A CO2-kibocsátás 2000 és 2004 között csaknem háromszor akkora ütemben nőtt - 3,1 százalékkal -, mint a 90-es években, amikor 1,1 százalékos volt a növekedés - derült ki az amerikai tudományos akadémia (PNAS) tanulmányából.
A kutatók a megnövekedett energiafogyasztásra és a szénnek az energiatermelésbe való fokozott bevonására vezették vissza a riasztó mértékű emelkedést. Megállapították, hogy elsősorban a fejlődő országok felelősek az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának növekedéséért - 2004-ben az emelkedés 73 százalékát a kevésbé fejlett országok idézték elő -, de még így is csak a világ összkibocsátásának 40 százalékáért felelnek, a légkörbe jutó széndioxid 60 százalékát a fejlett országok termelték.
"Noha tudományos körökben egyetértés van arról, hogy a széndioxid-kibocsátás hatással van az éghajlatra, sem a fejlett, sem a fejlődő országokban nem érzékelünk előrelépést a kibocsátás kezelése terén" - mondotta Chris Field, a Carnegie intézet az élőlények és a környezet viszonyával foglalkozó részlegének igazgatója, a dokumentum egyik fő szerzője. Mint hozzáfűzte, a világ nagy részén éppenséggel visszalépést tapasztaltak e téren.
A vállalatokat nem érdekli a széndioxid-kibocsátás
Dél-Koreában épül a világ legnagyobb napenergia-erőműve
A tudomány végre legyőzte a politikát
Csökkentik a szén-dioxid kvótát
MTI