.jpg)
Két év múlva már én is használtam mobilt, akkora volt, mint egy kisebb aktatáska, de annál sokkal súlyosabb, és három beszélgetésre sem volt elég az akkumulátora. Nem telt el három év, és már alig másfél-arasznyi készülékkel dolgoztam, igaz, ha külföldre mentem, vagy akár Budapesttől távolabb, nem biztos, hogy működött.
20 éves a mobil, pontosabban a GSM rendszer. 1987-ben a mai hálózat ősmagjának kiépítésére hét vállalat szövetkezett, de amint a BBC-nek a GSM Szövetség vezetője, Robert Conway elismerte, akkor még álmukban sem gondolták volna, hogy aminek az alapelemeiben, szabályaiban és fő paramétereiben megállapodtak, ekkorára növekedjen. 12 évbe telt, amíg a földgolyó eljutott az egymilliárd előfizetőig, ezután mindössze harminc hónap kellett a következő milliárdhoz.
Most két és félmilliárdnál tartunk, és hogy még néhány érdekes adatot idézzek a BBC összefoglalójából, a felhasználók 64 százaléka a fejlődő országokban él, egyedül Kínában 445 millióan mobiloznak, a naponta közvetített sms-ek száma a világon 7 milliárd. A kezdeményező cégek a tehetősek kommunikációs eszközeként indították útjára a GSM hálózatot, ma a mobil telefon mindennapi eszköz szinte mindenütt.
A mobilnak ugyanis nemcsak a mobilitása az előnye, hanem a sokféle más funkció, egyszerre kaphatunk a mobillal fényképezőgépet és videokamerát, játékeszközt és mozgótérképet, rádiókészüléket sőt, internetet, tulajdonképp egy kis személyi számítógépet. Conway például olyan új funkció lehetőségéről is beszél, mint a mobil egészségügyi őrzőberendezés, amely gazdája valamennyi lényeges életfunkcióját figyeli, és ha baj van, riaszt.
Persze beszélnek mindenféle negatívumról is, a hullámok és az agy, az sms romboló hatása a nyelvhasználatra, a mobil és a magatartás-kultúra ütközése, különös tekintettel a koncertek alatt, gyász-szertartásokon és más komoly alkalmakkor megszólaló telefonokra. A mobil kétségkívül megváltoztatta kapcsolatainkat, többet érintkezhetünk messzi családtagjainkkal, bár az érzelmek intenzitása nem biztos, hogy összefügg a társalgás gyakoriságával.
Azonban azért engedjék meg, hogy minden történelmi változás ellenére ne higgyek ama felmérésnek, amely azt állítja, hogy a nők jobban ragaszkodnak mobiljukhoz, mint a férjükhöz.
Márványi Péter jegyzete
100 lakosra 102 mobil jut
Nem tetszett a tőzsdének az olcsó telefon
Már fix tarifával lehet külföldről mobilozni
Korábbi jegyzetek:
Lássuk, uramisten, mire mentek ők ketten
Elment az első tenor
Ted, te szemét!
Közveszélyes anakronizmus
Jön a válság? Nézz az égre, és megtudod