Alekszej Jermolajev az Ukrajna ellen indított orosz támadás után, 2022 márciusában indult el Georgia (Grúzia) fővárosába, Tbiliszibe. Attól tartott, hogy besorozzák és rendkívüli állapotot hirdetnek, ami után már nem utazhatott volna el. Utolsó tette orosz földön az volt, hogy megkérte barátnője kezét – derül ki a Moscow Times riportjából.
Anna Volsuva igent mondott, pedig vőlegényének arra sem volt ideje a nagy kapkodásban, hogy egy gyűrűt szerezzen. Házasságukat végül Tbilisziben kötötték meg, miután némi késéssel a menyasszony is követte vőlegényét az emigrációba. Csak néhány barátjuk volt jelen és természetesen nem tartottak lagzit.
A helyi hatóságok nem adnak ki adatokat arról, hány orosz pár kötött házasságot Georgia (Grúzia) fővárosában, de a Moscow Timesnak fél tucat házaspár árulta el, hogy ott volt az esküvő. Ahogy az egyik ifjú házas a kedvező jogi szabályozásra utal van mondta: Tbiliszi olyan, mint Las Vegas.
A külföldieknek csak időpontot kell kérniük az eseményre az illetékes kormányhivatalban, amit a „Jog házának” hívnak. Emellett szükség van az útlevelük közjegyző által hitelesített fordítására és meg kell jelenniük a kitűzött időpontban két tanú társaságában. A heti hét napon át napi 24 órában nyitva tartó regisztrációs hivatalban mindent el lehet intézni, úgyhogy a pár két órán belül kimondhatja az igen a házasságkötő teremben.
A külföldön házasságot kötő párok kétféle indokot említenek azon túl, hogy szeretik egymást. Az egyik, hogy az emigránsok élete egyenlő a bizonytalansággal. Azzal, hogy összeházasodnak valamit visszanyernek korábbi életük biztonságából.
A másik indok, hogy akik tovább akarnak utazni, azoknak házaspárként jobbak erre a lehetőségeik. Például, ha Németországba önálló menekültként érkeznek, akkor előfordulhat, hogy egymástól távoli táborokban helyezik el őket. Házaspárként kivédhetik ezt a veszélyt.
Nincsenek hivatalos adatok arról, hányan menekültek Oroszországból Georgiába a háború következményei elől. Salome Zurabishvili, az ország államfője nemrégiben 80 ezer főről beszélt. Ha a szám helytálló, akkor jelentősen csökkent az ott élő oroszok száma ahhoz a 112 ezerhez képest, akik a 2022. szeptemberi részleges mozgósítás elrendelése idején utaztak Georgiába (Grúziába).