José Manuel Barroso felszólította az uniós vezetőket, hogy támogassák az EU-bizottság javaslatát, amely szerint összehangolt, de kétoldalú alapon szervezett hitelekkel segítenék Görögországot.
Az interjúban Barroso nyíltan megerősítette, hogy ebben a kérdésben éles konfliktus alakult ki közte, illetve a Görögország közvetlen megsegítését ellenző Angela Merkel német kancellár között. Az Európai Bizottság elnöke a kancellárt álláspontjának módosítására szólította fel, hangoztatva, hogy az euróövezet stabilitásának biztosítása Németországnak is alapvető érdeke. "Ezért Németországnak is konstruktívan hozzá kell járulnia a jelenlegi válság megoldásához" - fogalmazott a bizottság vezetője.
Barroso kijelentette: tudatában van annak, hogy a németek többsége elutasítja a Görögország megsegítését célzó pénzügyi mechanizmust. "Az eurótérség bizonytalansága azonban oly nagy, hogy a kancellár sem kerülheti meg a kényelmetlen döntéseket" - tette hozzá.
Angela Merkel az elmúlt hét végén több nyilatkozatban is megerősítette, hogy Görögország megsegítése ellen van. Úgy foglalt állást, hogy kormánya ellenzi Athén "elsietett megsegítését". "A gyors szolidaritási lépések nem a helyes választ jelentik" - hangsúlyozta a többi között a német konzervatív kancellár, aki szerint a görög kormány korábban elhatározott takarékossági programjának nincs alternatívája. Sőt Merkel még ezt is kevésnek találta, és hangoztatta, hogy az elkövetkező időszakban a görög kormány részéről még további, a gazdaság stabilizálását célzó intézkedésekre van szükség.
Egy, a Deutschlandfunk rádióállomásnak adott interjúban a kancellár azt hangoztatta, hogy Görögország nem fizetésképtelen, ezért nem a segítség kérdése az, amelyről az uniós csúcsértekezleten tárgyalni kellene. Merkel szerint az euró számára a legjobb megoldás, ha Görögország egyedül oldja meg problémáját, az európai állam- és kormányfők támogatásával.
Szakértők mindezzel kapcsolatban úgy vélekedtek: az összehangolt uniós támogatás elutasításában Merkelt a közelgő, a jövőbeni politikai erőviszonyok alakulása szempontjából kulcsfontosságúnak mondott észak-rajna-vesztfáliai tartományi választások előtt elsősorban belpolitikai megfontolások vezérlik.
A németek harmada búcsút intene a görögöknek
Szombatig eldől Görögország sorsa?
Egyre nagyobb a nyomás Németországon
200 milliárd euró kéne az Európai Valutaalaphoz
Trójai faló: "kétoldalú" megoldást javasol Barroso
Görögország egy lépésre a csődtől
MTI