A popkultúra által sugallt tökéletes női testkép egy homokórához hasonlatos: darázsderék, nagy mellek, Marylin Monroe-hoz hasonlatos gömbölyű csípő. Elizabeth Cashdan, a Utah-i Egyetem kutatója szerint azonban nem feltétlenül ilyen az optimális felépítés egy nőnek. Azok a hormonok ugyanis, amelyek a nőket fizikailag erősebbé, stressztűrőbbé teszik, egyúttal a csipőben lévő zsírt is áthalmozzák a deréktájra. Cashdan ezért azt feltételezi, hogy azokban a társadalmakban vagy szituációkban, ahol a nő feladata a javak beszerzése, a család eltartása, sokkalta ritkább a homokóra-testalkat.
Mindeddig a tudósok (és általában a fejlett világban élő emberek) úgy gondolták, hogy a gömbölyű idomok minden más testalkatot megelőznek a rangsorban. Az elképzelést alátámasztják azok a klinikai felmérések is, melyek szerint a derék-csípő arány 0,7-es vagy alacsonyabb értéke nagyobb termékenységgel és a krónikus betegségek kialakulásának kisebb kockázatával jár együtt. (A 0,7-es vagy alacsonyabb arány azt jelenti, hogy a derék jelentős mértékben keskenyebb, mint a csípő.)
Más kutatások tovább erősítették ezt a képet: azt mutatták ki, hogy a férfiak párválasztáskor szintén a 0,7 alatti mutatóval jellemezhető hölgyeket részesítik előnyben. Ez a tudósok szerint evolúciós ételemben teljesen reális választás, az alacsony arány ugyanis az egészséges, termékeny nők jellemzője. Cashdan kutatásai szerint a Playboy magazinok nyuszilányai ezzel egybevágóan átlagosan 0,68-as derék-csípő aránnyal rendelkeznek.
Mindazonáltal a nőknél megfigyelhető arányok világszerte magasabbak az optimálisnak tekintett értéknél. Cashdan 33 "nem-nyugati" társadalom és 4 európai populáció adatait áttekintve azt tapasztalta, hogy a derék és a csípő átlagos aránya a nőknél 0,8 fölötti. Ha tehát valóban a 0,7 az álomhatár mind az egészség, mind pedig a párválasztás szempontjából, Cashdan szerint nehezen érthető, hogy a nők miért rendelkeznek ettől jelentős mértékben eltérő mutatókkal.
Itt jönnek képbe a hormonok. Az androgének a hormonoknak a tesztoszeront is magába foglaló csoportja. Az androgének növelik az úgynevezett zsigeri zsír mennyiségét, amely a derék körül halmozódik fel. Másrészről viszont a magasabb androgén-szint szintén kapcsolatba hozható a fokozott erővel, kitartással és versenyszellemmel is. A stresszes szituációk kezelésében nagy szerepe van a kortizolnak is - ez a hormon pedig szintén növeli a deréktáji zsír mennyiségét.
Cashdan szerint a magasabb derék-csípő arányhoz köthető hormonszintek jótékony hatással lehetnek az egészségre is, különösen a stresszes időszakokban. Ezek az előnyök kiegyenlíthetik a vékony derék áldásait.
Egyes népcsoportok között sokszor eltérő a jellemző testforma. A kutató szerint ennek oka a nemek közti egyenrangúság kérdésével függhet össze. Japánban, Görögországban és Portugáliában, ahol a nők kevésbé függetlenek anyagilag, a férfiak többre értékelik partnerük vékony derekát, mint Nagy-Britanniában vagy Dániában, ahol a szerepek sokkal inkább kiegyenlítettek.
Cashdan szerint a derék és a csípő aránya ugyan lehet hasznos iránymutatás a férfiaknak, csak nem olyan értelemben, ahogy korábban gondolkodtak. A választásnál figyelembe kell venni azt is, hogy mennyire erős, kemény, anyagilag sikeres párt szeretnének maguknak az urak. A kutatónő azért azt is hozzátette: a nők szempontjából nézve viszont korántsem az a legfontosabb, hogy mit akarnak maguknak a férfiak.
Egy betűn múlhat a magasabb fizetés
Karácsonyi ajándékötletek: férfinak krémet soha!
A nőket rúgják ki először?
Büntessék meg, aki a nőknek kevesebbet fizet!
Minél több a gyereke, annál kisebb a fizetése
Mit tudjon a férfi, és mit a nő?
LiveScience