
Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort befektetési csoport londoni felzárkózó piaci közgazdásza az adatközlés után adott elemzésében azt jósolta, hogy a gyengülő munkapiaci helyzet a következő hónapokban kordában fogja tartani az inflációt és a bérinflációs várakozásokat is, és erősíti az esélyeit egy újabb negyed százalékpontos kamatcsökkentésnek "még az év vége előtt".
A Dresdner-elemző szerint ugyanakkor az adatsor önmagában nem ad elégséges indokot egy agresszívabb monetáris enyhítésre a következő hónapokban. Az infláció - főleg, de nem csupán az élelmiszerár-sokk miatt - rövid távon változatlanul aggodalomra ad okot, és mivel a kormány és az érdekképviseletek közötti bértárgyalások várhatóan még további 2-4 hónapig elhúzódnak, egy pénzügypolitikai oldalról érkező erőteljes ösztönzés jelenleg "nem lenne hasznos".
Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport londoni befektetési részlegének közép-európai közgazdásza azt mondta: a ház jelenleg érvényes előrejelzése fél százalékpontos kamatcsökkentés októberre, de meglehetős esély van arra is, hogy az MNB csak negyed százalékponttal csökkent.
Sampson szerint a szerdai béradatok "bátorító hatással" lehetnek a monetáris tanácsi tagokra, mert újabb bizonyítékát adják annak, hogy a korábbi hónapokban látott bérkiáramlási ütemek fenntarthatatlanok voltak. Az új adatsor ugyanakkor arra is utal, hogy a korábbi béradatokban a gazdaság "kifehérítésének" statisztikai hatásai nagyobb szerepet játszottak, mint egyéb tényezők, fogalmazott az HSBC elemzője.
Sampson szerint összességében a Monetáris Tanács "galamb" tagjai kaptak további érveket arra, hogy igazolható lenne egy erőteljesebb kamatcsökkentés is.
Lökne egyet a kamatcsökkentésen a sáveltörlés
A válság jó reklám volt a felzárkózóknak
Több a készpénz, kisebb a monetáris bázis
MTI