3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország, Lengyelország, Csehország egy szinten áll, Románia, Bulgária rosszabbul egy kockázati mutató szerint, de mindegyik indexe erősen romlott az utóbbi hónapokban. Pénzügyi elemzők szerint ennek ellenére több mint tíz éve nem volt a mostanihoz hasonlóan alacsony a rendszerszintű pénzügyi válság kockázata a globális feltörekvő térségben.

A londoni City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics szakértői pénteken ismertetett féléves átfogó helyzetértékelésükben közölték, hogy a cég által vizsgált 28 feltörekvő gazdaság átlagos kockázatjelzője (Capital Economics Risks Indicator, CERI) jelenleg 4,3. A több összetevőből kidolgozott mutató nullától 10-ig terjedő skálán méri a válságkockázatot. A szakemberek elemzésükben hangsúlyozzák, hogy az utóbbi évtizedekben egyetlen olyan felzárkózó gazdaság sem élt át pénzügyi válságot, amelynek CERI-indexe 5,0 alatt volt, és az új felmérésbe bevont gazdaságok zömében e szint alatt jár a mutató.

18 hónapra igen, 10 hónapra nem jó

A részvény- és devizapiaci reálárfolyamok ingadozása, a magánszektor hitelellátása, a külkereskedelmi egyenleg és a rövid lejáratú külső adósságállomány figyelembevételével összeállított CERI-index az összes nagy felzárkózó térségben, de különösen a feltörekvő európai gazdaságokban csökkent az elmúlt 18 hónapban - írják.  A három közép-európai EU-gazdaság, Magyarország, Csehország és Lengyelország CERI-indexe egyaránt 2,7. Románia kockázati mutatója ugyanakkor 4,0, Bulgáriáé pedig éppen 5,0 a Capital Economics listáján – tudósított az MTI.

Ám a dolog szépséghibája, hogy az utóbbi hónapokban már az egész térség helyzete romlott, ugyanis tavaly decemberben ezt írtuk a mutatóról: „Magyarország és Csehország esetében nem éri el a 2-es értéket, Románia és Lengyelország mutatója pedig éppen a 2-es szinten áll.”

Fél év alatt is romlott

Március végén pedig a NAPI Gazdaság ezt írta: „Magyarország, Csehország és Lengyelország kockázati mutatója egyaránt 1,7, vagyis a globális felzárkózó térségi átlagtól is messze elmarad. Románia és Bulgária CERI-indexe valamivel magasabb, de szintén elmarad az átlagtól: 2,7, illetve 3,3.”

A friss számokra visszatérve, a vizsgált mezőnyön belül Venezuelában a legnagyobb a pénzügyi válság kockázata: itt a CERI-mutató jelenleg 9,7. A Capital Economics londoni elemzői szerint "szoros figyelmet" igényel még Thaiföld (7,7) és Dél-Afrika (5,3) is.

(Lengyelek és magyarok, ábra: Wikipedia, 17. századi rajz)

Az egyes részindexek közül a magánszektorba kiáramló hitelmennyiség mutatója Kína esetében 10-es, vagyis a legnagyobb kockázatot jelzi az egész csoporton belül ezen a területen.  A kínai belső hitelkockázatra - különösen az "árnyékbanki" tevékenység rizikóira - más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet.

Nagy zűr lehet Kínában

A Moody's Investors Service hitelminősítő Londonban ismertetett új tanulmánya szerint a kínai hatóságok minden erőfeszítése ellenére az árnyékbankok - vagyis a szabályozott kínai bankszektoron kívüli pénzügyi szolgáltatók - által terjesztett hiteltermékek mennyisége még mindig gyorsabban növesztik, mint Kína nominális hazai összterméke (GDP). A Moody's becslése szerint az árnyékbanki szektor eszközállománya 2013 végén megközelítette a 38 ezer milliárd jüant, ami az éves kínai GDP-érték 66 százaléka. Egy évvel korábban ez az arány még csak 52 százalék volt - áll a hitelminősítő elemzésében.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elon Musk tett egy szívességet Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 12:44
Fontos izraeli műhold került a helyére.
Makro / Külgazdaság Új ország születik – vagy mégsem?
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 12:13
Független is lesz, de francia is marad Új-Kaledónia.
Makro / Külgazdaság Hétfőtől újra szembejön a valóság a magyar kormánnyal
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 08:34
Fontos adatok érkeznek, vajon lesz köztük derűlátásra okot adó?.
Makro / Külgazdaság Trump szombati meglepetése: 30 százalékos vámot vet ki az EU-ra és Mexikóra
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 15:45
Donald Trump amerikai elnök a saját social felületein jelentette be.
Makro / Külgazdaság Vannak, akiket gazdaggá tett volna Zelenszkij, ha rendesebben felöltözik
Litván Dániel | 2025. július 12. 14:07
Vannak akik szerint meg is tette. Öltönyt viselt vagy nem az ukrán elnök? Tudta, hogy ilyesmire is lehet ám fogadni?
Makro / Külgazdaság Oroszországban tovább romlik a rubel – csak kicsit lassabban
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 12:12
Oroszországban lassult az infláció júniusban éves és havi összevetésben a statisztikai hivatal adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Lengyelország éjjel bevetette vadászgépeit Oroszország miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 10:34
Lengyelország riadót fújt vadászrepülőinek, miután éjszaka orosz drónok csapódtak be Nyugat-Ukrajnába, egészen közel a lengyel határhoz. 
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomtak a rekordszintű vámbevételek az amerikai költségvetésben
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 09:19
Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
Makro / Külgazdaság Nem sok jót várhatunk a benzinkutakon jövő héten sem
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 08:42
Bánhatja, ha nem tankolt meg pénteken. 
Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG