10,4 milliárd dollárt gyűjtött a Rosneft
A mai ármegállapítás szerint a kibocsátási ár 7,55 dollár, ez közvetlenül 79,8 milliárd dollárra értékeli a Rosneft egészét - már így megközelítve a cég által tervezett 80 milliárd dollárt -, de a teljes érték a 80,2 milliárdot is elérheti, mivel túljegyzés esetére a Rosneft tervbe vette 400 millió új részvény (vagy részvényre átváltható kötvény) kibocsátását is.
Jövő csütörtökön, július 20-án vezetik be a tőzsdére a Rosneft most privatizált 13 százalékát. A moszkvai tőzsdén kívül Londonban is megkezdődik a kereskedés a cég részvényeivel.
A szervezők csak 7,50 dolláros árat javasoltak a kibocsátásra, de a Rosneft ezt kevesellte, mert ezzel piaci tőkeértéke csak 76,4 milliárd dollár lett volna, a tervezett 80 milliárd helyett.
A Rosneft június 26-án kezdte kínálni tőzsdére szánt hányadát a hazai és a külföldi befektetőknek, Az eredeti ársáv 5,85-7,85 dollár volt, ezt később 7,15-7,85 dollárra emelték.
Rosneft a 80 milliárd dollár körüli piaci tőkeértékkel megelőzi a rivális, magánkézben lévő Lukoilt - amely a YUKOS 2004 végi szétszedése után lett a legnagyobb piaci tőkeértékű orosz olajcég 59 milliárd dolláros értékkel - de a Lukoilnak a kitermelhető tartaléka 8 százalékkal nagyobb, és az olajfeldolgozó kapacitása az ötszöröse a Rosneftének.
A legnagyobb érdeklődők között három olajipari cég volt: a BP, a China National Petroleum Corp. (CNPC) és a Petronas. Szakértők szerint a három cég együttesen 3-6 milliárd dollár értékben vásárolt Rosneft részvényeket.
Jövő héten viszik a tőzsdére a Rosneftet