3p

A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy az évtized végére a világ országainak pénzügyei ugyanolyan ramaty állapotban lesznek, mint az évtized elején voltak, amikor a covid miatt eladósodtak.

A megemelt amerikai vámtarifák hozzájárulnak ahhoz, hogy a világ országainak eladósodása megközelítse GDP-jük 100 százalékát – idézte az IMF szakértőinek előrejelzését a Reuters. Öt évvel ezelőtt azért szálltak el költségvetési hiányok, mert a koronavírus-járvány leültette az országok gazdaságát, és a kormányok hitelekkel hidalták át az ebből fakadó bevételi hiányt. A Nemzetközi Valutaalap legfrissebb Fiscal Monitor előrejelzése szerint a világ országainak eladósodottsága 2,8 százalékponttal, GDP-jük 95,1 százalékra fog emelkedni 2025-ben.

Ez a növekedési trend tovább fog folytatódni, így 2030-ra eléri a világgazdaság GDP-jének 99,6 százalékát. Ezzel lekörözi a 2020-as 98,9 százalékos adatot. Akkor az év elején kirobbant covid miatt szálltak el az adósságok, majd két év alatt tíz százalékponttal csökkentek. Azóta ismét növekedésnek indultak. Az IMF szakértői szerint erre rátesznek egy lapáttal az új amerikai vámtarifák és az azokra adott külföldi válaszok. 

Lehet még sokkal rosszabb is az eleve rossz pénzügyi helyzet

Emellett a költségvetési kiadásokon belül növekednek a védelmi költések, erősödik az igény a szociális támogatások iránt és emelkedik az adósságok finanszírozásának költsége is. A kormányok éves átlagos költségvetési hiánya 2025-ben a GDP 5,1 százaléka lesz a 2024-es 5 százalék és a 2022-es 3,7 százalék után. Ez a mutató 9,5 százalék volt 2020-ban.

Borús jóslat jött
Borús jóslat jött
Fotó: IMF

Mindez az átlagos forgatókönyv. A legpesszimistább várakozás szerint az adósság 2027-re eléri a GDP 117 százalékát. Ez akkor következhet be, ha a kereskedelmi háború a vártnál nagyobb gazdasági visszaeséshez vezet. Az IMF szakértői szerint az Egyesült Államok rövid távon jól járhat az emelkedő vámbevételekkel. A költségverési hiány a 2024-es GDP arányos 7,3 százalékról 2025-ben 6,5 százalékra, majd 2026-ban 5,5 százalékra csökkenhet. Fordulatot hozhat azonban a Donald Trump elnök előző ciklusában hozott adócsökkentések kifutása az év végén. A régi-új elnök ezt vélhetően meg akarja majd hosszabbítani, amivel 4 ezer milliárd dolláros lyukat üthet az Egyesült Államok költségvetésén a következő tíz évben.

Régi recept

Kína költségvetési hiánya a 2024-es GDP arányos 7,3 százalékról 2025-ben 8,6 százalékra nőhet, majd 2026-ban 8,5 százalék lehet. A háttérben a pekingi kormány gazdaságösztönző intézkedéseiből fakadó kiadási többlet áll.

A Nemzetközi Valutaalap nem hazudtolta meg magát, amikor mindezek alapján tanácsot adott a világ kormányainak, hogy mit tegyenek. A régi receptet elővéve azt javasolják, hogy ne növeljék költségvetési kiadásaikat, vagy ha mégis ezt teszik, akkor minden egyes kiadási tétel mellé tegyenek egy azonos összegű kiadáscsökkentő intézkedést, azaz megszorítást.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG