A miniszterelnök ma 3 órakor tett egy rövid bejelentést, ilyenre a második Orbán-kabinet történetében még nem került sor. Délután felfüggesztették a Mol-papírok kereskedését a Budapesti Értéktőzsdén, ekkor már lehetett sejteni, olyan bejelentésre készül a kormány, amely jelentős hatással lehet az árfolyamra. Nagyjából az is biztos volt, hogy a Mol 21,1%-os tulajdonrészéről lesz szó, melyet az orosz Szurgutnyeftyegaz az osztrák OMV-tól szerzett meg 2009 elején.
A bejelentésen a kormányfő tudatta, Magyarország visszaszerezte a Mol 21,1%-os részesedését az orosz cégtől. Mint a kormányfő elmondta mindez egy nagy küzdelem, közel egyéves tárgyalássorozat végét jelenti, noha a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium tavaly szeptemberben adott először tájékoztatást a magyar fél vételi szándékáról, melyről akkor még az oroszok nem is tudtak.
Orbán Viktor szerint az üzlet fontos lépés egy erős Magyarország irányába, hiszen egy ország sem lehet erős, ha teljesen kiszolgáltatott az energiaellátása.
Nemzetstratégiai szempontból az egyik legerősebb, és közép-európai szinten is meghatározó nagyvállalatunkat, a Molt sikerült biztonságba helyezni – szögezte le a miniszterelnök
"Erős magyar és erős közép-európai vállalatokra van szükség, hogy a 21. században versenyképes legyen a régió és Magyarország; a pedig Mol ilyen vállalat" - tette hozzá a kormányfő, aki szerint az energiafüggőség kiszolgáltatottsághoz vezet.
Magyar kézben kell lennie?
A Mol 21,1%-os részesedéséhez két évvel ezelőtt 1,4 milliárd dollárért jutottak az oroszok. Az akkori kormányt és az ipari szakértőket is meglepetésként érte a bejelentés, a Szurgut tulajdonosi háttere ugyanis nem tisztázott. Többen arra gyanakodtak, hogy a háttérben a Kreml áll. Az adásvételről amúgy előtte semmilyen egyeztetést nem folytattak az oroszok, akiknek a 21,1% tulajdonrészükkel nem sok babér termett. A Mol legalábbis mindent megtett érte, hogy a Szurgut ne élvezhesse ki az első külföldi cégben szerzett részesedésével járó hasznot. A az oroszok részvénykönyvi bejegyzése ugyanis a vétel óta nem történt meg, s ezért az oroszok egyetlen Mol-közgyűlésen sem vehettek részt szavazati joggal.
A Szurgut több pert is indított azért, hogy részvényesként megjelenhessen a Mol közgyűlésein, ám ezeket rendre elvesztette.
2009 márciusában az OMV többek között azért is szabadult meg a Molban birtokolt részesedésétől, mert nem tudta eléri célját, hogy többségi tulajdont szerezzen a magyar energetikai cégben - ez ellen nemcsak a Mol harcolt hevesen, de az üzleti terveket az Európai Unió sem nézte jó szemmel. Az oroszok ezután rendkívűl magas árat ajánlottak, az akkori részvények árának több mint dupláját fizették ki a Mol egyötödének megszerzéséért. Az OMV természetesen nem mondott nemet.
A "kipaterolt" IMF pénzéből sikerült megvenni a Mol-papírokat
Mol-papírok: az állam miért lenne jobb gazda? |
Pártreakciók: az MSZP nem örül, a Jobbik Moszkvára kacsint, az LMP kétkedik. Részletek >>> |
Fellegi Tamás elmondta: további Mol-részvények is kerülhetnek az állam tulajdonába, mert a magánnyugdíj-pénztári vagyonnak része legalább 2,4 százaléknyi Mol-részvény is. Lehet azonban, hogy a 2,4 százalékot az állam eladja, bár erről még nincs kormánydöntés - tette hozzá.
Privátbankár - Zsiborás Gergő