1p
Pénzügypolitikai szempontból már fontosabb tényező lehet a svájci frank, mint az euró forintárfolyama, mivel az immár bankszektor-stabilitási kérdéseket is felvet
Pénzügypolitikai szempontból már fontosabb tényező lehet a svájci frank, mint az euró forintárfolyama, mivel a rekordokat döntögető frankárfolyam immár bankszektor-stabilitási kérdéseket is felvet - vélekedtek londoni felzárkózó piaci elemzők a svájci frank szerdai újabb forintárfolyam-rekordja után.

Citybeli szakértők szerint lehetséges ugyan szóbeli intervenció a svájci jegybank részéről a frank gyengítésére, de ettől jelentősebb hatás nem várható, további svájci pénzügypolitikai enyhítés pedig jelenleg valószínűtlen.
  
A TD Securities, az egyik vezető globális befektetési tanácsadó csoport londoni elemző részlegének szerdai helyzetértékelése szerint mivel a magyar háztartások és a vállalati adósok svájcifrank-alapú devizahitelei elérik a hazai össztermék (GDP) ötödét, a forint gyengülése "a magyar bankrendszer stabilitását is fenyegető komoly üggyé vált". Az MNB teljes mértékben tudatában van e fenyegetésnek, és "vész-kamatemelésekkel" siethet a forint védelmére - vélik a ház londoni elemzői.
   
A cég szerint ha az euró forintárfolyama "túl sokáig" 290 körül mozog, az MNB azt is veszélyesnek tarthatja, de a mostani helyzetben valószínűleg a svájci frank árfolyama a jelentősebb tényező.
   
Ha a forintgyengülés folytatódik, az még több, egyébként is gyengülésre számító befektetőt győzhet meg arról, hogy növeljék a piacon "máris népszerű" hosszú pozíciókat a svájci frank/forint devizapárosban - áll a TD Securities szerdai londoni elemzésében. A cég ezzel arra a lehetőségre utalt, hogy önerősítő folyamattá válhat a forint árfolyamvesztése a frankkal szemben.
   
Egy másik nagy befektetési csoport, a BNP Paribas ugyancsak szerdán Londonban kiadott devizapiaci előrejelzésében azt írta: bizonyos mértékű szóbeli intervenció elképzelhető a svájci jegybank részéről, ám ennek hitelessége nem lenne túl nagy, és számítani kell svájci frank további erősödésére, tekintettel arra, hogy a befektetők jelenleg a frankot "kvázi német márkának tekintik".
   
Mindemellett - az euróövezettel ellentétben - a svájci bankrendszer jó tőkeellátottságú és hajlandó a hitelkihelyezésre, így a máris emelkedő ingatlanpiaci árszint könnyen meglódulhat, ha a hitel még olcsóbbá válik. Ez a háttér egyszerűen nem teszi lehetővé, hogy a svájci központi bank ismét enyhítsen pénzügypolitikáján - áll a BNP Paribas szerdai londoni elemzésében.
    
A TD Securities londoni szakértői úgy vélekednek: a magyar kormány a jelenlegi helyzetben "nem engedheti meg magának, hogy az árral szemben haladjon", és újra kell kezdenie a tárgyalásokat az IMF-fel, ha a piac hosszabb ideig távol tartja magát a kockázatvállalástól, és a forint még tovább gyengül a svájci frankkal szemben.
   
Orbán Viktor miniszterelnök megpróbálhatja kivárni az október eleji önkormányzati választásokat, de "ha a dolgok eldurvulnak", a kormány esetleg nem tud addig sem várni, és már előbb fel kell tárnia "valós szándékait" - áll a vezető globális befektetési tanácsadó csoport szerdai londoni elemzésében.
   
Más nagy londoni házak legutóbbi elemzései is azt valószínűsítik, hogy előbb-utóbb lesz új egyezség a magyar kormány, valamint az IMF és az EU között. A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege minap kiadott értékelésében közölte: szerinte "még mindig van esély arra", hogy a magyar kormány megújítja a hitelmegállapodást az IMF-fel és az EU-val, amint az októberi választások lezajlanak, és ez javíthatja a Magyarországgal kapcsolatos piaci hangulatot. A JP Morgan elemzői ugyanakkor úgy vélik: a Magyarországra nehezedő piaci nyomás "intenzívebbé válására" lehet szükség a magyar kormány meggyőzéséhez arról, hogy fontos az IMF/EU-megállapodás megújítása.
   
A Goldman Sachs (GS) pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlege által kiadott új helyzetértékelés szerzői is közölték: arra számítanak, hogy "a költségesnek bizonyult próbálkozások után" a Fidesz-kormány végül ismét kapcsolatba lép az IMF-fel és az EU-val.
   
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege befektetők számára e héten kiadott feltörekvő piaci makroáttekintésében azt írta, hogy az IMF  "elővigyázatossági hitelkeret" (Precautionary Credit Line, PCL) néven nemrégiben létrehozott új kölcsönmegállapodási feltételrendszere "tökételes lenne Magyarország számára".

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG