3p
Az új amerikai elnök egyik legfőbb politikai célja, hogy országa kereskedelmi hiányát mérsékelje, de ennek kapcsán gyakran a külföldi partnereket vádolja valutaleértékeléssel, az amerikai piac elárasztásával. Mielőtt azonban bármit tenne, a piac mintha önmagát kezdené korrigálni.
Donald Trump örülhet. (MTI/EPA/Shawn Thew)

Februárban jelentősen esett az amerikai kereskedelmi deficit, igaz, hogy rekord magasságból. Az ok a belföldi kereslet mérséklődése, de ami sokkal fontosabb, a fellendülő világgazdaság megnöveli az amerikai termékek iránti igényt. A csökkenés 9,6 százalékos és így 43 milliárd dollár lett a januári 48,2 milliárd után, ami közel két éves csúcs volt.

Kína

A Kínával szembeni januárhoz képest különösen erősen, 26,6 százalékkal csökkent 23 milliárd dollárra, jóllehet ebben szezonális hatások is közrejátszottak. Mindenesetre ez jól jön most a kínai félnek a kínai vezető, Hszi Csin-ping és Donald Trump találkozója előtt. Amint az adatokból látszik, a hiány több mint felét a Kínával folytatott kereskedelem adja. Trump azt szeretné elérni, hogy a hiány tartósan és nagymértékben csökkenjen a kínai viszonylatban.

Korábban Kínát is megvádolta valutája leértékelésével, noha jelentős változások nem történteket a jüan árfolyamában. Az persze lehet, hogy egyébként a jüan alulértékelt, de miután az utóbbi időben erős devizakivonás zajlott, a jegybank devizatartalékai erősen csökkentek, nyomás nehezedett a jüanra. Trump az importvámok kérdését és általában a kereskedelmi korlátozások bevezetését is felveti időről időre, azt állítva, hogy a nagy deficit csökkenti az amerikai gazdasági növekedést és a foglalkoztatottságot.

Valutahelyzet

Ez utóbbira egyébként nem lehet panasza az elnöknek, hisz megvalósult a közgazdasági értelemben vett teljes foglalkoztatottság, ha tovább bővül a munkaerőpiac, már erős munkaerőhiány léphet fel (akárcsak nálunk). Az erős kereskedelmi hiány egyébként valóban a valutaárfolyam által szokott mérséklődni úgy, hogy a hiánnyal rendelkező ország valutája leértékelődik.

Ebben az esetben azonban a legnagyobb világvalutáról van szó, melybe előszeretettel menekülnek a befektetők, pláne, hogy magasabb hozamokat lehet elérni, mint más fő valuták esetében. Persze egy rugalmas gazdaság alkalmazkodni is tud saját erős valutájához, amint ezt Svájc esetében is láttuk, és mintha most maga Amerika is ezen az úton járna.

Húzóágazatok, exportpiacok

Az amerikai kereskedelmi minisztérium egy másik közleményt is kiadott, e szerint az amerikai gyártású termékekre vonatkozó megrendelések már harmadik hónapja nőnek, főleg a gépipari és az elektromos berendezések szegmensében, ami arra utal, hogy az feldolgozóipar egyre inkább fűti a gazdasági növekedést. A folyamatok így abba az irányba indultak, amit Trump elnök látni szeretne, kérdés, hogy ezeket az adatokat figyelembe veszi-e, mikor esetleges kereskedelmi szigorításokról dönt.

A teljes export egyébként 193 milliárd dollárt tett ki februárban, ami 2014 decembere óta a legmagasabb érték. A húzóerőt az autó-, és autóalkatrész eladások képviselték, de az ipari berendezések kivitele is nagyot emelkedett. Az export növekedett Németország, az Egyesült Királyság, Kanada, Japán és Olaszország felé, így most az euró árfolyamát nehéz lenne hibáztatni, hisz az első és a harmadik legnagyobb eurózónás gazdaság felé nőtt az amerikai kivitel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG