Magyarország 2008-ban a lejáró adósságokat nem tudta volna rendezni, ezért elsőként fordult a nemzetközi szervezetekhez – emlékeztetett Varga Mihály, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) fórumán tartott előadásában. Az IMF-től hazánk 7,5 milliárd euró hitelt vett fel, amelynek ötödét idő előtt törlesztette. Az EU által nyújtott 5,5 milliárd eurós kölcsön utolsó, 1,5 milliárdos részletét 2016-ban fogjuk törleszteni – jelezte a nemzetgazdasági miniszter.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Urbán Tibor, az Urbán és Urbán Kft. tulajdonosa egy korábbi átadón. MTI Fotó: Komka Péter |
Varga szerint a hitelminősítőknél az elmúlt hónapok felminősítései ellenére is rosszabbul állunk, mint a környező országok, fontos lenne, ha a piac bizalma után a hitelminősítőket is meg lehetne győzni arról, hogy a magyar gazdaság jó úton halad. Mára lényegében minden nemzetközi szervezetet sikerült meggyőzni a magyar gazdasági fejlődés fenntarthatóságáról.
Nem csak az unió tolja az országot
A miniszter szerint az ország strukturális reformokat is végrehajtott, már csak ezért sem lehet igaz, hogy csak az uniós pénzekből fejlődik az ország. Ha ez a szkeptikus vélemény igaz lenne, nem csak mi fejlődnénk, hanem a többi azon európai ország is, amely nem nettó befizetője, azaz kedvezményezettje az uniós forráselosztásnak.
Az export továbbra is igen erős, az új piacokon jól teljesítünk, s sikerült vártnál kevesebb negatív következménnyel átvészelni az Oroszország ellen hozott uniós szankciókat is. A belső fogyasztás is erősödik a miniszter szerint – ezt a gazdaság erősödése és a csökkenő munkanélküliség mellett immár a devizahitelek elszámolása is erősíti a miniszter szerint.
Magyarországon a járműipar az egyik hajtóerő, de két sikeres év van a mezőgazdaság mögött is – jelezte a miniszter, aki szerint fontos volt, hogy az állam az elmúlt időszakban erősítette saját beruházásait, se ennek köszönhetően továbbra is kedvező a beruházások növekedési üteme. 2014-ben 6800 milliárd forintnyi beruházás történt. Tudjuk, hogy a régióban komoly verseny van a beruházásokért – e téren még vannak komoly feladataink – mondta a miniszter, aki szerrint nem elég csak új befektetőket hívni, de meg kell tartani azokat, akik már itt vannak, hiszen ők bíznak az országban.
Varga Mihály szerint a magyar gazdaság sikerének 8 pillére van:
1. Fegyelmezett fiskális és fegyelmezett és a gazdaságot segítő monetáris politika.
2. Az uniós támogatások sokkal nagyobb aránya fordítódik majd gazdaságfejlesztésre.
3. Az alacsony kamatkörnyezetben megindulhat a gazdaságot támogató hitelezés.
4. A 2011-es 3,8-ról 4,2 millióra nőtt foglalkoztatottak száma. A piaci igényekre válaszoló új duális szakképzés is elindul az ősztől.
5. Az exportpiacok tovább bővülnek, jól működik a kereskedőházas rendszer.
6. Jó úton haladunk a termelési sebezhetőség csökkentése terén: új iparágak vehetik fel a versenyt a világpiaccal a fejlesztések, az innováció terén. Varga Külön szólt a megújuló energiafelhasználást támogató Jedlik Ányos tervről a miniszter.
7. A bürokrácia csökkentése – ezen a téren ugyanakkor a miniszter megjegyezte: iszonyúan bürokratikusan halad a bürokrácia leépítése.
8. Megindultak a béremelések, amelyek a belső kereslet, a fogyasztás növelésére jótékonyan hatnak.
9. A feketegazdaság elleni küzdelem – itt külön megköszönöm, az AmCham segítségét – lehetett meghallani a tavalyi kitiltási botrányra való utalást a miniszter szavaiból. Szerinte nagy siker volt az online pénzárgépek és az EKÁE bevezetése. Szavai szerint a következőekben megvizsgálják az elektronikus számlarendszer megvalósítását is.
Ennyiben nem vagyunk görögök
A 10 éves lejáratú magyar állampapírért 4 százalékos hozamit kell fizetni, míg görög papírt nem vennének a külföldiek, de ha vennének 25 százalék körüli kamatot kérnének tőlünk – emlékeztetett Varga arra, hogy mennyire más utat járt be a 2010-ben még közel egy helyen lévő két ország.
A magyar-görög kereskedelmi kitettségünk 0,4 százalék, így a mostani helyzetnek közvetlen hatása nem lesz az országra, ami változhat, az az árfolyam és az állampapír-hozam, de az itteni folyamatok kézben tartására van lehetősége a kormányzati szerveknek. Görög bank nincs hazánkban, így a Hellászban történtek nem okoznak olyan gondot, mint például Bulgáriában, Szerbiában, ahol van közvetlen banki kitettség.
Az AmCam-mel kiemelkedően jó a magyar kormány kapcsolata, közösen nagyon sokat tudunk tenni, hogy jó befektetési környezetben tudjanak működni hazánkban az amerikai vállalatok – mondta a miniszter, emlékeztetve a két fél között 2011 februárban megkötött stratégiai megállapodásra. Európán kívül az USA, a legnagyobb kereskedelmi partnerünk: a kétoldalú forgalom 2014-ben több, mint 10 százalékkal közel 6 milliárd dollárt ért el, ezen belül a magyar kivitel 20 százalékkal nőtt.
Az amerikai vállalatok száma 1750 Magyarországon. Ezek a cégek összesen 9 milliárd dollár befektetési valósítottak meg, a cégekben 90 ezer dolgoznak. Az 50 legnagyobb amerikai cégből 40 jelenleg is itt van Magyarországon, ezek közül 10 a stratégia partnerek listáját is gyarapítja, (náluk 33 ezren dolgoznak.