1p
Több volt ez mint vásárlás, egyéves kemény munkán vagyunk túl - mondta Orbán Viktor a visszavásárlás után
Több volt ez mint vásárlás, egyéves kemény munkán vagyunk túl - mondta Orbán Viktor közel 2 perces bejelentésében, amelyben arról tájékoztatott, hogy Magyarország visszavásárolta a Szurgutnyeftyegaztól a Mol 21,1%-os részét. Az OMV után az oroszok bicskája is beletört a Mol-pakett tulajdonlásába, pedig 1,4 milliárd dollárt fizettek a csomagért két évvel ezelőtt. A magyar kormány ennél is többet fizet, az IMF-kölcsönből azonban futja rá

A miniszterelnök ma 3 órakor tett egy rövid bejelentést, ilyenre a második Orbán-kabinet történetében még nem került sor. Délután felfüggesztették a Mol-papírok kereskedését a Budapesti Értéktőzsdén, ekkor már lehetett sejteni, olyan bejelentésre készül a kormány, amely jelentős hatással lehet az árfolyamra. Nagyjából az is biztos volt, hogy a Mol 21,1%-os tulajdonrészéről lesz szó, melyet az orosz Szurgutnyeftyegaz az osztrák OMV-tól szerzett meg 2009 elején.

A bejelentésen a kormányfő tudatta, Magyarország visszaszerezte a Mol 21,1%-os részesedését az orosz cégtől. Mint a kormányfő elmondta mindez egy nagy küzdelem, közel egyéves tárgyalássorozat végét jelenti, noha a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium tavaly szeptemberben adott először tájékoztatást a magyar fél vételi szándékáról, melyről akkor még az oroszok nem is tudtak.

Orbán Viktor szerint az üzlet fontos lépés egy erős Magyarország irányába, hiszen egy ország sem lehet erős, ha teljesen kiszolgáltatott az energiaellátása.
Nemzetstratégiai szempontból az egyik legerősebb, és közép-európai szinten is meghatározó nagyvállalatunkat, a Molt sikerült biztonságba helyezni – szögezte le a miniszterelnök

"Erős magyar és erős közép-európai vállalatokra van szükség, hogy a 21. században versenyképes legyen a régió és Magyarország; a pedig Mol ilyen vállalat" - tette hozzá a kormányfő, aki szerint az energiafüggőség kiszolgáltatottsághoz vezet.

Magyar kézben kell lennie?

Ön szerint jó döntés volt visszaszerezni a Mol-papírokat?
Igen, más út nem volt lehetséges.
Nem, mert a külföldi tulajdonosok mozgástere eddig is nagyon szűk volt.
Teljesen mindegy volt, hogy kié a 21,1%.
Nekem teljesen mindegy, hogy kié a Mol.
A Mol 21,1%-os részesedéséhez két évvel ezelőtt 1,4 milliárd dollárért jutottak az oroszok. Az akkori kormányt és az ipari szakértőket is meglepetésként érte a bejelentés, a Szurgut tulajdonosi háttere ugyanis nem tisztázott. Többen arra gyanakodtak, hogy a háttérben a Kreml áll. Az adásvételről amúgy előtte semmilyen egyeztetést nem folytattak az oroszok, akiknek a 21,1% tulajdonrészükkel nem sok babér termett. A Mol legalábbis mindent megtett érte, hogy a Szurgut ne élvezhesse ki az első külföldi cégben szerzett részesedésével járó hasznot. A az oroszok részvénykönyvi bejegyzése ugyanis a vétel óta nem történt meg, s ezért az oroszok egyetlen Mol-közgyűlésen sem vehettek részt szavazati joggal.

A Szurgut több pert is indított azért, hogy részvényesként megjelenhessen a Mol közgyűlésein, ám ezeket rendre elvesztette.


2009 márciusában az OMV többek között azért is szabadult meg a Molban birtokolt részesedésétől, mert nem tudta eléri célját, hogy többségi tulajdont szerezzen a magyar energetikai cégben - ez ellen nemcsak a Mol harcolt hevesen, de az üzleti terveket az Európai Unió sem nézte jó szemmel. Az oroszok ezután rendkívűl magas árat ajánlottak, az akkori részvények árának  több mint dupláját fizették ki a Mol egyötödének megszerzéséért. Az OMV természetesen nem mondott nemet.

A "kipaterolt" IMF pénzéből sikerült megvenni a Mol-papírokat

Mol-papírok: az állam miért lenne jobb gazda?
A magyar állam 1,88 milliárd euróért szerezte vissza a 21,2 százalékos Mol-tulajdonrészt az orosz  Szurgutnyeftyegaz - jelentette be Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter kedden Budapesten, tudtuk meg az MTI-től. A kormány a korábban felvett IMF-hitelből finanszírozza a vásárlást, de azt még jóvá kell hagynia az Országgyűlésnek is. Ezzel vélhetően nem lesz probléma. A tranzakciót augusztus 31-ig kell majd lebonyolítania a magyar félnek. A Mol-részvények ezek után egy állami vállalathoz kerülnek, de még nem tudni ki lesz a pontos gazda.

Pártreakciók: az MSZP nem örül, a Jobbik Moszkvára kacsint, az LMP kétkedik. Részletek >>>
A vételár nem növeli sem az államadósságot, sem pedig a költségvetési hiány mértékét, mert lehívott IMF-hitelből fizetik - emelte ki a miniszter. Jóllehet, az IMF-nek előbb-utóbb törleszteni kell majd az adósságunkat. 

Fellegi Tamás elmondta: további Mol-részvények is kerülhetnek az állam tulajdonába, mert a magánnyugdíj-pénztári vagyonnak része legalább 2,4 százaléknyi Mol-részvény is. Lehet azonban, hogy a 2,4 százalékot az állam eladja, bár erről még nincs kormánydöntés - tette hozzá.


Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG