.jpg)
A tervezett intézkedés mögött az a meggondolás áll, hogy az állampapír-fedezet nyújtotta likviditás újraindítja a bankközi kölcsönzést, ami levinné a nagybani finanszírozási költségeket, és ezáltal a lakossági hitelezés is könnyebbé válna.
A hatalmas likviditási injekció nem jelenti azt, hogy a brit szuverén adósságállomány hirtelen 50 milliárd fonttal megemelkedik, mert az éven belüli államkötvény-kötelezettségek kibocsátása elszámolási szempontból nem jelenik meg az államadósság-állományban.
A kiskereskedelmi jelzálog-kölcsönzéssel foglalkozó brit pénzintézetek egymás után vonják vissza a lakossági piacról jelzálogtermékeiket, illetve emelik a lakóingatlan-kölcsönök kamatait, annak ellenére, hogy a Bank of England pénzügypolitikai enyhítésbe kezdett.
A nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogadósi körből kiindult válság miatt a befektetési bankoknak komoly veszteségeket kell leírniuk az ilyen kötelezettségeket is tartalmazó, kockázatterítés céljából értékpapírosított és világszerte árult pénzpiaci termékportfolióikban, amelyek a fedezetként beemelt subprime kötelezettségek tömeges nem teljesítővé válása miatt gyakorlatilag elértéktelenedtek.
Emiatt a bankközi likviditáspiac is szinte kiszáradt, a bankok ugyanis egymásról sem tudják, hogy melyiküket milyen mértékben sújtja e befektetési termékek értékvesztése, és a bizalomhiány miatt visszatartott nagybani likviditás jelentősen emeli a finanszírozási költségeket.
A jelzálogpiac bedugulásának máris súlyos deflációs tünetei vannak a brit lakóingatlan-piacon, amelyen a korábbi években rendkívüli mértékű - éves szinten 20 százalékot meghaladó - drágulási ütemeket mértek.
Hitelminőség: egy év alatt elúszott a döntetlen
Európa tartja magát, a briteknek vágnia kellett (hanganyag)
Mélyben az angol font
MTI