Mint írta, az előzetes információk alapján a delegáció kormányzati részről a Miniszterelnöki Hivatalba, a Külügyminisztériumba, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumba kíván ellátogatni. Továbbá fel kívánják keresni az Országos Választási Irodát, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosát, a fontosabb pártokat és a vezető médiumokat.
Az értékelő misszió két hétig tartó munkája során kiemelt figyelmet fordít majd a jelöltek kiválasztásának és regisztrálásának vizsgálatára, az ajánlócédulák rendszerére, a kisebbségek részvételére és képviseletére, a kampányfinanszírozásra, valamint a jelöltek médiához való hozzáférésére - írta Mátrai Zsuzsanna.
Magyarország az EBESZ 1990-es koppenhágai dokumentumának aláírójaként kötelezettséget vállalt arra, hogy az országban tartandó választásokra megfigyelőket hív más EBESZ-államokból.
A hét kérdése: A Fidesz-KDNP fölényes győzelmét jósolják a közvélemény-kutatók. Ön szerint mennyivel nyer a párt? Szavazzon! |
Ekkor az EBESZ - felkérésre - megjelenik, és megfigyeli a választásokat. Hosszú és rövid távú megfigyeléseket tart: a hosszú távúban az egész választási eljárást követi nyomon, a rövid távúban pedig csak a választási hétvégére küldi el megfigyelőit.
Az EBESZ a látottak és tapasztaltak alapján javaslatot fogalmaz meg, miként lehetne javítani a választási igazgatásban közreműködők munkáját. Magyarországon a törvénymódosítással ezek többségét be is építették a pártok a jogszabályba.
Az EBESZ a 2002-es országgyűlési választáson már "rövid távú" megfigyelőkkel vett részt, a 2006-os országgyűlési és a 2009-es európai parlamenti (EP) választásra pedig egyáltalán nem érkeztek EBESZ-megfigyelők.
Varga: rosszabb a helyzet, mint gondoltuk
Nem minden párt tiltaná a külföldiek földvételét
Megelőzte a Jobbik az MSZP-t
Hétvégi választások: független és fideszes nyertesek
Mindenki állampolgárságot ígér a határon túliaknak
Ki lesz a vezér? Törésvonalak a Jobbikon belül
Kövér: az új kormánynak nem marad mozgástere
MTI