Egy hónap alatt – 2010. februárhoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,9%-kal növekedtek. Növekedett az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség, gyümölcs (8,2%) ára, enélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,2%-kal csökkentek. Árcsökkenés volt megfigyelhető a sertéshús (2,4%) és az étolaj (2,2%) esetében.
A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek árai emelkedtek (2,9%), az ilyenkor szokásos szezonális változásoknak megfelelően. Az egyéb cikkek szintén az átlagosnál nagyobb mértékben (1,1%) drágultak, ezen belül a járműüzemanyagok ára 3,0%-kal nőtt.
Az átlagosnál alacsonyabb áremelkedés volt megfigyelhető a szeszes italok, dohányáruk, a szolgáltatások (0,4-0,4%) és a háztartási energia (0,3%) körében. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,7%-kal kellett kevesebbet fizetni, az előző hónaphoz viszonyítva.
Egy év alatt 25,5%-kal drágult a benzin
Mináry Borbála, a KSH munkatársa elmondta, hogy elsősorban az üzemanyag és az élelmiszer drágulása hajtotta az inflációt havi és éves szinten egyaránt. Az üzemanyag egy hónap alatt 3 százalékkal drágult, ez a havi inflációs adatot 0,2 százalékponttal emelte - tette hozzá. Megjegyezte: a többi főcsoport nem okozott meglepetést, az ilyenkor szokásosnak megfelelően alakult. Egyedül az idényáras élelmiszerek átlag feletti, havi drágulását emelte ki. |
Az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 11,6%-kal növekedtek az egyéb cikkek árai, ezen belül a járműüzemanyagok ára 25,5%-kal, a gyógyszer, gyógyáru 8,7%-kal drágult. Szintén átlag felett, 11,0%-kal nőttek a szeszes italok, dohányáruk árai. A szolgáltatások átlaggal megegyező áremelkedésén belül a szemétszállítás 11,6, a csatornadíj 7,5, a vízdíj 6,8%-kal drágult.
A tartós fogyasztási cikkek (3,7%) és a háztartási energia (3,5%) esetében átlag alatti volt az árnövekedés. Ez utóbbin belül az elektromos energia ára 12,3%-kal nőtt, a távfűtésé 18,6%-kal csökkent. A ruházkodási cikkekért átlagosan 1,4%-kal kellett többet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.
Egybehangzó előzetes elemzői vélemények szerint a kérdés inkább az volt, születik-e a februári adatsorhoz hasonló meglepetés, semmint az, hogy kifullad-e nyárra a tavaly nyári adóemelés hatása. Sőt, a legutóbbi KSH-számok publikálás óta több konjunktúra-elemzés számol a nyári "kipukkadással".
Februárban 5,7 százalékos éves inflációt mértek Magyarországon. |
London alacsonyabb inflációt várt
Meglehetősen széles sávban mozgó, irányaikban is eltérő előrejelzéseket adtak londoni felzárkózó piaci elemzők a márciusi magyarországi inflációra az adatismertetés előtt egy nappal.
Az MTI által kérdezett nyolc nagy citybeli befektetési és gazdaságelemző cég - JP Morgan, Goldman Sachs, BNP Paribas, Moody´s Economy.com, Barclays Capital, Bank of America-Merrill Lynch, UBS, 4cast - szakértői 5,2-5,8 százalék közötti előrejelzéseket adtak a teljes kosárra számolt, tizenkét havi márciusi inflációra; az előrejelzési átlag 5,61 százalék.
Van remény: nem volt hiábavaló a válságkezelés
Tényleg igaz: jövő héttől drágább a gáz!
Tavaly rendet tettünk az államháztartásban
Hat százalék alatt az infláció - a benzin győzött
MTI, Privátbankár