Negyedéves összehasonlításban Szaúd-Arábia GDP-je 2,3 százalékkal esett vissza a június 30-án véget ért három hónapban, főleg az alacsony olajárak és az olajkitermelés csökkenése miatt. Az első negyedévben még erősebb, 3,7 százalékos volt a visszaesés.
Éves szinten 1 százalékkal zsugorodott a GDP április-júniusban, az első negyedévben mért 0,5 százalékos csökkenés után - közölte az ország statisztikai hivatala.
Próbálnak leválni az olajról - nem sok sikerrel
Elemzők arra hívják fel a figyelmet: egy olyan időszakban, amikor az olajárak relatíve alacsonyak, és ráadásul a kitermelést is szándékosan visszafogják, nem meglepő az olajalapú gazdaság visszaesése. A gond sokkal inkább az olajiparon kívüli szektorok rendkívül gyenge teljesítménye: úgy tűnik, egyelőre egyáltalán nem sikerül a gazdaság megreformálása, a fosszilis energiahordoóktól való függőség csökkentése. |
Szaúd-Arábiában, amely a világ legnagyobb olajexportőrállama és a Közel-Kelet legnagyobb gazdasága, egy sor megszorító intézkedést hozott azóta, hogy 2014 nyarán összeomlott a kőolaj világpiaci ára. A költségvetés bevételeinek több mint 90 százalékát biztosította 2014-ig a kőolajból származó jövedelem.
Az olajárak zuhanása miatt az ország vezetése kidolgozta a bevételek diverzifikálását célzó tervet, ideértve az általános forgalmi adó bevezetését és az állami tulajdonban álló olajvállalat, az Aramco részleges privatizálását.
80 százalékos benzinár-emelésről pletykálnak - véget ér egy korszak?
Nem túl fényes kilátások
Ha a gyászos számok nem javulnak, Szaúd-Arábia gazdaságának teljesítménye a 2008-ban kirobbant pénzügyi világválság óta először idén csökkenni fog. A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy a szaúdi gazdaság idén csak 0,1 százalékkal bővül a 2016-ban mért 1,7 százalékos, illetve a 2015-ben elért 3,4 százalékos GDP-növekedés után.