3p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az eurózóna eddig a déli, mediterrán országok válságaitól volt hangos. Van azonban egy tag, mégpedig a legészakabbi, aki ugyancsak gazdasági problémákkal küzd. A gond egész más ott, mint a délieknél, de a megoldás ugyanaz lenne: a valuta leértékelése, ha lenne külön valuta.

Egyszer már volt gond

A legészakabbi európai országok közül  Finnország az egyetlen, amelyik az eurózóna tagja. Az országot mintagazdaságnak, követendő útnak szokták tekinteni, hisz igen mélyről indult, és a leggazdagabb európai országokéhoz hasonló életszínvonalat ért el. Ugyanakkor nem volt minden egyszerű: a siker többször is egyedi tényezőkből állt, és már nem először van visszaesés az országban.

Az első nehéz időszak a Szovjetunió megszűnése után következett: Finnország gazdagsága akkor nem kis részben a keleti szomszédjával folytatott kereskedelemből származott. Az akkori válságot végül sikerült leküzdeni, és az ország újra a legfejlettebbek közé került. A gazdaság azonban nem lett diverzifikált: néhány sikeres ágazat adta a nagy részét, közülük is kiemelkedett a Nokia.

A Nokia szárnyán

A finn telefongyár sikerének csúcsán a világ mobiltelefon eladásainak 40 százalékát adta, és ez érthető módon kellemes jólétet biztosított az 5 milliós országnak (ahogy Dél-Korea gazdasága sem kis részben köszönhető a Samsungnak, bár ott vannak más komoly iparágak is). A Nokia napja azonban leáldozott, jött az okostelefonok korszaka, itt már mások taroltak. A Nokia lassan lehanyatlott, végül megvette a Microsoft.

A gazdaság másik húzóereje a papíripar volt, melynek exportja 2008-ban 22 százalékkal volt magasabb, mint most. Végül az utóbbi időben az is bejátszik, ami egyszer már megtörtént a 90-es években: a keleti szomszéd gyengélkedése. A 100 dollár fölötti olajár időszakában mindent el lehetett adni az oroszoknak, mint egykor a Szovjetuniónak, de most a megszorítások és a gyengülő rubel időszakában visszaesik az orosz felvevőpiac.

Nehéz évek

Mindennek eredményeként 2012 óta csökken a finn gazdaság, miközben a 2008-as válságot még remekül kibekkelte. Ez még nem is lenne akkora dráma, ha az ország tudna hozzá rugalmasan alkalmazkodni. De nem tud, mert a leértékelés a közös valuta miatt kizárva, ilyenkor pedig marad a fájdalmas bércsökkenés. Ez pedig mindig nehéz, de az külön probléma, hogy egy, a korábbi göröghöz hasonló erős szakszervezeti rendszer van, ami gátolja a versenyképesség javítását.

Így aztán nőni kezdett a munkanélküliség, decemberben 9,2 százalék volt, ami jóval magasabb a skandináv országokban megszokottnál, és közben az ország eladósodottsága is növekszik, jelenleg a GDP 60 százaléka.

Kell egy kis megszorítás

Az ország így kiigazításokra szorul, bár távolról sem olyanokra, mint a mediterrán országok az elmúlt években. Olli Rehn gazdasági miniszter szerint a GDP fél százalékának megfelelő kiigazításra lesz szükség pár évig, ami leginkább adóemelést és költségvetési kiadáscsökkentést jelenthet. Portugáliában ez a mérték 2,5 százalék volt, Írországban 1,5-2 százalék. A kormány a versenyképesség-javító intézkedéseket a parlament elé akarja terjeszteni júniusban, hogy meglegyen a megfelelő felhatalmazás.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG