1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Minden eddigi rekordot megdönt jövőre és az évtized végéig a globális működőtőke-áramlás értéke, de a korábbi folyamat visszafordulásával a közvetlen befektetésekből ismét sokkal nagyobb arányban részesednek majd a fejlett piacok, mint a feltörekvő gazdaságok, áll a Standard & Poor"s elemzésében
Minden eddigi rekordot megdönt jövőre és az évtized végéig a globális működőtőke-áramlás értéke, de a korábbi folyamat visszafordulásával a közvetlen befektetésekből ismét sokkal nagyobb arányban részesednek majd a fejlett piacok, mint a feltörekvő gazdaságok, áll a Standard & Poor"s csütörtökön Londonban kiadott elemzésében, amely szerint Magyarország a 2004-ben csatlakozott új EU-tagok élvonalában van a működőtőke-vonzásban.

A világ legnagyobb hitelminősítőjének 14 oldalas elemzése és előrejelzése szerint tavaly a világgazdaság egészében 1230 milliárd dollár (234 ezer milliárd forint) volt a közvetlen külföldi befektetések teljes értéke, 34,3 százalékkal magasabb, mint az előző évben.

Ezen belül a feltörekvő térségbe - az S&P ide sorolja a 19 nyugat-európai országon, az Egyesült Államokon, Kanadán, Japánon, Ausztrálián és Új-Zélandon kívül az összes piacot - 461,9 milliárd dollár működőtőke érkezett 2006-ban. Mivel azonban mind 2005-ben, mind 2006-ban sokkal erősebben nőtt a fejlett piacokra irányuló működőtőke-befektetések értéke, mint a feltörekvő gazdaságokba érkező közvetlen külföldi befektetéseké, ez utóbbi térség részesedése a globális beáramlási értékből tavaly 38 százalékra csökkent az előző évi 44 százalékról, illetve a 2004-ben mért 48 százalékos csúcspontról, áll a Standard & Poor"s csütörtöki londoni jelentésében.

A hitelminősítő előrejelzése szerint a globális működőtőke-befektetési érték növekedése - hacsak nem lesz olyan jelentős geopolitikai fejlemény, amely ezt visszavetné - a következő években is folytatódik, és a közvetlen külföldi befektetések világgazdasági szinten jövőre el fogják érni az 1500 milliárd dollárt, vagyis meghaladják az eddigi, 2000-ben mért, 1400 milliárd dolláros csúcsot.

Az S&P prognózisa szerint 2010-re az éves globális működőtőke-áramlás értéke el fogja érni az 1700 milliárd dollárt, de ebből 1100 milliárd dollárnyi a fejlett piacokra irányul, és a feltörekvők a maradék 600 milliárd dolláron osztoznak majd.
Folytatódik ugyanakkor a fejlett piacok térnyerése is a működőtőke-vonzásban a feltörekvőkkel szemben, aminek az az oka, hogy a nyersanyagár-infláció - amely jelentős mennyiségű közvetlen befektetést vezérelt a természeti erőforrásokban gazdag feltörekvő gazdaságokba - immár tetőzött. Emellett a feltörekvők tőkefelvevő képessége is csökkenni fog, ahogy lefutnak a nagy privatizációs programok, áll a Standard & Poor"s londoni elemzésében.

Nem ez az első olyan londoni elemzés, amely a fejlett piacok befektetési térnyerését jósolja a felzárkózók rovására. Néhány hete az Economist Intelligtence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza - is azt jósolta ugyanebben a témában kiadott éves világjelentésében, hogy a legvonzóbb befektetési terepet a következő években a fejlett ipari országok adják. Az EIU szerint - amely az S&P-től eltérő összetételben csoportosítja a fejlett és a feltörekvő országokat - 2010-ben a fejlett gazdaságokban 979,4 milliárd dollár, a feltörekvő térségben 427,9 milliárd dollár közvetlen külföldi befektetést hajtanak majd végre.

A ház szerint a működőtőke messze legvonzóbb piaca az Egyesült Államok, ahová 2006-2010 között, éves átlagban várhatóan 298,1 milliárd dollár új külföldi közvetlen befektetés érkezik, az EIU által erre az időszakra jósolt éves globális összérték 23,21 százaléka.

Az elemzés szerint a tíz új EU-tagállamba tavaly - csaknem 13 százalékos emelkedéssel - rekordértékű, 38 milliárd dollárnyi működőtőke érkezett. A legtöbbet - 16,2 milliárd dollárral - Lengyelország kapta, ami 109,9 százalékos éves növekedésnek felelt meg, utána Csehország következett 11 milliárd dollárral, majd Magyarország 6,2 milliárd dollárral. Ez utóbbi ugyan 7,3 százalékkal kevesebb a 2005-ben mért 6,7 milliárd dollárnál, a négy legnagyobb közép-európai EU-tagállam közül azonban a magyar gazdaságban volt a legmagasabb 2006 végén a GDP-arányos kumulatív működőtőke-állomány, 57,4 százalékkal, a Standard & Poor"s adatai szerint.

A csütörtöki londoni Standard & Poor"s-elemzés szerint a feltörekvő piaci országcsoporton belül is folyamatosan csökken az új EU-tagállamok részaránya a térségnek jutó működőtőkéből. A tíz új uniós ország a feltörekvő piacokon végrehajtott közvetlen külföldi befektetésekből 2005-ben 8,3, 2006-ban 8,2 százalékkal részesedett, és aránya 2010-re - ekkor már Romániával és Bulgáriával együtt számolva is - 7,6 százalékra fog csökkenni. Mindeközben az előrejelzés szerint elsősorban Délkelet-Európa és a FÁK-országok részaránya fog növekedni, a 2005-ös 12 százalékról a 2010-re jósolt 18,8 százalékra.

A feltörekvő térségen belül a legnagyobb tőkebefektetési célpont Ázsia, amely tavaly a térségbe érkező működőtőke-érték 37,9 százalékát kapta, és a Standard & Poor"s jóslata szerint részaránya 2010-ben is még 36,2 százalék lesz.

A feltörekvő térségen belül Kína a legnagyobb egyedi működőtőke-felvevő: ide tavaly 70 milliárd dollár közvetlen külföldi befektetés érkezett, és a hitelminősítő 2010-re 85 milliárd dolláros befektetési értéket jósol.

London az inflációban látja a kockázatot
Túlzottan borulátó a magyar kormány
Új adósságértelmezés a feltörekvő piacokon

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG