A világ legnagyobb hitelminősítőjének 14 oldalas elemzése és előrejelzése szerint tavaly a világgazdaság egészében 1230 milliárd dollár (234 ezer milliárd forint) volt a közvetlen külföldi befektetések teljes értéke, 34,3 százalékkal magasabb, mint az előző évben.
Ezen belül a feltörekvő térségbe - az S&P ide sorolja a 19 nyugat-európai országon, az Egyesült Államokon, Kanadán, Japánon, Ausztrálián és Új-Zélandon kívül az összes piacot - 461,9 milliárd dollár működőtőke érkezett 2006-ban. Mivel azonban mind 2005-ben, mind 2006-ban sokkal erősebben nőtt a fejlett piacokra irányuló működőtőke-befektetések értéke, mint a feltörekvő gazdaságokba érkező közvetlen külföldi befektetéseké, ez utóbbi térség részesedése a globális beáramlási értékből tavaly 38 százalékra csökkent az előző évi 44 százalékról, illetve a 2004-ben mért 48 százalékos csúcspontról, áll a Standard & Poor"s csütörtöki londoni jelentésében.
A hitelminősítő előrejelzése szerint a globális működőtőke-befektetési érték növekedése - hacsak nem lesz olyan jelentős geopolitikai fejlemény, amely ezt visszavetné - a következő években is folytatódik, és a közvetlen külföldi befektetések világgazdasági szinten jövőre el fogják érni az 1500 milliárd dollárt, vagyis meghaladják az eddigi, 2000-ben mért, 1400 milliárd dolláros csúcsot.
Folytatódik ugyanakkor a fejlett piacok térnyerése is a működőtőke-vonzásban a feltörekvőkkel szemben, aminek az az oka, hogy a nyersanyagár-infláció - amely jelentős mennyiségű közvetlen befektetést vezérelt a természeti erőforrásokban gazdag feltörekvő gazdaságokba - immár tetőzött. Emellett a feltörekvők tőkefelvevő képessége is csökkenni fog, ahogy lefutnak a nagy privatizációs programok, áll a Standard & Poor"s londoni elemzésében.
Az S&P prognózisa szerint 2010-re az éves globális működőtőke-áramlás értéke el fogja érni az 1700 milliárd dollárt, de ebből 1100 milliárd dollárnyi a fejlett piacokra irányul, és a feltörekvők a maradék 600 milliárd dolláron osztoznak majd.
Nem ez az első olyan londoni elemzés, amely a fejlett piacok befektetési térnyerését jósolja a felzárkózók rovására. Néhány hete az Economist Intelligtence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza - is azt jósolta ugyanebben a témában kiadott éves világjelentésében, hogy a legvonzóbb befektetési terepet a következő években a fejlett ipari országok adják. Az EIU szerint - amely az S&P-től eltérő összetételben csoportosítja a fejlett és a feltörekvő országokat - 2010-ben a fejlett gazdaságokban 979,4 milliárd dollár, a feltörekvő térségben 427,9 milliárd dollár közvetlen külföldi befektetést hajtanak majd végre.
A ház szerint a működőtőke messze legvonzóbb piaca az Egyesült Államok, ahová 2006-2010 között, éves átlagban várhatóan 298,1 milliárd dollár új külföldi közvetlen befektetés érkezik, az EIU által erre az időszakra jósolt éves globális összérték 23,21 százaléka.
Az elemzés szerint a tíz új EU-tagállamba tavaly - csaknem 13 százalékos emelkedéssel - rekordértékű, 38 milliárd dollárnyi működőtőke érkezett. A legtöbbet - 16,2 milliárd dollárral - Lengyelország kapta, ami 109,9 százalékos éves növekedésnek felelt meg, utána Csehország következett 11 milliárd dollárral, majd Magyarország 6,2 milliárd dollárral. Ez utóbbi ugyan 7,3 százalékkal kevesebb a 2005-ben mért 6,7 milliárd dollárnál, a négy legnagyobb közép-európai EU-tagállam közül azonban a magyar gazdaságban volt a legmagasabb 2006 végén a GDP-arányos kumulatív működőtőke-állomány, 57,4 százalékkal, a Standard & Poor"s adatai szerint. |
A feltörekvő térségen belül a legnagyobb tőkebefektetési célpont Ázsia, amely tavaly a térségbe érkező működőtőke-érték 37,9 százalékát kapta, és a Standard & Poor"s jóslata szerint részaránya 2010-ben is még 36,2 százalék lesz.
A feltörekvő térségen belül Kína a legnagyobb egyedi működőtőke-felvevő: ide tavaly 70 milliárd dollár közvetlen külföldi befektetés érkezett, és a hitelminősítő 2010-re 85 milliárd dolláros befektetési értéket jósol.
London az inflációban látja a kockázatot
Túlzottan borulátó a magyar kormány
Új adósságértelmezés a feltörekvő piacokon