A Romaversitas, a Cigány Hallgatói Hálózat és a Közép-európai Egyetem (CEU) aktivistái, valamint civilek demonstrálnak a budapesti Kúria épülete előtt 2015. április 22-én, a nyíregyházi Huszár-telepi Sója Miklós görögkatolikus iskola a Kúrián folyó tárgyalásához kapcsolódóan. MTI Fotó: Balogh Zoltán |
A brüsszeli bizottság felszólító levelet küldött Magyarországnak, amelyben arra sürgette a kormányt, hogy hozza összhangba az egyenlő bánásmódra és az oktatásra vonatkozó jogszabályait, valamint oktatáspolitikájának gyakorlati végrehajtását a faji egyenlőségről szóló uniós irányelvvel, amely tiltja a faji vagy etnikai alapú oktatási diszkriminációt.
A bizottság több szempontból is aggályosnak találja a magyar jogszabályokat és igazgatási gyakorlatot, amelyek következtében - megállapítása szerint - a roma gyermekek aránytalanul magas számban járnak szellemi fogyatékos tanulóknak szánt speciális iskolákba, valamint jelentős hányaduk vesz részt elkülönített oktatásban a többségi iskolákon belül - írja az MTI.
Az oktatási törvény módosítása ütött szemet
A Népszabadság írt arról csütörtök reggel, hogy a eljárás megindítását a Jean-Claude Juncker vezette testület nagy többsége támogatja.
Az uniós fellépés alapja az EU 2000-ben elfogadott, faji egyenlőségről szóló irányelve, amely számos területen, köztük az oktatás terén is megtiltja az etnikai származáson alapuló megkülönböztetést.
Az Európai Bizottság 2015-ben kezdte vizsgálni, hogy a magyar oktatási törvény módosítása, amely bírálói szerint lehetővé teszi a roma származású tanulók szegregációját, nem sérti-e a közösségi irányelvet.
Csehország és Szlovákia után hazánk lehet a harmadik tagállam, amelyet az EU faji egyenlőségről szóló irányelvének megsértése miatt vonnak felelősségre - írta a Népszabadság.