autóban.
Az ügyészség szándékos emberöléssel és hatáskörének túllépésével vádolja a rendőrt, és azóta házi őrizetben van. A rendőrségi vélemény az, hogy a rendőr városi területen a többi közlekedőt, köztük gyalogosokat próbálta megvédeni egy részeg száguldozótól, aki ellenszegült a hatóságnak. Ez kétségkívül nem egy egyszerű eset, hisz egy menekülő autót nem szoktak szitává lőni, hacsak nem lőnek belőle, vagy nem egy gyilkosság helyszínéről menekülnek.
A maffiaállam lebontása
A rendőrség szerint azonban vannak olyan esetek is, amikor illegális szerencsejátékosokat fülelnek le, de az ügyészség olyankor mindig beavatkozik, és a rendőröket vegzálja, miután az iparág része annak a rendszernek, melynek jövedelmét ők is élvezik, mondhatni maga a maffiaállam.
Egy modernebb államszerkezet létrehozásához azt kéne felszámolni, de eddig érintetlen maradt, hiába a nyugatbarát forradalom és az amerikai beavatkozás. Most az ügy előmozdítása érdekében új főügyészt neveztek ki, akinek ugyan nincs jogi múltja, de a rendőrség azt reméli, hogy regnálása alatt az ügyészek jobban együtt fognak működni a rendőrséggel.