4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai elnök számára rendkívül kellemetlen időpontban jött a kiemelt évforduló, a kommunista funkcionáriusok már hetek óta kármentő üzemmódra álltak át. Hszi elnök azért sincsen könnyű helyzetben, mert a ’koronaékszereknek’ tekinthető mega-projektek bel- és külföldön is vitatottá váltak.
Hszi Csin-ping kínai elnök (MTI/EPA/Vu Hong)

Hszi Csin-ping kínai elnök a gazdasági reformok megkezdésének 40. évfordulója alkalmából tartott beszédet egy konferencián. Kijelentette, hogy haladni kell a Párt által kijelölt úton és senki más „nem diktálhat” - ezzel határozottan üzenve Washingtonnak. Hszi nem rejtette véka alá, hogy Kína „elképzelhetetlen nehézségekkel” nézhet majd szembe - ezzel jelezve a hallgatóságnak, hogy rosszabb idők jönnek.  A viszonylag negatív hangvételű beszédet követően az eddig enyhén emelkedő kínai részvénypiacok esésbe váltottak át.

A magyar példa

Összességében Kína óriási sikerekről számolhat be közelmúltjából, hiszen az elmúlt 40 évben átlagosan évi 9.5 százalékkal nőtt a gazdaság, 700 millió embert emelve ki a szegénységből. A korábbi agrárországból mára a világ második gazdasági hatalma lett (11 ezermilliárd dolláros GDP), amely a világ legnagyobb deviza tartalékával (3.12 ezermilliárd dollár) rendelkezik.

Méltatlanul került feledésre a hazai gazdaságtörténetben, hogy az 1960-as években Magyarországon olyan vegyes gazdaságon alapuló rendszert dolgoztak ki a mezőgazdaságban, amely 1978-ban Teng Hsziao-ping elnök reformjait alapozta meg Kínában. A vegyes tulajdon a mezőgazdaságban azt jelentette, hogy a szántóföldek nagy részét kollektivizálták ugyan, de a parasztok számára egy hektár föld megmaradt, és az állatállomány 40 százalékát sem kellett bevinni a közösbe.

Az elnök számára ugyanakkor rendkívül kellemetlen időpontban jött ez a kiemelt évforduló. A novemberi kiskereskedelmi eladási adatok gyászosra sikerültek, 2003 májusa óta a legrosszabb eredményt produkálva. Valóban, a vezető hivatalnokok és a kommunista funkcionáriusok már hetek óta kármentő üzemmódba álltak át. Ennek keretében adócsökkentési lépéseket, új hitelezési csomagokat és infrastruktúrális projekteket jelentettek be Pekingben, csakhogy a gazdaság növekedési üteme ne bukjon 6.0 százalék alá. De a lassulást már szerte Ázsiában érzik, beleértve a japán autógyártókat, a dél-koreai hajóépítőket, a tajvani chipgyártókat, az indonéz fakitermelőket és az ausztrál bányavállalatokat.

Fakuló koronaékszerek

Hszi elnök azért sincsen könnyű helyzetben, mert a ’koronaékszernek’ tekinthető mega-projektek bel- és külföldön is vitatottá váltak. Egyrészt a globális infrastruktúrális, úgynevezett Új Selyemút (BRI) gigaprojektjét nem támogatja egy emberként a lakosság, hiszen eközben belföldön is számos megoldatlan probléma maradt, mint például az egészségügy helyzete, vagy az idősek ellátása. Pedig a giga-projekt amúgy sincsen jó bőrben és idén az első fél évben a BRI-be irányuló befektetések 15 százalékkal zuhantak vissza az előző év azonos időszakához képest, miközben Peking energiáit az amerikai kereskedelmi konfliktus és az emelkedő amerikai jegybanki kamatok kötik le.

Eközben a ’Made in China 2025’ nevű technológiai fejesztési program Washington célkeresztjébe került. Peking csak az utolsó pillanatban kapcsolt és a kínai kommunista vezetés június közepén minden belföldi lapban betiltotta a ’Made in China 2025’ stratégiának még az említését is. De ez túl késő volt, Trump számára a program addigra egy vörös posztó lett, egy olyan államilag támogatott technológia-fejlesztő és hírszerző stratégia, amelynek keretében Kína a mesterséges intelligencia, a robotika és gén-manipuláció terén átvenné a globális vezetést – márpedig ezt minden eszközzel meg kell akadályozni.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
Makro / Külgazdaság Kétségbeesetten igyekeznek alkalmazkodni Trump „új világához”
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:44
További állami támogatásokat jelentett be a dél-koreai kormány az amerikai gazdaságpolitika cikk- cakkjaira reagálva. Ezúttal a félvezetőgyártás állami hátszelét növelik az autóipar után.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG