Az MTI előzetes felmérésébe bevont londoni befektetési és elemző házak felzárkózó piaci szakértői megjósolták ugyan, hogy a tizenkét hónapra számolt januári infláció alacsonyabb lesz a kiugró, 4,7 százalékos decemberi éves ütemnél, de a citybeli elemzők prognózisainak átlaga így is 4,28 százalék volt.
A hazai össztermék (GDP) tavalyi utolsó negyedévi, éves összevetésű növekedési ütemére adott londoni előrejelzések 1,9-2,1 százalék között mozogtak. A keddi gyorsbecslés szerint 2010 negyedik negyedévében 2 százalékkal volt magasabb a GDP-érték, mint egy évvel korábban, vagyis ez az adat jórészt megfelelt a citybeli várakozásnak.
Az inflációs adatsor keddi ismertetése után adott kommentárjukban a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szakelemzői közölték, hogy a továbbiakban 3-4 százalékos sávba visszasüllyedő éves magyarországi inflációs ütemeket várnak, elsősorban az élelmiszerár-sokk múlása, a továbbra is gyenge keresleti oldali inflációs nyomás és az erősebb forint miatt.
A ház elemzői szerint a teljes kosárra számolt magyar fogyasztói infláció üteme "enyhe ívben lefelé tartó" pályára került, és ez megerősíti a JP Morgan azon várakozását, hogy az MNB szigorító "miniciklusa" véget ért. A cég előrejelzése mindezek alapján az, hogy a magyar jegybank az idei negyedik negyedévig nem változtat jelenleg 6 százalékos alapkamatán.
A tavalyi negyedik negyedévi éves gazdasági növekedésről közölt előzetes becslés alapján a JP Morgan londoni szakértői azt jósolták, hogy a magyar hazai össztermék (GDP) növekedési üteme az idén 3 százalék közelébe gyorsulhat.
Az előzetes tavalyi negyedik negyedévi növekedési adatokból a Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzői keddi kommentárjukban ugyanakkor azt emelték ki, hogy jelentősen - az előző három hónapban mért 0,6 százalékról 0,2 százalékra - lassult a szekvenciális, negyedéves összevetésű GDP-növekedési ütem, és ez a ház szakértői szerint annak a jele is lehet, hogy a vártnál kisebb mértékben élénkül a hazai kereslet.
A GS elemzői szerint az előzetes GDP-adatok - a várakozásnál kisebb januári inflációval együtt - arra vallanak, hogy a magyar gazdaság teljesítménye még mindig jócskán elmarad a potenciális szinttől, és ez erősíti annak valószínűségét, hogy az MNB ebben a hónapban már nem nyúl az alapkamathoz.
Hasonlóan vélekedtek a Moody´s Analytics londoni elemzői. A Moody´s Investors Service hitelminősítő londoni gazdaságelemző és előrejelző szolgálatának felzárkózó térségi szakértői keddi kommentárjukban úgy vélekedtek, hogy az elmúlt három hónap három kamatemelésének és az így kialakult 6 százalékos jegybanki kamatszintnek "elégnek kell lennie" az inflációs nyomás kordában tartásához az idei év hátralévő részében. A ház szerint a megemelt MNB-kamatszint által erősített forint az importált infláció ellen hat, emellett a változatlanul magas hazai munkanélküliség és a nyomott béremelkedési ütem is akadályozza a meredek inflációs kiugrásokat.
MTI