5p
Az elmúlt 25 évben Kína gazdasága igen gyorsan növekedett, míg a most majdnem ugyanakkora lakosságú India lemaradt hozzá képest. Azonban most belehúzott: tavaly 7,5 százalékos növekedéssel már óriás szomszédja előtt jár. Miért maradt le eddig, és vajon bejárhatja-e a kínai utat, és így lesz-e egy harmadik gazdaság, ami utoléri Amerikát?

Noha India növekedése jóval lassabb volt Kínáénál az elmúlt 25 évben, a fejlett országokéhoz mért lemaradása csökkent. 1990-ben India nemzeti összterméke mindössze 4 százaléka volt az amerikainak, 2014-ben már 11 százaléka. Kína az amerikai GDP 9 százalékáról indult és a 60 százalékára jutott ugyanez idő alatt. Kínával szemben azonban India gazdasága nem vált export-vezéreltté, ez egyrészt magyarázza a lassabb növekedést az adott időszakban, másrészt viszont most lehetővé teszi a kiegyensúlyozott fejlődést.

Eddig Kína húzott

Tény viszont, hogy Kína összességében sokkal jobban teljesített, és ennek okait érdemes megvizsgálni. Indiában erős a bürokrácia, viszonylag fejletlen az infrastruktúra, és a korrupció sem elhanyagolható. A cégek általában kicsik, és sok embert feketén foglalkoztatnak. Kínában ilyen problémák nincsenek, hisz a nagy növekedésbe egy kommunista rendszerű ország vágott bele, ahol az állam nagy rendet tartott, nem volt se munkanélküliség, se fekete foglalkoztatás, viszont az országot tudatosan vonzóvá tették a gyártók számára, hagyták kibontakozni a magántulajdont, így a fél világ ipara odatelepült.

Indiának ugyanakkor vannak erősségei, amiket a jövőben jobban kiaknázhat. Az ország a világ legnagyobb demokráciája, ahol stabilan működik a parlamentáris rendszer. Az emberek mozgása szabad, míg Kínában korlátozzák a további munkaerő áramlást a mezőgazdasági területekről a városokba. A brit gyarmatosítóknak köszönhetően Indiában ott maradt az angol nyelv, amit lényegében mindenki beszél, valamint megmaradt a sajtószabadság és a brit jogi rendszer.

Szovjet minta, nagy lemaradás

A fejlődést sokáig gátolta, hogy a függetlenség megszerzését követő bő 40 évben az ország bizonyos mértékben szovjet típusú gazdaságpolitikát folytatott. 1950-ben államosították a bányákat, az acélipart, az áramszolgáltatókat és a telekommunikációt. 1951-ben elfogadtak egy, a fejlődést meglehetősen hátráltató törvényt, mely szerint minden vállalkozásnak engedélyt kellett kérni a kormánytól, ha új terméket akart gyártani, esetleg módosítani vagy bővíteni szerette volna a termelést.

A kormány erős importvámokat alkalmazott a hazai ipar támogatása érdekében, a belföldi cégek nem nyithattak külföldi leányvállalatokat, a külső befektetők pedig elkerülték Indiát a riasztó szabályozás miatt. Így gyakorlatilag évtizedeken át gazdasági értelemben a szocializmus valósult meg, ezzel elveszett a Kínához képesti lehetséges előny. A gazdaság 1950 és 73 között évi 3,7 százalékkal növekedett, az erős népességnövekedés miatt ez egy főre vetítve csak 1,6 százalékot jelentett. Eközben az igazi kapitalista gazdaságok dübörögtek: Japán 10-szer, Dél-Korea 5-ször nagy ütemben növekedett, és még a kommunista Kína is hozta az éves 8 százalékot.

A fejlődés és a tennivalók

Mindez csak akkor kezdett változni, amikor 1991-ben az India a normál kapitalizmus felé fordult. Leginkább a gyógyszeripar és az IT szektor vált húzóerővé, de óriási lökést adott, amikor sok amerikai és európai cég Indiába telepített komplett back office és jogi részlegeket, nem beszélve a telefonos ügyfélszolgálatokról. Ez az angolul beszélő, képzett munkaerőre alapozó iparág évi 95 milliárd dollárt hoz az országnak, ami nagyjából az export ötödének felel meg.

Sok még a tennivaló, hogy az indiai gazdaság nyitottabbá, és a fejlődésre stabilabban alkalmassá váljon. Modi miniszterelnök kormánya lépéseket tesz a bürokrácia csökkentésére és a kenőpénz rendszerének kiiktatása felé, de nehéz a berögzült szokásokat megváltoztatni. Indiában még mindig bonyolult egy vállalkozást elindítani: a Világbank szerint 189 ország között India a 173. helyen áll e tekintetben. Az oktatásban is súlyos gondok vannak még: a gyerekek 90 százaléka elkezdi az iskolát, de felük kihullik a rendszerből még érettségi előtt. A Bloomberg szerint a dolgozatoknál, vizsgáknál sok a csalás, és gyakran lefizetik a tanárokat, hogy továbbjussanak egy-egy osztállyal vagy fokozattal.

A jövő

A változás lassú, részben a hindu filozófia miatt, ami azt hirdeti, hogy semmi sem sürgős, nem kell kapkodni. Modi miniszterelnök ezt a mentalitást szeretné legyőzni, amikor a gyorsabb változásokat sürgeti, hogy országa versenyképesebb lehessen. Mindazonáltal néhány előny már mutatkozik Kínához képest. Míg a jüan egy erősen kötött valuta, az indiai rúpia szabadon mozog, és a központi bank viszonylag független a kormánytól.

Indiában a belső fogyasztás a GDP 59 százalékát adja, Kínában ez csak 36 százalék. Emellett Indiában az export adja a GDP 23 százalékát, és ez a válság alatt sem esett vissza. Kínában ugyanekkora az export aránya, de 2006-ban még 35 százalék volt. Így a gazdaság szerkezete alapján van rá esély, hogy India gyorsabb növekedése tartós legyen, és ezzel csökkenthesse lemaradását Kínához képest.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG