6p
Június végén gazdaságfejlesztési akciótervvel áll elő Szijjártó Péter és Palkovics László, összegzik a hozzájuk beérkező javaslatokat. Magyarország nagyon erősen exportfüggő ország, így a Brexittel kapcsolatban is a szabadkereskedelmi egyezményt toljuk előtérbe, az pedig különösen rosszul érinthet minket, hogy három nagy kereskedelmi partnerünk, az EU, az USA és Kína épp a kereskedelmi háború szélén tántorog. Hazai és amerikai üzletemberek előtt elemzte a versenyképességünket Szijjártó Péter.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Amerikai Kereskedelmi Kamara tavalyi rendezvényén. MTI Fotó: KKM/Burger Zsolt

Köszönik a javaslatokat, akciótervet készítenek

Üzleti fórumot tartott az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham), amelyen részt vett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is. Az egyeztetést követő nyitóbeszédében arról beszélt: a kormány elismeri az AmCham erőfeszítéseit, megköszönte a kamara javaslatait, amelyet időről időre a kormány asztalára tesznek a gazdaság fejlesztése érdekében.

Szijjártó bejelentette: június végén egyeztetnek az új innovációs és technológiai miniszterrel, Palkovics Lászlóval, ahol összegzik a beérkezett javaslatokat, amelyek alapján egy akciótervet állítanak össze, amelyet az Országgyűlés elé terjesztenek.

Az EU következő költségvetése nem nekünk kedvez?

A globális verseny ugyanis egyre élesebb, szükség van intézkedésekre - mondta Szijjártó. Helyzetelemzésében azt mondta: komoly politikai, gazdasági és biztonsági kihívások övezik most az Európai Uniót. A Brexittel kapcsolatos tárgyalások a végső fázisba értek, ekörül még látható némi turbulencia. Közben készül az EU következő hétéves költségvetése, amiben úgy tűnik, jutalmaznák az irracionális költségvetési viselkedést - véli Szijjártó. Magyarország megtette a szükséges intézkedéseket a költségvetési hiány, az államadósság mérséklésére, miközben gazdaságösztönző lépéseket is életbe léptetett, ezt azonban nem mindenki tette meg az EU-ban - most mégis úgy tűnik, hogy őket jutalmaznák a büdzsé összeállításakor.

Az, hogy az adókulcsokat a legalacsonyabbá tették, komoly munka és erőfeszítés eredménye - mondta Szijjártó. Ahol nem tették meg az ehhez szükséges lépéseket, nem tudják ilyen szintre csökkenteni az adókat - Magyarország küzd az ellen, hogy ezt "jutalmazza" az EU.

A világon Magyarország akarja a legjobban elkerülni a globális kereskedelmi háborút?

A transzatlanti szövetségnek kellene lennie a legerősebb szövetségnek gazdasági és politikai értelemben is - a gazdasági láb azonban most megremegett, mondta Szijjártó. Ki hitte volna ugyanis, hogy ez az időszak a transzatlanti kereskedelmi háborúról szól majd?

A magyar export GDP-hez viszonyított aránya 90 százalék - emlékeztetett Szijjártó. A külkereskedelem 79 százaléka az EU-val bonyolódik, de az USA és Kína is jelentős szereplő. Az EU, az USA és Kína összesen az exportunk 89 százalékáért felelős - márpedig pont ők vesznek részt a formálódó kereskedelmi háborúban. Így hát ha van olyan ország a földön, ami a leginkább szeretné a gyors és megnyugtató rendezését a kérdésnek, az Magyarország - mondta a miniszter.

Biztosítani kell, hogy nem lesznek belső határok a schengeni övezetben

Szijjártó szerint az a következtetés, hogy meg kell duplázni az erőfeszítéseket a versenyképesség fenntartására és erősítésére. Ami Európát illeti: biztosítanunk kell, hogy a schengeni rendszer fennmarad és zökkenőmentesen működik. Ennek a rendszernek két alapvetése van: az egyik hogy meg kell védenünk a külső határokat, a másik hogy a határokon belül szabadon mozoghatunk. Ha ez nem marad meg vagy csorbul, akkor a Magyarországon működő nemzetközi cégek gondban lehetnek a logisztikai tervezésnél - mondta a miniszter.

Supersoft-Brexitet szeretnénk

Az is fontos, hogy fair megállapodás szülessen a Brexit-tárgyalások végén: a lehető legszabadabb kereskedelmi egyezményt szeretné elérni Magyarország, ez áll érdekében. Ettől nincs okunk félni, mert versenyképesek vagyunk; egyébként pedig akinek 90 százalék fölött van az export/GDP-mutatója, annak nem lehet félnivalója a szabadkereskedelemtől - mondta a miniszter.

Alacsony adókkal versenyzünk továbbra is

Arról is beszélt: Európa legalacsonyabb (társasági és jövedelmeket terhelő) adóját meg kell tartanunk, miközben a munkát terhelő adók további csökkentése folytatódik - utalt arra, hogy 2019-ben további 2 százalékponttal, 19,5 százalékról 17,5 százalékra csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke. Az emelkedő bérek így a csökkenő adóval ellensúlyozhatóak a vállalati terhek között - mondta Szijjártó Péter.

Az is fontos, hogy sikeresen alkalmazkodjunk a digitális forradalomhoz: Szijjártó elmondása szerint Magyarország ezért sok energiát fektet az 5G technológiába, az autóipari fejlesztésekbe, a mesterséges intelligenciába.

Honnan lesz munkaerő, ha sikerül idecsábítani még több céget?

A munkaerőhiány problémakörét érintve Szijjártó Péter elmondta: a munkanélküliség alacsony szintje valóban kihívást jelent, bár ez egy jó kihívás. Azt mondta: biztosítani kell, hogy a cégeknek rendelkezésére áll a szükséges munkaerő. Ennek érdekében tovább erősítik a munkaerő mobilitását, január óta például adókedvezményeket kapnak azok a cégek, amelyek szállást biztosítanak a munkavállalóknak.

A munkaerő képzését illetően elmondta: a következő szemesztertől már 26 egyetem vesz részt a duális képzésben, egyre több a résztvevő cég is. A Műegyetemen önvezető autókkal foglalkozó szak indul, az ELTE-n pedig ehhez kapcsolódó szoftverfejlesztőket képeznek.

Emellett pedig lehetőséget teremtettek a beruházások nagyobb arányú állami támogatására azokban az esetekben is, amelyen nem elsősorban munkaerőintenzívek, hanem új technológiát hoznak Magyarországra.

Hamarosan munkába áll az új nagykövet - a szólás- és sajtószabadságért küzd majdTrump elnök magyarországi amerikai nagykövete, David B. Cornstein 2018. június 22-én érkezik Budapestre. Korábban úgy nyilatkozott: elsődleges feladatának tekinti az amerikai-magyar kapcsolatok erősítését. Ezen belül is arra kívánja majd bátorítani a magyar kormányzati tisztségviselőket, hogy segítsék az amerikai érdekek és az amerikai és demokratikus értékek érvényesülését. Konkrétan a szólás-, a sajtó- és a vallásszabadságot nevezte a számára legfontosabb értékeknek. Részletek >>
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Tovább terjeszkedik a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 17:51
A cég ezúttal a Rotors & Cams Zrt.-ben szerzett részesedést.
Vállalat Nem bukott akkorát a Nike, mint várták, de a jövő továbbra is borús
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:04
Nem szépek a Nike számai, de ennél is rosszabbra számítottak az elemzők. Az új vezérigazgató viszont továbbra is hűti a kedélyeket.
Vállalat Amazon-dolgozók ezért váltak harcos amazonokká az ünnepek előtt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 17:48
A munkavállalók hét egyesült államokbeli raktárban kezdtek sztrájkba csütörtökön, hogy a cég végre elkezdje a bértárgyalásokat velük.
Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
Vállalat Kitiltottak egy légitársaságot Európából
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:15
Súlyos biztonsági hiányosságokat találtak.
Vállalat A Groupama Biztosítót jól megbüntette az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 10:25
Összesen 51,1 millió forintos bírságot kell fizetnie az átfogó ellenőrzés által feltárt hiányosságok miatt.
Vállalat Az Opus Csoport ismétel
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 08:05
Az első kilenc hónapban elért 30,4 milliárd forintos nettó eredmény gyakorlatilag megegyezik a tavalyi rekord profittal.
Vállalat Példa nélküli dolog történt a Volkswagen amerikai gyárában
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 17:41
A Tenessee államban lévő összeszerelő üzem dolgozóinak béremelést is javasolt a német autógyártó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG