Ők nem félnek: látogatók a Japán Olimpiai Bizottság központja előtt Tokióban. EPA/KIMIMASA MAYAMA |
Ha a koronavírus miatt túl veszélyes lenne megtartani a Nyári Olimpiai Játékokat Tokióban, akkor az a legvalószínűbb, hogy a szervezők nem áthelyezik vagy elhalasztják, hanem egész egyszerűen törlik az eseményt, jelentette ki még kedden Dick Pound.
Három hónap kivárás
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) egykori alelnöke hozzátette: a szervezőknek három hónapjuk van a döntés meghozatalára. (A játékok jelen állás szerint július 24-én kezdődnek – a szerk.)
A NOB jelenlegi vezetése ugyan még nem tett ilyen kijelentéseket, ugyanakkor – a Financial Times információi szerint – az illetékesek már elkezdtek megvitatni különböző vészforgatókönyveket, például a versenyek áthelyezését a világ különböző pontjaira.
A NOB nem kívánta kommentálni a híresztelést.
Milliárdok mérlegen
Mindezek ellenére jelenleg az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a tokiói olimpiát a tervezettnek megfelelően meg fogják tartani, írja a Japan Times szakértőkre hivatkozva. A helyi lap szerint ugyanis az esemény törlése hatalmas anyagi károkat okozna Tokiónak – például a szállodáknak –, de igencsak rosszul jönne a NOB-nak, a szponzoroknak és a televízióknak is.
Becslések szerint Japánnak mintegy 25 milliárd dollárjába kerül az olimpia, amelyet az aranyfokozatú szponzorok – például Canon, Mizuho, Nomura – rekordösszeggel, 100 millió dollárral támogatnak.
Az NBC amerikai televízió pedig több mint 12 milliárd dollárt adott ki a közvetítési jogokra, amelyek összesen tíz olimpiára szólnak 2011 és 2032 között. A NOB a hozzá befolyó televíziós jogdíjak több mint felét az NBC-től kapja.
Az olimpiát valószínűleg nem fogják lemondani, hacsak a fertőzöttek száma Japánban el nem éri a több tízezret
- mondta Tadamasa Fukiura, aki az 1964-es tokiói olimpia szervezőbizottságának tagja és az 1998-as naganói téli olimpia tanácsadója volt. Japánban csütörtökig 186-an fertőződtek meg, és négyen vesztették életüket.
Beijednek-e a turisták?
Fukiura szerint a valódi kérdés, hogy lesz-e elég néző és sportoló, ha a helyzet tovább romlik. Dél-Afrika például már lemondta az olimpiai labdarúgó-csapatának március végi vendégszereplését a távol-keleti szigetországban.
A szervezők több millió turista és több mint 11 ezer atléta érkezésére számítanak, akik szétszóródnak majd az országban, hiszen nem csak Tokióban, hanem Hokkaidó, Fukushima és Shizuoka prefektúrában is tartanak majd versenyeket.
Előrejelzések szerint a vírus terjedése áprilisban tetőzhet, utána viszont lassan lecsenghet. Fennáll ugyanakkor a veszély, hogy az olimpia alatt – ha sok turista érkezik – „újraéledhet” a fertőzés.
A közelmúltban egyébként számos más sport- és egyéb eseményt mondtak le szervezők a fertőzésveszélyre hivatkozva: 30 éves története során most először fújták le például a barcelonai Mobile World Congresst, amelyre 100 ezer látogatót vártak.
Magyarországon jelentősebb halasztásról vagy törlésről nem tudunk.
Csak ha lőttek
A II. világháború óta nem volt példa arra, hogy olimpiát töröljenek vagy elhalasszanak. A nyári és téli játékok történetében a törlésnek eddig egyetlen oka volt: a háború. Emiatt nem rendezték meg az eseményt 1916-ban, valamint 1940-ben és 1944-ben.
2016-ban, a riói olimpia előtt szintén voltak olyan hangok, amelyek az esemény elhalasztását vagy lefújását követelték, akkor a Brazíliából kiindult Zika-vírus miatt. A riói játékok azonban végül rendben lezajlottak.