Varga Mihály kijelentette: az elkészült, 64 oldalas tényfeltáró jelentésük egyik legfontosabb megállapítása, hogy az idénre tervezet 3,8 százalékos hiánycél tartható. Ehhez viszont szükség volt a 29 pontos intézkedéssorozatra - fűzte hozzá.
Mint mondta, meggyőződése, hogy a 2011-es hiány kisebb lesz, mint az idei. "Ebben szinte biztos vagyok" - fogalmazott. A politikus emellett nagyon reméli, hogy a következő évi hiány a 3 százalékhoz lesz közel. "Ebbe még az is belefér akár", hogy 3 százalék alá kerüljön, "de nem akarok elébe szaladni ennek" - mondta.
A 63 "csontvázzal" kapcsolatban a gazdasági tényfeltáró bizottság vezetője hangsúlyozta: lehetett volna több is, s nem is reménykednek abban, hogy nem kerül elő több ügy.
A tételek között szólt az adóbevételekről, amelyeknél - közölte - jelentős túltervezés történt 2009 végén: a társasági adót 50 milliárd forinttal, a személyi jövedelemadót 40 milliárddal, a jövedéki adóból származó bevételeket pedig 30 milliárddal tervezték túl.
Szólt a közlekedési vállalatok, a MÁV, a BKV és a Malév többletfinanszírozásáról is: olyan adósságok, kifizetetlen számlák vannak, amelyeket az új kabinetnek valamilyen formában előbb-utóbb rendeznie kell. Több tízmilliárd forintos tételsorról lehet beszélni e három állami vállalat esetében - mondta.
Az "egyik kedvencének" nevezte azt, hogy nem tervezték be a 2010-es nemzetközi tagdíjakat - például az ENSZ-, NATO- és az OECD-tagdíjat -, ami együttesen mintegy hatmilliárdot tesz ki.
Varga Mihály a jelentős tételek közé sorolta a Vértesi Erőmű ügyét, amellyel kapcsolatban - "a mai tudásunk szerint" - 25-35 milliárd forint között lehet majd a végső, közvetlenül az államot terhelő követelésállomány nagysága.
A folytatásban a példák között említette a LEADER-pályázatokat, a moszkvai kereskedelmi székház ügyét - amellyel körülbelül egymilliárd forintos vagyonvesztés érte a államot -, a postaszékház, valamint a Magyar Fejlesztési Bank külképviselőinek ügyét. Utóbbival kapcsolatban megjegyezte, különböző luxusjuttatások kifizetéséről van szó.
Ön szerint hogyan muzsikált a kormány az első 100 napban? Szavazzon! |
A jelentésbe nemcsak gazdaságpolitikai megállapítások kerültek, hanem több más kérdés is, így például az egészségügyi helyzet, népesedési tendenciák, a nyugdíjas kor és a szegénység kérdései - közölte Varga Mihály, hangsúlyozva, hogy a vizsgálattal egyik fő céljuk az volt, hogy a múltat lezárják, és bemutassák az új kormány örökölte helyzetet. A megállapításaik között szerepel - ismertette -, hogy nőtt és mélyült a szegénység mértéke, drámaiak a demográfiai folyamatok, a foglalkoztatottság alacsony mértékű, és rossz az egészségi állapot. Következtetéseiket, javaslataikat tíz pontban foglalták össze.
Az adósságszolgálatot firtató felvetésre Varga Mihály elmondta: az elmúlt évekhez hasonlóan ennek a fedezete csak az lehet, amit a gazdaság produkálni tud. "Gazdasági teljesítményünk fogja eldönteni, hogy mennyire lesz nehéz vagy könnyű ezt a terhet finanszírozni. A pénz, amit erre a célra kifizetünk, az biztos, hogy hiányozni fog más területektől" - mondta, hozzáfűzve, Orbán Viktor kormányfő is arra utalt, hogy ez a nagyságrend már az, amely egy egészségügyi, egy oktatási vagy egy adóbefizetési tétel nagyságrendjét éri el. (A miniszterelnök kedden kormánya első száz napját értékelve mutatott rá arra, hogy 2011-ben, a következő költségvetési évben 2.858 milliárd forintot kell majd az országnak adósságként visszafizetnie.)
"Felejtse már el ezt az idétlen Samu-kamut!"
Az MSZP azt javasolja Varga Mihálynak, a Miniszterelnökség államtitkárának, hogy lásson hozzá az igazi probléma megoldásához, a másfél millió magyar devizahiteles megmentéséhez - közölte a párt szerdán az MTI-vel. "A Magyar Szocialista Párt azt javasolja a Fidesz csontvázbrigádjának és személy szerint Varga Mihálynak, felejtse már el ezt az idétlen Samu-kamut, mert nagyon unalmas. Ugyanakkor lásson végre hozzá az igazi, hús-vér probléma megoldásához: a másfél millió magyar devizahiteles megmentéséhez" - áll a közleményben.
Mint írták, szeretnék emlékeztetni Varga Mihályt arra, hogy a forint árfolyama kedd délután óta ismét és folyamatosan negatív csúcsokat dönt, "ez pedig azt jelenti, hogy a Fidesz-KDNP-kormány elmúlt 100 napos hazugságsorozata eredményeként másfél millió, devizában eladósodott magyar ember egyre nagyobb bajba kerül".
MTI