Donald Trump örülhet. (MTI/EPA/Shawn Thew) |
Februárban jelentősen esett az amerikai kereskedelmi deficit, igaz, hogy rekord magasságból. Az ok a belföldi kereslet mérséklődése, de ami sokkal fontosabb, a fellendülő világgazdaság megnöveli az amerikai termékek iránti igényt. A csökkenés 9,6 százalékos és így 43 milliárd dollár lett a januári 48,2 milliárd után, ami közel két éves csúcs volt.
Kína
A Kínával szembeni januárhoz képest különösen erősen, 26,6 százalékkal csökkent 23 milliárd dollárra, jóllehet ebben szezonális hatások is közrejátszottak. Mindenesetre ez jól jön most a kínai félnek a kínai vezető, Hszi Csin-ping és Donald Trump találkozója előtt. Amint az adatokból látszik, a hiány több mint felét a Kínával folytatott kereskedelem adja. Trump azt szeretné elérni, hogy a hiány tartósan és nagymértékben csökkenjen a kínai viszonylatban.
Korábban Kínát is megvádolta valutája leértékelésével, noha jelentős változások nem történteket a jüan árfolyamában. Az persze lehet, hogy egyébként a jüan alulértékelt, de miután az utóbbi időben erős devizakivonás zajlott, a jegybank devizatartalékai erősen csökkentek, nyomás nehezedett a jüanra. Trump az importvámok kérdését és általában a kereskedelmi korlátozások bevezetését is felveti időről időre, azt állítva, hogy a nagy deficit csökkenti az amerikai gazdasági növekedést és a foglalkoztatottságot.
Valutahelyzet
Ez utóbbira egyébként nem lehet panasza az elnöknek, hisz megvalósult a közgazdasági értelemben vett teljes foglalkoztatottság, ha tovább bővül a munkaerőpiac, már erős munkaerőhiány léphet fel (akárcsak nálunk). Az erős kereskedelmi hiány egyébként valóban a valutaárfolyam által szokott mérséklődni úgy, hogy a hiánnyal rendelkező ország valutája leértékelődik.
Ebben az esetben azonban a legnagyobb világvalutáról van szó, melybe előszeretettel menekülnek a befektetők, pláne, hogy magasabb hozamokat lehet elérni, mint más fő valuták esetében. Persze egy rugalmas gazdaság alkalmazkodni is tud saját erős valutájához, amint ezt Svájc esetében is láttuk, és mintha most maga Amerika is ezen az úton járna.
Húzóágazatok, exportpiacok
Az amerikai kereskedelmi minisztérium egy másik közleményt is kiadott, e szerint az amerikai gyártású termékekre vonatkozó megrendelések már harmadik hónapja nőnek, főleg a gépipari és az elektromos berendezések szegmensében, ami arra utal, hogy az feldolgozóipar egyre inkább fűti a gazdasági növekedést. A folyamatok így abba az irányba indultak, amit Trump elnök látni szeretne, kérdés, hogy ezeket az adatokat figyelembe veszi-e, mikor esetleges kereskedelmi szigorításokról dönt.
A teljes export egyébként 193 milliárd dollárt tett ki februárban, ami 2014 decembere óta a legmagasabb érték. A húzóerőt az autó-, és autóalkatrész eladások képviselték, de az ipari berendezések kivitele is nagyot emelkedett. Az export növekedett Németország, az Egyesült Királyság, Kanada, Japán és Olaszország felé, így most az euró árfolyamát nehéz lenne hibáztatni, hisz az első és a harmadik legnagyobb eurózónás gazdaság felé nőtt az amerikai kivitel.