A tervek szerint ebben a hónapban küldi fel az űrbe a NASA a legújabb műholdját, a TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) exobolygó-kereső űrszonda mérései alapján több mint háromezer exobolygó felfedezésére számítanak a csillagászok – közölte a Magyar Tudományos Akadémia, amelynek CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének kutatói is részt vesznek a projektben.
A hamarosan pályára állított kutatószonda az egész égboltot vizsgálva próbál bolygókat találni az éjjeli égen legfényesebbnek látszó néhány százezer csillag körül. Szabados László csillagász elmondta: az idegen bolygók kimutatása a már jól bevált fényességméréssel történik majd: a TESS fedélzetén működő detektorok a csillagok fényességét mérik, és azt az átmeneti elhalványodást keresik, ami olyankor következik be, amikor a csillag körül keringő bolygó éppen a csillag előtt halad át. (Ehhez persze az is szükséges, hogy pont olyan pályán keringjen az adott bolygó, hogy a csillag és a nap közé álljon, más esetben ugyanis nem működik megbízhatóan ez a módszer – a szerk.)
Rengeteg bolygó vár még felfedezésre
Zöld utat kap Musk újabb őrült ötlete: jöhet az űrWifi? |
Az úgynevezett tranzitmódszer segítségével már körülbelül 3000 csillagnál találtak körülötte keringő bolygóra utaló fényességcsökkenést az elmúlt években. A TESS várhatóan legalább ugyanennyit fog felfedezni a tervezett kétéves működése során. Az újonnan észlelt exobolygók között remélhetőleg több olyan égitestet is találnak, amely méretét és tömegét tekintve a Földhöz hasonlatos, továbbá, amely a csillagától olyan távolságban kering, hogy akár élet is kialakulhatott rajta.
Gyakori probléma ugyanis, hogy egy bolygó – habár a Föld összetételéhez hasonlít – túl közel kering a csillagához és kötött tengelyforgás szerint kezd keringeni. Ebben az esetben azonban a bolygó csupán egyik fele kap folyamatos napsütést, míg a másik oldalán folyamatos hideg és sötétség van, ami jelentősen megnehezíti az élet kialakulását.
A személyautó méretű űrszonda fedélzetén négy nagylátószögű távcsövet helyeztek el, ezekbe eltérő irányú, de egymással szomszédos területekről érkezik a fény, és együtt 400-szor nagyobb területet észlelnek egyidejűleg, mint a Kepler űrszonda által eredetileg vizsgált égboltrészlet. A TESS főfeladata minél több naprendszeren kívüli bolygó megtalálása, de ezen felül más tudományos feladatot is képes ellátni.
Örök kísérőnk, vagy űrszemét lesz Musk nagy projektje? Elon Musk látványos rakétatesztje különleges rakományt juttatott az űrbe, amely igazolhatja, hogy már a jelenleg rendelkezésre álló technológiával is eljuthat az emberiség a Marsra. A pályára állított Tesla szépen halad a Vörös Bolygó felé, de mi lesz vele, ha teljesítette a célját? Viszontlátjuk-e valaha, és a legfontosabb: mit tesz az űr légköre egy Teslával és Starman-nel? További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |