3p
Az eurózóna eddig a déli, mediterrán országok válságaitól volt hangos. Van azonban egy tag, mégpedig a legészakabbi, aki ugyancsak gazdasági problémákkal küzd. A gond egész más ott, mint a délieknél, de a megoldás ugyanaz lenne: a valuta leértékelése, ha lenne külön valuta.

Egyszer már volt gond

A legészakabbi európai országok közül  Finnország az egyetlen, amelyik az eurózóna tagja. Az országot mintagazdaságnak, követendő útnak szokták tekinteni, hisz igen mélyről indult, és a leggazdagabb európai országokéhoz hasonló életszínvonalat ért el. Ugyanakkor nem volt minden egyszerű: a siker többször is egyedi tényezőkből állt, és már nem először van visszaesés az országban.

Az első nehéz időszak a Szovjetunió megszűnése után következett: Finnország gazdagsága akkor nem kis részben a keleti szomszédjával folytatott kereskedelemből származott. Az akkori válságot végül sikerült leküzdeni, és az ország újra a legfejlettebbek közé került. A gazdaság azonban nem lett diverzifikált: néhány sikeres ágazat adta a nagy részét, közülük is kiemelkedett a Nokia.

A Nokia szárnyán

A finn telefongyár sikerének csúcsán a világ mobiltelefon eladásainak 40 százalékát adta, és ez érthető módon kellemes jólétet biztosított az 5 milliós országnak (ahogy Dél-Korea gazdasága sem kis részben köszönhető a Samsungnak, bár ott vannak más komoly iparágak is). A Nokia napja azonban leáldozott, jött az okostelefonok korszaka, itt már mások taroltak. A Nokia lassan lehanyatlott, végül megvette a Microsoft.

A gazdaság másik húzóereje a papíripar volt, melynek exportja 2008-ban 22 százalékkal volt magasabb, mint most. Végül az utóbbi időben az is bejátszik, ami egyszer már megtörtént a 90-es években: a keleti szomszéd gyengélkedése. A 100 dollár fölötti olajár időszakában mindent el lehetett adni az oroszoknak, mint egykor a Szovjetuniónak, de most a megszorítások és a gyengülő rubel időszakában visszaesik az orosz felvevőpiac.

Nehéz évek

Mindennek eredményeként 2012 óta csökken a finn gazdaság, miközben a 2008-as válságot még remekül kibekkelte. Ez még nem is lenne akkora dráma, ha az ország tudna hozzá rugalmasan alkalmazkodni. De nem tud, mert a leértékelés a közös valuta miatt kizárva, ilyenkor pedig marad a fájdalmas bércsökkenés. Ez pedig mindig nehéz, de az külön probléma, hogy egy, a korábbi göröghöz hasonló erős szakszervezeti rendszer van, ami gátolja a versenyképesség javítását.

Így aztán nőni kezdett a munkanélküliség, decemberben 9,2 százalék volt, ami jóval magasabb a skandináv országokban megszokottnál, és közben az ország eladósodottsága is növekszik, jelenleg a GDP 60 százaléka.

Kell egy kis megszorítás

Az ország így kiigazításokra szorul, bár távolról sem olyanokra, mint a mediterrán országok az elmúlt években. Olli Rehn gazdasági miniszter szerint a GDP fél százalékának megfelelő kiigazításra lesz szükség pár évig, ami leginkább adóemelést és költségvetési kiadáscsökkentést jelenthet. Portugáliában ez a mérték 2,5 százalék volt, Írországban 1,5-2 százalék. A kormány a versenyképesség-javító intézkedéseket a parlament elé akarja terjeszteni júniusban, hogy meglegyen a megfelelő felhatalmazás.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG