6p
Június végén gazdaságfejlesztési akciótervvel áll elő Szijjártó Péter és Palkovics László, összegzik a hozzájuk beérkező javaslatokat. Magyarország nagyon erősen exportfüggő ország, így a Brexittel kapcsolatban is a szabadkereskedelmi egyezményt toljuk előtérbe, az pedig különösen rosszul érinthet minket, hogy három nagy kereskedelmi partnerünk, az EU, az USA és Kína épp a kereskedelmi háború szélén tántorog. Hazai és amerikai üzletemberek előtt elemzte a versenyképességünket Szijjártó Péter.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Amerikai Kereskedelmi Kamara tavalyi rendezvényén. MTI Fotó: KKM/Burger Zsolt

Köszönik a javaslatokat, akciótervet készítenek

Üzleti fórumot tartott az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham), amelyen részt vett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is. Az egyeztetést követő nyitóbeszédében arról beszélt: a kormány elismeri az AmCham erőfeszítéseit, megköszönte a kamara javaslatait, amelyet időről időre a kormány asztalára tesznek a gazdaság fejlesztése érdekében.

Szijjártó bejelentette: június végén egyeztetnek az új innovációs és technológiai miniszterrel, Palkovics Lászlóval, ahol összegzik a beérkezett javaslatokat, amelyek alapján egy akciótervet állítanak össze, amelyet az Országgyűlés elé terjesztenek.

Az EU következő költségvetése nem nekünk kedvez?

A globális verseny ugyanis egyre élesebb, szükség van intézkedésekre - mondta Szijjártó. Helyzetelemzésében azt mondta: komoly politikai, gazdasági és biztonsági kihívások övezik most az Európai Uniót. A Brexittel kapcsolatos tárgyalások a végső fázisba értek, ekörül még látható némi turbulencia. Közben készül az EU következő hétéves költségvetése, amiben úgy tűnik, jutalmaznák az irracionális költségvetési viselkedést - véli Szijjártó. Magyarország megtette a szükséges intézkedéseket a költségvetési hiány, az államadósság mérséklésére, miközben gazdaságösztönző lépéseket is életbe léptetett, ezt azonban nem mindenki tette meg az EU-ban - most mégis úgy tűnik, hogy őket jutalmaznák a büdzsé összeállításakor.

Az, hogy az adókulcsokat a legalacsonyabbá tették, komoly munka és erőfeszítés eredménye - mondta Szijjártó. Ahol nem tették meg az ehhez szükséges lépéseket, nem tudják ilyen szintre csökkenteni az adókat - Magyarország küzd az ellen, hogy ezt "jutalmazza" az EU.

A világon Magyarország akarja a legjobban elkerülni a globális kereskedelmi háborút?

A transzatlanti szövetségnek kellene lennie a legerősebb szövetségnek gazdasági és politikai értelemben is - a gazdasági láb azonban most megremegett, mondta Szijjártó. Ki hitte volna ugyanis, hogy ez az időszak a transzatlanti kereskedelmi háborúról szól majd?

A magyar export GDP-hez viszonyított aránya 90 százalék - emlékeztetett Szijjártó. A külkereskedelem 79 százaléka az EU-val bonyolódik, de az USA és Kína is jelentős szereplő. Az EU, az USA és Kína összesen az exportunk 89 százalékáért felelős - márpedig pont ők vesznek részt a formálódó kereskedelmi háborúban. Így hát ha van olyan ország a földön, ami a leginkább szeretné a gyors és megnyugtató rendezését a kérdésnek, az Magyarország - mondta a miniszter.

Biztosítani kell, hogy nem lesznek belső határok a schengeni övezetben

Szijjártó szerint az a következtetés, hogy meg kell duplázni az erőfeszítéseket a versenyképesség fenntartására és erősítésére. Ami Európát illeti: biztosítanunk kell, hogy a schengeni rendszer fennmarad és zökkenőmentesen működik. Ennek a rendszernek két alapvetése van: az egyik hogy meg kell védenünk a külső határokat, a másik hogy a határokon belül szabadon mozoghatunk. Ha ez nem marad meg vagy csorbul, akkor a Magyarországon működő nemzetközi cégek gondban lehetnek a logisztikai tervezésnél - mondta a miniszter.

Supersoft-Brexitet szeretnénk

Az is fontos, hogy fair megállapodás szülessen a Brexit-tárgyalások végén: a lehető legszabadabb kereskedelmi egyezményt szeretné elérni Magyarország, ez áll érdekében. Ettől nincs okunk félni, mert versenyképesek vagyunk; egyébként pedig akinek 90 százalék fölött van az export/GDP-mutatója, annak nem lehet félnivalója a szabadkereskedelemtől - mondta a miniszter.

Alacsony adókkal versenyzünk továbbra is

Arról is beszélt: Európa legalacsonyabb (társasági és jövedelmeket terhelő) adóját meg kell tartanunk, miközben a munkát terhelő adók további csökkentése folytatódik - utalt arra, hogy 2019-ben további 2 százalékponttal, 19,5 százalékról 17,5 százalékra csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke. Az emelkedő bérek így a csökkenő adóval ellensúlyozhatóak a vállalati terhek között - mondta Szijjártó Péter.

Az is fontos, hogy sikeresen alkalmazkodjunk a digitális forradalomhoz: Szijjártó elmondása szerint Magyarország ezért sok energiát fektet az 5G technológiába, az autóipari fejlesztésekbe, a mesterséges intelligenciába.

Honnan lesz munkaerő, ha sikerül idecsábítani még több céget?

A munkaerőhiány problémakörét érintve Szijjártó Péter elmondta: a munkanélküliség alacsony szintje valóban kihívást jelent, bár ez egy jó kihívás. Azt mondta: biztosítani kell, hogy a cégeknek rendelkezésére áll a szükséges munkaerő. Ennek érdekében tovább erősítik a munkaerő mobilitását, január óta például adókedvezményeket kapnak azok a cégek, amelyek szállást biztosítanak a munkavállalóknak.

A munkaerő képzését illetően elmondta: a következő szemesztertől már 26 egyetem vesz részt a duális képzésben, egyre több a résztvevő cég is. A Műegyetemen önvezető autókkal foglalkozó szak indul, az ELTE-n pedig ehhez kapcsolódó szoftverfejlesztőket képeznek.

Emellett pedig lehetőséget teremtettek a beruházások nagyobb arányú állami támogatására azokban az esetekben is, amelyen nem elsősorban munkaerőintenzívek, hanem új technológiát hoznak Magyarországra.

Hamarosan munkába áll az új nagykövet - a szólás- és sajtószabadságért küzd majdTrump elnök magyarországi amerikai nagykövete, David B. Cornstein 2018. június 22-én érkezik Budapestre. Korábban úgy nyilatkozott: elsődleges feladatának tekinti az amerikai-magyar kapcsolatok erősítését. Ezen belül is arra kívánja majd bátorítani a magyar kormányzati tisztségviselőket, hogy segítsék az amerikai érdekek és az amerikai és demokratikus értékek érvényesülését. Konkrétan a szólás-, a sajtó- és a vallásszabadságot nevezte a számára legfontosabb értékeknek. Részletek >>
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Nagyot mentek a Volkswagen tömegmárkái 2023-ban
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 16:47
A Volkswagen-csoporthoz tartozó tömegmárkák (Core csoport) összesített árbevétele tavaly 21 százalékkal 138 milliárd euróra nőtt, a működési eredmény 80 százalékkal 7,3 milliárd euróra emelkedett.
Vállalat Menekülőre fogta a Boeing vezére
Privátbankár.hu | 2024. március 25. 14:33
2024 végén távozik a Boeingtől David Calhoun vezérigazgató. 
Vállalat Szabálysértésen kapta az Apple-t, a Google-t és a Metát az Európai Bizottság
Privátbankár.hu | 2024. március 25. 14:16
Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta vállalat ellen, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak (DMA) - jelentette be Margrethe Vestager digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos hétfőn.
Vállalat Óriási dobást jelentett be a Revolut – a magyar ügyfelek is örülhetnek
Privátbankár.hu | 2024. március 25. 08:43
Március 25-től már elérhető a lehetőség.
Vállalat Újabb terheket kaphat a nyakába a Spar
Privátbankár.hu | 2024. március 22. 14:16
Rövid időn belül újabb kormányzati sarcok nehezíthetik a Spar és még pár külföldi kiskereskedelmi lánc itteni életét.
Vállalat Rásütött a nap a Waberer’s kamionjaira
Privátbankár.hu | 2024. március 22. 10:06
A logisztikai szolgáltató 711 millió eurós árbevétel mellett közel 96 millió euróra növelte EBITDA és 43 millió euróra EBIT (üzemi) eredményét. Rekordévet zárt, és nagyobb osztalékot is fizet.
Vállalat A horvát sportautógyártó elbúcsúzik a kényszermunkát alkalmazó kínai cégtől
Bózsó Péter | 2024. március 21. 19:01
A horvát elektromos luxusautógyár, a Rimac kiszáll a kínai akkumulátorgyártóval, a Camel Grouppal közös vállalkozásából.
Vállalat Új gyárakkal szórja meg a világpiacot a Mapei
Mester Nándor | 2024. március 20. 12:43
Közép-Európában egyelőre nem terveznek új üzemet. Ukrajnában nagy lehetőséget látnak, ha véget érnek a harcok és egy újjáépítést segítő olasz állami programba bekapcsolódnának, mint Itália legnagyobb építőipari cége.
Vállalat Tudja, mekkorát kaszált tavaly év végén a Xiaomi?
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 17:34
A vártnál nagyobb bevételt és profitot realizált 2023 IV. negyedévében a Xiaomi, melyben nagy szerepe volt az új Mi14-es modellüknek.
Vállalat Ajtót mutat a Magnumnak és elbocsát rengeteg embert az Unilever
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 11:27
Kíméletlen költségcsökkentés indul a világ egyik legnagyobb élelmiszergyártójánál, sok ezer munkahelyet szüntetnek meg és búcsút intenek néhány legendás jégkrémmárkának.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG