Kemény feltételekkel járna a Bankfelügyelet
Olyan összeurópai szintű eljárásrendszer létrehozását sürgeti Peter Praet, az EKB igazgatótanácsának tagja és vezető közgazdásza, amely szükséghelyzetben jogosult lenne az egyes országok költségvetése feletti irányítás átvételére - írta a német Die Welt napilap.
Gyors és bátor lépésekre van szükség az európai integrációs folyamat előmozdítása érdekében. A gazdasági és devizaunió zökkenőmentes működését csak így lehet helyreállítani - mondta Praet.
A már megtett reformlépések "szükséges, de nem elégséges" feltételei az integrációnak, ezért "sok minden szól a gazdasági és devizaunió további elmélyítése és a nemzeti szuverenitás erősebb korlátozása mellett" - tette hozzá. Az Európai Bizottság szeptember 12-én indítványozta, hogy az EKB-nak Bankfelügyeleti hatásköre legyen. Az új egységes mechanizmus értelmében az Európai Központi Bank viselné a végső felelősséget az euróövezeti bankok pénzügyi stabilitását érintő külön felügyeleti feladatokért.
A költségvetés irányítása is kicsúszni az országok kezéből
Peter Praet |
Praet szerint az európai pénzügyi unió központi tartópillére annak biztosítása lenne, hogy "egyes országok elhibázott költségvetési politikája ne róhasson külön terhet más tagországokra, vagy a devizaunió egészére". "A gazdasági és devizaunió elmélyítése a pénzügyi politikában a költségvetés feletti hatékony ellenőrzés formájában csapódik le" - fogalmazott.
Az ellenőrzés a gyakorlatban azt jelentené, hogy a tagországoknak egy európai felügyeleti eljárásnak kellene alávetniük magukat, ha átlépik a megszabott határértékeket. "Végszükség esetén, a szabályok súlyos megsértése nemzetek feletti szintre emelné a nemzeti költségvetésbe való közvetlen beavatkozás jogát, ami a szükséghelyzet idejére akár a kiadások befagyasztásában is formát ölthetne" - mondta a szakember.
Gondolkozzunk rajta
Mivel egy ilyen beavatkozás a nemzeti szuverenitás súlyos megsértését jelenti, "minden ilyen jellegű döntésnek a lehető legnagyobb mértékű demokratikus legitimációra kell támaszkodnia" - hangsúlyozta Praet, hozzátéve: minden érintett félnek "saját felelőssége tudatában" kell eljárnia.
A stabilitási és növekedési paktum megerősítésére és a makrogazdasági egyensúlytalanságok felszámolására legutóbb létrejött keret-megállapodással, az úgynevezett "hatos csomaggal" kapcsolatban az EKB vezető közgazdásza szkeptikus hangot ütött meg, mondván, legalábbis kétséges a politikai szándék annak következetes végrehajtása mellett, miután a törvénycsomag túlzottan nagy mozgásteret hagy a politikai mérlegelésnek.
Magyarországnak kétségei vannak az Európai Központi Bank bankfelügyeleti hatáskörrel való felruházásával kapcsolatban. A kifogás, hogy a bankok szükség esetén nem kapnának támogatást az európai válságkezelési rendszerből, a már most is szűkösen rendelkezésre álló pénzforrások még inkább elapadnának, illetve a helyiek betéteiket inkább euróövezeti bankokba vinnék. Részletek >>>