Milyen maszk véd, és melyik kevésbé?
A Pécsi Tudományegyetem virológusai a napokban azt írták az általuk kezelt Facebook oldalon, hogy teljes körű védelmet a FFP maszk (félálarc) nyújt. Ilyen maszkokat használnak az egészségügyi dolgozók, mentősök, stb., akik ténylegesen betegeket ápolnak. Ennek előnye, hogy teljesen zárt, rásimul az arcra, a réseken nem tud szűrés nélküli levegő beáramolni, továbbá az apró cseppeket is képes megszűrni, így véd az esetleges fertőződés ellen.
Kevésbé hatékony a sebészi maszk, ami nem szűri teljesen az apró cseppeket, ráadásul nem teljesen zárt, így ezeken a helyeken be tudjuk szívni, lélegezni a vírus tartalmú cseppeket.
További hírek és információk a koronavírusról
Miből érdemes házilag maszkot készíteni?
A fentiek alapján azt mondhatjuk, hogy nem érdemes otthon házilag elkezdeni maszkot barkácsolni. Sokan azonban szeretnék magukat nagyobb biztonságban tudni, amit jelez az, hogy az utcán az arcukat sállal takaró embereket is lehetett látni az utóbbi napokban. Ez egyébként az egyik legrosszabb hatékonyságú módszer, főleg, ha ennek anyaga selyem, hiszen a potenciális kórokozók nagyjából felét képesek szűrni. Akkor is csak a lelkiismeretünket nyugtatjuk meg, ha egy pamutpólóval takarjuk el az arcunkat.
Kicsit jobb a helyzet, hiszen 60 százalék feletti a hatásfoka a vászonból készülő maszkoknak, de mi ezt sem javasolnánk. Hasonlóan értelmetlen az antibakteriális párnahuzatot beáldozni, ez ugyanis még mindig csak a kórokozók kétharmada ellen véd.
Ha valaki az illúzión túl szeretne lépni, az első anyag, aminek már értelme lehet, az a tea vagy kávégépekhez kapható papírfilter. A 75 százalék körüli hatásfok az előzőekhez képest ugyan sokkal jobb, más kérdés, hogy az ilyen védőfelszerelés gyorsan elrongyolódik, és gyakran kell újat készíteni. Így a házilag maszkot készítők számára a porszívók porzsákját javasoljuk, ha ugyanis ebből ügyesen tudunk védőfelszerelést készíteni, akkor a kórokozók 85 százalékától is megvédhet, aminek a hatásfoka megközelíti a sebészeti maszkét, amelyet a szakértők 88 százalékosnak tartanak.
A szakemberek szerint, ha maszk viselése helyett betartjuk a javasolt óvintézkedéseket, akkor is jelentős mértékben tudjuk csökkenteni a kockázatokat. Ezek az alábbi videóban láthatóak.