70 dolláros olajár: ezúttal mi van a háttérben?
A vételi poziciókat az olajkitermelés csökkenése iránti félelmek gerjesztik. A nigériai lázadók olajlétesítmények elleni támadásai, amelyek napi mintegy félmillió hordó jó minőségű nyersolajjal vetették vissza a nigériai kitermelést. Az iráni események - Irán a világ negyedik olajexportőre -, miközben az iraki olajipar sem képes magához térni: az export napi 1,3 millió hordón stagnál a Szaddám Huszein idejében mért 1,7 millió hordó helyett.
Az amerikai nyersolaj ára az év eleje óta 13 százalékot nőtt, elsősorban a készletfelvásárlások hatására.
Az időleges kínálatkiesések mellett a szűk finomítói kapacitások is drágítják az olajat, valamint az üzemenyagokra vonatkozó új szabályozás az Egyesült Államokban, amely bizonyos anyagok használata helyett más finomítóadalékok alkalmazását írja elő.
A meteorológia emellett arra figyelmeztet, hogy a nyáron ismét heves hurrikánszezon várható Észak-Amerikában.
Ugyanakkor spekulációs oldalról is felfelé nyomják az olajárat azok a vásárlások, amelyeket a befektetők az erős árupiaci, így a folyamatosan emelkedő irányzatú olajár felfutása nyomán eszközöltek.
Végül, de nem utolsósorban az árfelhajtó hatást ezúttal a keresleti oldal támogatja, főként az erős kínai kereslet, bár a keresletnövekedés üteme csökkent.
Elemzők szerint a világ általában jól megbirkózik a nominálisan magas olajárakkal, mert reálértéken - az árfolyamok és az infláció kiigazító hatása mellett - az árak még mindig alacsonyabbak, mint a megelőző áremelkedéseknél, miközben a világgazdaság is kevésbé energiaintenzív.
Ugyanakkor olajpiaci elemzők szerint a 70 dollár körüli olajár mellett már maguk az olajpiacok is elkezdenek aggódni a világgazdasági növekedésre gyakorolt hatás miatt, és annak lehetőségén is, hogy ez az ár már a kereslet számottevő csökkenésével járhat.
Újabb olajfajta ára az egekben - 15-40%-os emelés jöhet!