1p
A kormány hivatalosan is kéri a földvásárlási moratórium további három évvel történő meghosszabbítását - közölte a kormányszóvivő
A kormány hivatalosan is kéri a földvásárlási moratórium további három évvel történő meghosszabbítását - közölte a kormányszóvivő

A kormány hivatalosan is kéri a földvásárlási moratórium meghosszabbítását,
és felhatalmazta Gráf József földművelésügyi minisztert, hogy folytassa le az ehhez szükséges szakmai egyeztetéseket az érintett tárcákkal, valamint a szakmai és érdekvédelmi szervezetek képviselőivel - közölte a kormányszóvivő pénteken az MTI-vel.

Szollár Domokos elmondta: a kormány a múlt heti ülésén megerősítette, hogy hivatalosan is benyújtja az Európai Uniónak a földvásárlási moratórium további három évvel történő meghosszabbítására vonatkozó kérelmét. A kérelemről hétfőn kezdődnek meg a konzultációk a szervezetekkel az agrártárcánál.
   
A kormány határozott szándéka, hogy megvédje a magyar termőföldet, a hazai gazdálkodókat a spekulációtól és a spekulánsoktól - hangsúlyozta Szollár Domokos.
   
A kormányszóvivő emlékeztetett arra: az agrárminiszter 2009 januárjában már jelezte az uniós miniszteri értekezleten, hogy Magyarország 2011-től élni kíván a moratórium további három évvel történő meghosszabbításával. Az EU akkor ezt azzal vette tudomásul, hogy a hivatalos igényt 2010-ben, az újonnan alakult bizottsághoz kell benyújtani, mivel a moratórium csak 2011. április 30-án jár le.

A külföldiek magyarországi földvásárlási moratóriumának meghosszabbításhoz az Európai Unió tagállamainak teljes egyetértésére van szükség. Az agrártárca egyik korábbi nyilatkozata szerint erre jók az esélyek.
   
Egy magánszemély Magyarországon átlagosan 9 hektár területet művel, míg a gazdálkodói szervezetek művelésében átlagosan 264 hektár van. A privatizáció során 5,7 millió hektár földterület 2,6 millió tulajdonos birtokába került. Az elmúlt két évtizedben végbement birtokkoncentráció során, a földvásárlási megkötések miatt - csak magánszemély vásárolhat termőföldet, maximum 300 hektárt - a föld 75 százaléka került magánszemélyek tulajdonába. Magyarországon a földbérlet a föd hektáronkénti vételárának átlagosan 6 százaléka. Ez az unióban átlagosan csak 2-3 százalékot tesz ki.
   
Magyarországon a szabályozás miatt javarészt bérelt földön gazdálkodnak, a földárak pedig jó egy évtizede befagytak, messze elmaradva az uniós áraktól. Ez részben annak a következménye, hogy az 1990-es évek közepén megtiltották a gazdasági társaságok földvásárlását.
   
Március közepén Szlovákia jelentette be, hogy kérni fogja az európai uniós külföldiekre vonatkozó termőföld-vásárlási moratórium meghosszabbítását. A szlovákok szerint a termőföldpiacot azt követően kellene megnyitni, hogy a gazdáknak az unióban nyújtott támogatásbeli különbség kiegyenlítődött, különben a külföldi gazdák előnybe kerülnének a hazaiakkal szemben. Álláspontjuk szerint a szubvenciós egyenlőség megteremtése utáni második évben volna szabad megnyitni a piacot.
   
A 2004 óta uniós tag Szlovákia 7 éves termőföld-vásárlási moratóriumot alkudott ki a csatlakozási tárgyalásokon a más tagállamokból érkező külföldiekre vonatkozóan. A csatlakozási szerződésben azt is kikötötték, hogy három évvel megtoldható a moratórium, amennyiben a nyitás veszélyezteti a piac működését.

Az állami földektől megszabadulna a Fidesz?
Külföldiek földvásárlása: a türelem földet terem

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG