1p
2009-re azt is eléri a válság, a maga teljes valójában, aki eddig megmenekült. Illúzió azt hinni, hogy aki eddig kimaradt a "szórásból", az majd jövőre is kimarad.
Jövőre már mindegyik közép- és kelet-európai gazdaság teljesítménye meredeken lassul, a térség egészében negatív kibocsátási rés alakul ki, és az országcsoporton belül Magyarországon várható a legnagyobb növekedési sokk, de ennek egyik fő oka a "szuperfeszes" gazdaságpolitika, áll az egyik vezető londoni befektetési ház csütörtöki előrejelzésében.

A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének összeállítása szerint jövőre Csehországban 2,1 százalékos, Lengyelországban 1,8 százalékos, Romániában 3,9 százalékos GDP-növekedés várható, Magyarországon ugyanakkor 2 százalékos visszaesést jósol a ház. Az elemzés szerint mindazonáltal Magyarország 2009-re masszív pro-ciklikus költségvetési szigorítási programot állított össze, amely önmagában mínusz 2,5 százalékos - vagyis erőteljesen negatív - GDP-arányos költségvetési ösztönzőnek felel meg.

Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008

Csehország és Románia egyaránt kisebb - a GDP-hez mérve 0,6 százalékos - pozitív költségvetési ösztönzőt alkalmaz jövőre, Lengyelországban pedig mínusz 0,7 százaléknak megfelelő enyhe megszorítás várható a Merrill Lynch számítási módszere szerint.

A reálbérek ugyanakkor Romániában és Lengyelországban zuhannak messze a legnagyobb mértékben, 7,2 százalékkal, illetve  4,5 százalékkal - ez az ára a korábbi "szupergyors" reálbér-növekedésnek -, Magyarországon ugyanakkor mindössze 1,1 százalékos reálbér-visszaesés valószínű 2009-ben, jósolják a Merrill Lynch londoni elemzői. Csehország az egyetlen, ahol a ház valamelyes - 1,1 százalékos - reálbér-emelkedést vár 2009-ben a térségen belül.

- Friss tőzsdei árfolyamok
- Legfrissebb devizaárfolyamok
A Merrill Lynch elemzői kiemelik, hogy a kelet-közép-európai országcsoportban mindenhol negatív kibocsátási rés várható - ez a mutató a még inflációs kockázat nélkül elérhető növekedési potenciál és a tényleges GDP-növekedés különbségét méri negatív vagy pozitív irányban, a pozitív kibocsátási rést általában inflációveszélyesnek tartják -, de a ház szerint Magyarországon rendkívüli mértékű, a potenciális GDP-hez mérve mínusz 6,4 százalékpont lesz ez az eltérés 2009-ben.

A Merrill Lynch elemzői ennek alapján azt jósolják, hogy a máris megindult, "széles bázisú" dezinfláció jövőre folytatódik, és az éves inflációs ütem 2009-ben visszasüllyed a 3 százalékos hivatalos célszintre. A ház szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) várhatóan "viszonylag gyorsan" leépíti az októberi 3,00 százalékpontos kamatemelést, és 2009-ben a magyarországi jegybanki kamatszint a jelenlegi felére, 5,50 százalékra csökken.

Ez eddig a legagresszívabb MNB-kamatcsökkentési előrejelzés a Cityben; a szélesebb londoni konszenzus az, hogy a magyar jegybank éves távlatban az októberi 3,00 százalékpontos kamatemelést fogja leépíteni.

 Fidesz: elmaradt a kívánatos kamatemelés

Londoni elemzői körökben ugyanakkor van olyan vélemény is, hogy 2009-ben nemcsak Magyarországon lesz GDP-visszaesés.

A BNP Paribas bankcsoport legutóbbi heti felzárkózó piaci elemzése szerint a közép-kelet-európai térség egészében recesszió lesz jövőre, a mínuszba forduló hitelkiáramlási növekedés miatt. A cég számítási modellje szerint a magánszektorbeli hitelkihelyezések minden 10 százalékos éves szintű növekedése átlagosan 1 százalékpontot adott hozzá a GDP-növekedéshez a térségben, és a hitelkiáramlás éves bővülése jelenleg a magyarországi 15 százaléktól a romániai 50 százalékig terjed.

Az elemzés szerint a BNP Paribas várakozása még az ősz elején is az volt, hogy a térségi hitelkiáramlás növekedése a legrosszabb forgatókönyv esetén is zéróra lassul jövőre. Most már azonban a ház londoni elemzői azzal számolnak, hogy "ez is túlzottan derűlátó" feltételezés volt, és a bankcsoport új előrejelzése az, hogy a hitelkihelyezés értéke éves átlagban vissza fog esni 2009-ben a közép-kelet-európai térségben.

Kétéves türelmi idővel vehetnek fel pénzt a cégek
Veres: pikk-pakk visszafizetjük a hiteleket
Nagyot lökött Románián a hatalmas termés
Összeroppant a világkereskedelem?
Megbukott a bankmentő akció?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG