A Mol-részvények eladásával kapcsolatos vizsgálatról áprilisban számolt be először az osztrák sajtó. A bécsi államügyészség a lapnak megerősítette, hogy kedden beérkezett hozzájuk a tőkepiaci felügyelet (FMA) feljelentése. Az FMA szerint fennáll a bennfentes információval való visszaélés, illetve a bennfentes kereskedelem gyanúja - írta internetes kiadásában a Die Presse.
Ruttenstorfer március 23-án 620 444,50 euróért OMV-részvényeket vásárolt. Ugyanaznap a Profil osztrák hetilapban megjelent egy nyilatkozata, amelyben a kérdésre, hogy meddig akarja megtartani az OMV a 21,2 százaléknyi Mol-részesedését, azt válaszolta: "Jelenleg nem áll szándékunkban eladni őket (...), az idén mindenképpen megtartjuk őket". Egy héttel később, március 30-án az osztrák konszern mégis eladta a magyar részvényeket az orosz Surgutneftegaznak, és a tranzakció után emelkedett az OMV-részvények ára. A Wirtschaftsblatt című gazdasági napilap áprilisi cikke szerint Ruttenstorfer 44 705 euró könyv szerinti nyereségre tett szert.
Friss tőzsdei árfolyamok |
Egy április végi nyilatkozatában Ruttenstorfer egy újfajta vezetői ösztönzési program bevezetésével indokolta, hogy vásárolt a vállalat részvényeiből március 23-án. Az OMV felügyelőbizottsága március 23-án ügy döntött, hogy az addigi részvényopció helyett stratégiai célok eléréséhez kötött, bónusz rendszerű ösztönzési programot vezet be.
Ruttenstorfer azt mondta, hogy a Mol-részvények eladását akkor még nem lehetett előre látni. Kijelentette, hogy nem tett szert spekulációs nyereségre a részvényekből, mert azoktól az ösztönzési program értelmében három évig nem válhat meg. Azt is elmondta, hogy az OMV először március 26-án tárgyalt Moszkvában a Mol-részvénycsomag eladásáról, akkor eredménytelenül, végül március 30-án született meg a megállapodás a Surgutneftegassal.
Mol: erőműépítés vagy veszteség?Megszenvedi a válságot az OMV
AZ OMV eleszi a piacot a MOL elől
Hatalmas bukta az OMV-nél
Mol-ügylet: a kormány tudta, de tehetetlen volt
A Surgut és az osztalék nélkül is összezárt a Mol
MTI