4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai elnök számára rendkívül kellemetlen időpontban jött a kiemelt évforduló, a kommunista funkcionáriusok már hetek óta kármentő üzemmódra álltak át. Hszi elnök azért sincsen könnyű helyzetben, mert a ’koronaékszereknek’ tekinthető mega-projektek bel- és külföldön is vitatottá váltak.
Hszi Csin-ping kínai elnök (MTI/EPA/Vu Hong)

Hszi Csin-ping kínai elnök a gazdasági reformok megkezdésének 40. évfordulója alkalmából tartott beszédet egy konferencián. Kijelentette, hogy haladni kell a Párt által kijelölt úton és senki más „nem diktálhat” - ezzel határozottan üzenve Washingtonnak. Hszi nem rejtette véka alá, hogy Kína „elképzelhetetlen nehézségekkel” nézhet majd szembe - ezzel jelezve a hallgatóságnak, hogy rosszabb idők jönnek.  A viszonylag negatív hangvételű beszédet követően az eddig enyhén emelkedő kínai részvénypiacok esésbe váltottak át.

A magyar példa

Összességében Kína óriási sikerekről számolhat be közelmúltjából, hiszen az elmúlt 40 évben átlagosan évi 9.5 százalékkal nőtt a gazdaság, 700 millió embert emelve ki a szegénységből. A korábbi agrárországból mára a világ második gazdasági hatalma lett (11 ezermilliárd dolláros GDP), amely a világ legnagyobb deviza tartalékával (3.12 ezermilliárd dollár) rendelkezik.

Méltatlanul került feledésre a hazai gazdaságtörténetben, hogy az 1960-as években Magyarországon olyan vegyes gazdaságon alapuló rendszert dolgoztak ki a mezőgazdaságban, amely 1978-ban Teng Hsziao-ping elnök reformjait alapozta meg Kínában. A vegyes tulajdon a mezőgazdaságban azt jelentette, hogy a szántóföldek nagy részét kollektivizálták ugyan, de a parasztok számára egy hektár föld megmaradt, és az állatállomány 40 százalékát sem kellett bevinni a közösbe.

Az elnök számára ugyanakkor rendkívül kellemetlen időpontban jött ez a kiemelt évforduló. A novemberi kiskereskedelmi eladási adatok gyászosra sikerültek, 2003 májusa óta a legrosszabb eredményt produkálva. Valóban, a vezető hivatalnokok és a kommunista funkcionáriusok már hetek óta kármentő üzemmódba álltak át. Ennek keretében adócsökkentési lépéseket, új hitelezési csomagokat és infrastruktúrális projekteket jelentettek be Pekingben, csakhogy a gazdaság növekedési üteme ne bukjon 6.0 százalék alá. De a lassulást már szerte Ázsiában érzik, beleértve a japán autógyártókat, a dél-koreai hajóépítőket, a tajvani chipgyártókat, az indonéz fakitermelőket és az ausztrál bányavállalatokat.

Fakuló koronaékszerek

Hszi elnök azért sincsen könnyű helyzetben, mert a ’koronaékszernek’ tekinthető mega-projektek bel- és külföldön is vitatottá váltak. Egyrészt a globális infrastruktúrális, úgynevezett Új Selyemút (BRI) gigaprojektjét nem támogatja egy emberként a lakosság, hiszen eközben belföldön is számos megoldatlan probléma maradt, mint például az egészségügy helyzete, vagy az idősek ellátása. Pedig a giga-projekt amúgy sincsen jó bőrben és idén az első fél évben a BRI-be irányuló befektetések 15 százalékkal zuhantak vissza az előző év azonos időszakához képest, miközben Peking energiáit az amerikai kereskedelmi konfliktus és az emelkedő amerikai jegybanki kamatok kötik le.

Eközben a ’Made in China 2025’ nevű technológiai fejesztési program Washington célkeresztjébe került. Peking csak az utolsó pillanatban kapcsolt és a kínai kommunista vezetés június közepén minden belföldi lapban betiltotta a ’Made in China 2025’ stratégiának még az említését is. De ez túl késő volt, Trump számára a program addigra egy vörös posztó lett, egy olyan államilag támogatott technológia-fejlesztő és hírszerző stratégia, amelynek keretében Kína a mesterséges intelligencia, a robotika és gén-manipuláció terén átvenné a globális vezetést – márpedig ezt minden eszközzel meg kell akadályozni.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG