A londoni Westminster-palota óratornya, a Big Ben számlapja világít 2016. június 24-én hajnalban, mialatt a számlálóbizottságok a brit EU-tagságról előző napon tartott referendum szavazati eredményeit összesítik. Minden ekkor kezdődött... (MTI/EPA/Hannah McKay) |
Befejeződött szerda este a brit EU-tagságot rögzítő törvény visszavonását célzó törvénytervezet parlamenti tárgyalássorozata, miután többhavi vita, módosítási indítványok és ellenindítványok sora után mindkét ház elfogadta a kompromisszumokkal kialakult végleges változatot. A törvény II. Erzsébet királynő formális jóváhagyásával lép majd életbe.
A törvény korántsem jelenti a Brexit-tárgyalások végét, csak annak törvényi keretrendszerét hozza létre, hogy a brit jogszabálygyűjtemény működőképes maradjon a brit EU-tagság megszűnése után is.
Végleg eldőlt, hogy nem lehet kihátrálni a Brexitből
A Lordok Háza a tervezet parlamenti tárgyalássorozatának heteiben 15 olyan módosítást fogadott el, amelyeket a kormány nem támogatott. Ezekről az alsóháznak is szavaznia kellett, és voltak olyan szavazások, amelyekhez a kormány csak komoly meggyőző kampánnyal és kompromisszumos ígéretekkel tudta megteremteni a szükséges többséget.
Kompromisszumos döntés született a tervezet utolsó, szerdai alsóházi vitanapján például arról, hogy a parlamentnek érdemi szava lesz a Brexit-folyamat további menetének meghatározásában, de a brit EU-tagságról két éve tartott - a kilépést pártolók szűk, 51,9 százalékos győzelmével végződött - népszavazás döntését nem bírálhatja felül.
Kemény menet lesz
A tárgyalások során egyébként nagyot nőtt az esélye annak is, hogy "kemény Brexit" lesz, miután a kormányoldal kiszavazta a törvényjavaslatból, hogy Nagy-Britannia tagja maradjon az Európai Gazdasági Térségnek és azt is, amely szerint Nagy-Britanniának valamilyen formájú vámunióra kell törekednie az EU-val a kilépés után. Itt írtunk erről bővebben >>
Szijjártó Péter külügyminiszter egyébként a minap mondta, fontos, hogy fair megállapodás szülessen a Brexit-tárgyalások végén: a lehető legszabadabb kereskedelmi egyezményt szeretné elérni Magyarország.