Forrás: VEHIR.HU (Fotó: Cseh Zoltán) |
Elérhető az idei 2,5 százalékos gazdasági növekedés, ehhez ugyanakkor egy dinamikus teljesítményre van szükség az utolsó negyedévben, amit a karácsony előtt időszak is segíthet – nyilatkozta a nemzetgazdasági miniszter.
Varga Mihály szerint a vállalati hitelállomány legalább 20 százalékos növekedése esetén a kormány kész lemondani a tranzakciós illeték egy részéről jövőre. Idén a minisztérium 2,5 százalék alatti növekedést jósolt, ugyanakkor ez még mindig meghaladja az uniós átlagot. Különösebb kormányzati intézkedések nélkül is 7 százalékkal nőttek a bérek, azt viszont nehéz megállapítani, hogy ebből mennyit költenek és mennyit takarítanak meg az emberek – tette hozzá.
A miniszter jobban örülne, ha erősödne a vállalati hitelek aránya, de az óvatos tervezés és beruházások miatt egyenlőre lassú az emelkedés – ugyanakkor a bankadó csökkentése már elkezdte élénkíteni a folyamatot.
Egyre fontosabb a hozzáadott érték
A munkaerőpiac helyzetét úgy értékelte: a kilencvenes évek eleje óta nem volt ilyen alacsony a munkanélküliségi ráta, ami egyre inkább arra ösztönzi a kormányt, hogy módosítsa az utóbbi évek munkaerő-piaci programjait és növelje a hozzáadott értéket és bővítse a kapacitást.
A nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány legfontosabb feladata a kis- és középvállalkozások erősítése, amely a munkavállalók mintegy kétharmadát tömöríti. Az viszont még kérdés, hogy a magyar kkv-k miként kezelik ezt a szemléletváltást, és képesek lesznek-e nemzetközi piacra lépni, illetve bekapcsolódni a nagyobb beszállítói hálózatba.
Hová kerülnek az EU-s pénzek?
A Brexit elsősorban a kelet-európai autógyártásnak és a feldolgozóiparnak jelenthet lehetőséget – folytatta Varga Mihály. A tervek szerint jövő év közepéig kiírják az összes gazdasági tárcához tartozó pályázatot, hogy minden vállalkozó megismerhesse, mire kívánja felhasználni a kormány az uniós forrásokat. Emellett új elemként megjelennek a visszatérítendő források is – az viszont kérdéses, hogy tudnak megbarátkozni ezzel a magyar vállalkozások.
Ian Stewart, a Deloitte vezető közgazdásza előadásában kiemelte, a termelékenység központi kérdése az új brit kormánynak, hogy ezzel ellensúlyozza a Brexit lehetséges negatív hatásait. Az Egyesült Királyságban dolgozó magyarok helyzetét firtató kérdésre válaszolva elmondta, úgy véli, valamilyen ellenőrzést be fognak vezetni a bevándorlással kapcsolatban, de az Egyesült Királyság elkötelezett amellett, hogy nyitott gazdaság maradjon, megtartsa a képzett munkaerőt, különösen a pénzügy és a tudomány területén.
Vége az alacsony fizetések korának? A mostani bérmegállapodás valójában nagy jelentőségű korszakhatár, Magyarországon ezzel lezárult az alacsony munkabér időszaka - nyilatkozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter... További részletek >>>> |