A német vállalatok szerint üzletmenetük számos kockázatnak van kitéve a gazdaságpolitika, a magas energia- és nyersanyagárak, a szakképzett munkaerő hiánya és a gyenge belföldi kereslet terén - közölte csütörtökön a DIHK kereskedelmi és iparkamara.
A DIHK (Deutsche Industrie- und Handelskammer) mintegy 24 ezer gazdasági szereplő bevonásával készült felmérése alapján megállapította, hogy üzletmenetére nézve 51 százalék problémásnak tartja a jelenleg folytatott gazdaságpolitikát.
A felmérés szerint a vállalatok mindössze 13 százaléka számít üzleti helyzetének javulására az elkövetkező 12 hónapban, 35 százalékuk pedig romlásra számít.
Az aktuális üzleti kondíciókat a vállalatok 30 százaléka értékeli pozitívan, 21 százaléka pedig negatívan. Az elkövetkező 12 hónapra vonatkozó üzleti kilátásokat azonban jelenleg szinte minden ágazatban a negatív várakozások dominálják - derült ki a felmérésből.
Egyelőre nem látjuk az önfenntartó fellendülés jeleit - mondta Martin Wansleben, a DIHK ügyvezető igazgatója a felmérés bemutatása alkalmából. Éppen ellenkezőleg, a vállalatok mind beruházási terveiket, mind foglalkoztatási szándékaikat lefelé módosították - tette hozzá.
Amikor a vállalatok befektetési döntéseiről van szó, akkor a hosszú távú perspektíva megítélése számít - mondta Wansleben. A felmérés alapján az ipari vállalatoknak csupán 24 százaléka kívánja bővíteni németországi beruházásait, míg 36 százalékuk tervezi csökkenteni. A DIHK az idei évre a bruttó hazai termék 0,5 százalékos csökkenését prognosztizálja.
(MTI)