A National Institute of Economic and Social Research (NIESR) szakértőinek prognózisa szerint a brit hazai össztermék (GDP) az idén 4,3 százalékkal esik; a kormány hivatalos előrejelzése 3,5 százalékos visszaesés 2009 egészére.
A NIESR azzal számol, hogy a majdani fellendülés is meglehetősen vérszegény lesz: a ház 2010-re egy százalékos, 2011-re 1,8 százalékos növekedést jósol.
A cég elemzőinek számításai szerint az egy főre jutó brit GDP-érték reálértéken 2014 márciusában éri el ismét a tavalyi első negyedévben - a recesszió hivatalos kezdetekor - mért szintet.
Az elemzés 165,7 milliárd font idei nettó állami hitelfelvételi igénnyel számol, vagyis valamelyest kevesebbel a kormány által a költségvetésbe beállított 175 milliárd fontnál, de a NIESR prognózisában szereplő hiteligény is 12 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánynak felelne meg.
A brit kormány ennél valamivel borúlátóbb: a 2009-2010-es pénzügyi év költségvetése azzal számol, hogy az államháztartási deficit a recesszió és az óriási gazdaságösztönző kiadások miatt az idén eléri a becsült GDP-érték 12,4 százalékát, ami példátlan hiány a modern brit gazdaságtörténetben.
A NIESR szerint azonban a brit állami hitelpiaci finanszírozási igény még 2013-2014-ben is 120-160 milliárd font között lesz, és az államadósság törlesztésére az adóbevételek 9 százalékát kell majd fordítani abban a pénzügyi évben a jelenlegi 5 százalék körüli szint helyett.
A Standard & Poor´s nemzetközi hitelminősítő május végén - hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó intézkedéssel - stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - lehető legjobb, "AAA" szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a várakozására hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok nyomán a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a hazai össztermék 100 százalékát.
Londoni elemzői vélemények szerint ebben a helyzetben a brit lakosságnak súlyos költségvetési megszorító intézkedésekre kell felkészülnie.
Az új influenza végzi ki a brit gazdaságot?
London: véget ért a gazdasági világválság
Gigantikus megszorítás vár a britekre
Tiltással előzné meg az eladósodást a brit kormány
MTI