A 2020. évi költségvetési törvényjavaslat (Fotó: MTI/Kovács Tamás) |
A Pénzügyminisztérium hétfői közlése szerint az államháztartás központi alrendszere novemberben 190,9 milliárd forintos hiánnyal zárt, ami azt jelenti, hogy a 11. hónappal bezáróan az év folyamán 766,3 milliárdos deficit halmozódott fel. Ez az éves, 999 milliárd forintos hiánycél 76,7 százalékának felel meg.
Decemberre így mintegy 232 milliárd forintos mozgástere maradt a kormánynak, és tekintve, hogy tavaly majdnem 400 milliárd forintos többlettel zárt a költségvetés, könnyen lehet, a vártnál is kedvezőbb helyzetben zárhatja a 2019-es évet a büdzsé.
A friss adat összecseng Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter korábbi véleményével. Kollégánk érdeklődésére úgy fogalmazott:
"Rosszabb biztos nem lesz, de valóban, jobb viszont lehet az államháztartás és az adósság alakulása az erre az évre tervezetthez képest".
Az elmúlt időben azonban olyan hírek érkeztek, amelyek átrajzolják a makroszámokat. Egyrészt komoly kifizetések érkeznek Brüsszelből, másrészt - ezzel összefüggésben - mintegy 400 milliárd forintot nem uniós, hanem magyar költségvetési forrásból kénytelen finanszírozni a kormány, mert nem tudta Brüsszel számára elfogadhatóan végigvinni az érintett pályázatokat. Ez tehát egy ellenkező előjelű hatás, viszont nem egyidőben terheli a büdzsét, hanem több szakaszban, a jövő évre is átnyúlva.
Mindezzel némileg ellentétben áll Varga Mihály pénzügyminiszter nemrégi nyilatkozata, mely szerint a Karácsony Gergely, főpolgármester által feltételként szabott 50 milliárd forintra nincs fedezet már az idei költségvetésben.
Nincs szabad forrás a költségvetésben, van a tartalék, de abban már nincs ekkora összeg - reagált Varga Mihály az atlétikai stadion támogatásának feltételéül szabott 50 milliárd forintos egészségügyi forrásigényére, amit az államtól várnak el és Budapestre fordítanának.
A Pénzügyminisztérium közleménye szerint a gazdasági teljesítménye, a gazdaságfehérítés terén meghozott intézkedések és a foglalkoztatási folyamatok eredményeként 2019 november végéig
- általános forgalmi adóból az éves előirányzat 95,8 százaléka,
- jövedéki adóból 94,6 százaléka,
- míg személyi jövedelemadóból 92,6 százaléka,
- szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból 89,3 százaléka teljesült.
- Ezen kívül az év első tizenegy hónapjában összesen 1156 milliárd forint uniós bevételt könyvelhetett el a költségvetés,
- az uniós fejlesztésekhez köthető kiadások pedig megközelítették az 1341,3 milliárd forintot.
Novemberrel bezárólag a központi költségvetés hiánya 659,5 milliárd forintot tett ki, az elkülönített állami pénzalapok 78,5 milliárd forintos többletet értek el, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 185,3 milliárd forintos deficittel zártak. Mindezek tükrében az év egészére meghatározott uniós módszertan szerinti 1,8 százalékos hiánycél továbbra is elérhető.