Mátrai Zsuzsanna tájékoztatása szerint az EBESZ választást értékelő tíztagú csoportja (Election Assessment Mission) hétfőn érkezett Magyarországra. Mint írta, a csoport előző, januári látogatása során olyan tapasztalatokat szerzett, hogy a magyarországi választások során nem kell visszaélésektől, választási csalástól tartani, ezért elegendő, ha az ODIHR (a Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája az EBESZ választási megfigyelésben részt vevő intézménye) az április 11-i parlamenti választásokra választási értékelő missziót küld. Az értékelő misszió a hagyományos választási megfigyelő missziónál (Election Observation Mission) rövidebb idejű és alacsonyabb létszámú misszió, amelyet az ODIHR az erős demokratikus hagyományokkal rendelkező országokba küld - tette hozzá a szóvivő.
Mint írta, az előzetes információk alapján a delegáció kormányzati részről a Miniszterelnöki Hivatalba, a Külügyminisztériumba, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumba kíván ellátogatni. Továbbá fel kívánják keresni az Országos Választási Irodát, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosát, a fontosabb pártokat és a vezető médiumokat.
Az értékelő misszió két hétig tartó munkája során kiemelt figyelmet fordít majd a jelöltek kiválasztásának és regisztrálásának vizsgálatára, az ajánlócédulák rendszerére, a kisebbségek részvételére és képviseletére, a kampányfinanszírozásra, valamint a jelöltek médiához való hozzáférésére - írta Mátrai Zsuzsanna.
Magyarország az EBESZ 1990-es koppenhágai dokumentumának aláírójaként kötelezettséget vállalt arra, hogy az országban tartandó választásokra megfigyelőket hív más EBESZ-államokból.
A hét kérdése: A Fidesz-KDNP fölényes győzelmét jósolják a közvélemény-kutatók. Ön szerint mennyivel nyer a párt? Szavazzon! |
Ekkor az EBESZ - felkérésre - megjelenik, és megfigyeli a választásokat. Hosszú és rövid távú megfigyeléseket tart: a hosszú távúban az egész választási eljárást követi nyomon, a rövid távúban pedig csak a választási hétvégére küldi el megfigyelőit.
Az EBESZ a látottak és tapasztaltak alapján javaslatot fogalmaz meg, miként lehetne javítani a választási igazgatásban közreműködők munkáját. Magyarországon a törvénymódosítással ezek többségét be is építették a pártok a jogszabályba.
Az EBESZ a 2002-es országgyűlési választáson már "rövid távú" megfigyelőkkel vett részt, a 2006-os országgyűlési és a 2009-es európai parlamenti (EP) választásra pedig egyáltalán nem érkeztek EBESZ-megfigyelők.
Varga: rosszabb a helyzet, mint gondoltuk
Nem minden párt tiltaná a külföldiek földvételét
Megelőzte a Jobbik az MSZP-t
Hétvégi választások: független és fideszes nyertesek
Mindenki állampolgárságot ígér a határon túliaknak
Ki lesz a vezér? Törésvonalak a Jobbikon belül
Kövér: az új kormánynak nem marad mozgástere
MTI